Hygienici kontrolovali studánky, většina neprošla

Ostrava - Odběry vzorků vody z 23 vybraných studánek v Moravskoslezském kraji prokázaly, že jen sedm z nich je nezávadných. Ve středu o tom informovala ředitelka krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje provedli opakované odběry vzorků vody ve studánkách, které jsou hromadně využívány veřejností. "První odběry se uskutečnily na přelomu měsíců května a června. Druhé kolo odběrů proběhlo koncem srpna a začátkem září. U odebraných vzorků byly stanoveny mikrobiologické, biologické a základní fyzikální a chemické ukazatele," uvedla ředitelka.

Celkem hygienici prověřili 23 studánek, vyhovělo jich sedm, a to studánka v obci Mezina na Bruntálsku, pramen Hájek, Svatá voda na Frýdecko-Místecku,
karvinská studánka v Černém lese, Bannerova studánka v Šenově u Nového Jičína, studánka Kyselka Mladecko na Opavsku a studánky Matky Boží-Svatý pramen a Pod Kolibou II v Ostravě-Bělském lese.

"Velmi významná mikrobiální kontaminace byla zjištěna především ve studánkách na Opavsku – studánka Maria Talhof v Melči, studánka Nový Dvůr ve Stěbořicích a ve studánce v Radkově. Nevyhovující kvality vody v těchto studánkách byla zjištěna i při kontrole v roce 2009," poznamenala hygienička.

Vysoké překročení limitů pro mikrobiologické ukazatele zjistili hygienici také u studánky Markétin pramen v Kopřivnici na Novojičínsku, studánky na ulici Kubiszova v Karviné a pramene pod Butořankou na Frýdecko-Místecku.

"Tyto studánky jsou svou kvalitou vysoce zdravotně rizikové. Mikrobiálně kontaminovaná voda může být příčinou řady onemocnění, zejména průjmových," varovala Šebáková.

U využívání vody ze studánek jako pitné upozorňují hygienici na řadu úskalí. "Není řešena ochrana těchto vodních zdrojů a není zajištěna ani pravidelná kontrola kvality vody.
Ani vyhovující výsledek prováděných rozborů však neumožňuje s jistotou konstatovat, že voda je trvale pitná. Kvalita vody se může díky negativní antropogenní činnosti náhle změnit i vlivem povětrnostních vlivů. Rovněž je nutno upozornit na to, že k dalšímu zhoršení kvality vody může docházet i při plnění vody do nečistých či jinak nevhodných láhví či barelů a dalším následném skladování," uzavřela Šebáková.

Loading...
Témata: hygienici | kontrola
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžařské areály nezavírají. Sjezdovky pojedou i o Velikonocích

14.04.2019 17:12 Týden před Velikonocemi je v Česku v provozu stále ještě několik horských středisek. Zatímco však…

Je to jak lyžování na ledovci v Alpách, láká krkonošský Harrachov

11.04.2019 09:17 V Libereckém kraji je pro lyžaře otevřené poslední středisko. V krkonošském Harrachově je na…

Hrad Ementál: Česká památka s nejpodivnějším názvem

07.04.2019 19:31 Aktualizováno Valečov neboli Ementál je zřícenina středověkého hradu, která se vypíná na skalních útvarech při…

Lyžařské areály pro letošní zimu zavírají. Pár jich nechá otevřeno dva…

31.03.2019 18:47 Lyžaři mají poslední dva týdny na to, aby vyrazili na hory do Česka. Sjezdovky jsou v provozu už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama