Hygienici kontrolovali studánky, většina neprošla

Ostrava - Odběry vzorků vody z 23 vybraných studánek v Moravskoslezském kraji prokázaly, že jen sedm z nich je nezávadných. Ve středu o tom informovala ředitelka krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje provedli opakované odběry vzorků vody ve studánkách, které jsou hromadně využívány veřejností. "První odběry se uskutečnily na přelomu měsíců května a června. Druhé kolo odběrů proběhlo koncem srpna a začátkem září. U odebraných vzorků byly stanoveny mikrobiologické, biologické a základní fyzikální a chemické ukazatele," uvedla ředitelka.

Celkem hygienici prověřili 23 studánek, vyhovělo jich sedm, a to studánka v obci Mezina na Bruntálsku, pramen Hájek, Svatá voda na Frýdecko-Místecku,
karvinská studánka v Černém lese, Bannerova studánka v Šenově u Nového Jičína, studánka Kyselka Mladecko na Opavsku a studánky Matky Boží-Svatý pramen a Pod Kolibou II v Ostravě-Bělském lese.

"Velmi významná mikrobiální kontaminace byla zjištěna především ve studánkách na Opavsku – studánka Maria Talhof v Melči, studánka Nový Dvůr ve Stěbořicích a ve studánce v Radkově. Nevyhovující kvality vody v těchto studánkách byla zjištěna i při kontrole v roce 2009," poznamenala hygienička.

Vysoké překročení limitů pro mikrobiologické ukazatele zjistili hygienici také u studánky Markétin pramen v Kopřivnici na Novojičínsku, studánky na ulici Kubiszova v Karviné a pramene pod Butořankou na Frýdecko-Místecku.

"Tyto studánky jsou svou kvalitou vysoce zdravotně rizikové. Mikrobiálně kontaminovaná voda může být příčinou řady onemocnění, zejména průjmových," varovala Šebáková.

U využívání vody ze studánek jako pitné upozorňují hygienici na řadu úskalí. "Není řešena ochrana těchto vodních zdrojů a není zajištěna ani pravidelná kontrola kvality vody.
Ani vyhovující výsledek prováděných rozborů však neumožňuje s jistotou konstatovat, že voda je trvale pitná. Kvalita vody se může díky negativní antropogenní činnosti náhle změnit i vlivem povětrnostních vlivů. Rovněž je nutno upozornit na to, že k dalšímu zhoršení kvality vody může docházet i při plnění vody do nečistých či jinak nevhodných láhví či barelů a dalším následném skladování," uzavřela Šebáková.

Témata: hygienici | kontrola
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další skiareály v ČR zahájily sezonu, do hor vyrazily tisíce lidí

16.12.2018 17:20 O víkendu zahájila sezonu další lyžařská střediska v Česku. Do větších skiareálů dorazily až tisíce…

Kam na lyže (nejen v Česku): jistotou zůstávají Krkonoše

14.12.2018 14:55 Blíží se víkend a na mapě lyžařských středisek přibývají zelené tečky, které značí areály v provozu…

Češi vyrazili do hor. Sjezdovky ovládly stovky lyžařů

09.12.2018 18:34 Aktualizováno Stovky lidí si o víkendu nenechaly ujít jednu z prvních možností lyžování v nové sezoně v…

Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

02.12.2018 07:25 Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama