Hygienici kontrolovali studánky, většina neprošla

Ostrava - Odběry vzorků vody z 23 vybraných studánek v Moravskoslezském kraji prokázaly, že jen sedm z nich je nezávadných. Ve středu o tom informovala ředitelka krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Ilustrační fotografie

Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje provedli opakované odběry vzorků vody ve studánkách, které jsou hromadně využívány veřejností. "První odběry se uskutečnily na přelomu měsíců května a června. Druhé kolo odběrů proběhlo koncem srpna a začátkem září. U odebraných vzorků byly stanoveny mikrobiologické, biologické a základní fyzikální a chemické ukazatele," uvedla ředitelka.

Celkem hygienici prověřili 23 studánek, vyhovělo jich sedm, a to studánka v obci Mezina na Bruntálsku, pramen Hájek, Svatá voda na Frýdecko-Místecku,
karvinská studánka v Černém lese, Bannerova studánka v Šenově u Nového Jičína, studánka Kyselka Mladecko na Opavsku a studánky Matky Boží-Svatý pramen a Pod Kolibou II v Ostravě-Bělském lese.

"Velmi významná mikrobiální kontaminace byla zjištěna především ve studánkách na Opavsku – studánka Maria Talhof v Melči, studánka Nový Dvůr ve Stěbořicích a ve studánce v Radkově. Nevyhovující kvality vody v těchto studánkách byla zjištěna i při kontrole v roce 2009," poznamenala hygienička.

Vysoké překročení limitů pro mikrobiologické ukazatele zjistili hygienici také u studánky Markétin pramen v Kopřivnici na Novojičínsku, studánky na ulici Kubiszova v Karviné a pramene pod Butořankou na Frýdecko-Místecku.

"Tyto studánky jsou svou kvalitou vysoce zdravotně rizikové. Mikrobiálně kontaminovaná voda může být příčinou řady onemocnění, zejména průjmových," varovala Šebáková.

U využívání vody ze studánek jako pitné upozorňují hygienici na řadu úskalí. "Není řešena ochrana těchto vodních zdrojů a není zajištěna ani pravidelná kontrola kvality vody.
Ani vyhovující výsledek prováděných rozborů však neumožňuje s jistotou konstatovat, že voda je trvale pitná. Kvalita vody se může díky negativní antropogenní činnosti náhle změnit i vlivem povětrnostních vlivů. Rovněž je nutno upozornit na to, že k dalšímu zhoršení kvality vody může docházet i při plnění vody do nečistých či jinak nevhodných láhví či barelů a dalším následném skladování," uzavřela Šebáková.

Témata: hygienici | kontrola

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Související:

Právě se děje

reklama