Brány hradů a zámků zůstávají otevřené

Praha - Řada hradů a zámků po celé České republice si připravila pro turisty speciální zimní prohlídkové trasy. Na výlet mohou lidé vyrazit například na zámky Hluboká a Sychrov nebo na hrady Rožmberk a Karlštejn, v pondělí o tom informovala Dita Roubíčková z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Přidejte svůj názor

Hrad Karlštejn
doporučujeme

Prohlídky mají spíše komornější atmosféru. Na Hluboké mohou lidé zavítat do soukromého apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Na zámku Sychrov čeká zimní návštěvníky Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo zámecká kaple. Hrad Rožmberk zase na zimu otevírá soukromé pokoje aristokratického rodu Buquoy.

Dalším zajímavým výletem by pro vášnivé turisty mohlo být Hradní muzeum na zámku v Českém Krumlově. Návštěvníci v něm mohou nahlédnout do zákulisí provozu zámku, kanceláří správy panství nebo do biografu, kde se promítají schwarzenberské snímky převážně z dvacátých a třicátých let 20. století.

Jiné památky prodloužily na zimní měsíce svou otevírací dobu. Jedná se například o hrad Křivoklát, kde mají otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 15 hodin. Podobně jsou na tom i prohlídky na zámku Mníšek pod Brdy, kde bude po celou zimu otevřeno ve zkrácené pracovní době denně kromě pondělí. O víkendech a některých všedních dnech bude možné navštívit také hrad Karlštejn. Ani na zámku Konopiště sezóna ještě nekončí. Až do konce listopadu si lidé mohou po předchozí rezervaci přijít prohlédnout interiéry a Růžovou zahradu.

Celoročně má otevřeno také Soubor lidové architektury Vysočina, konkrétně Betlém Hlinsko. Návštěvníci sem mají přístup vždy denně kromě pondělí od 8:30 do 16 hodin. Po předchozí rezervaci je možné navštívit také další objekty NPÚ. Tak je tomu například na zámku Lednice nebo na hradě Pernštejn. Mnoho hradů a zámků připravuje i speciální program na období adventu a vánočních svátků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejkrásnější středověký komiks u nás se ukrývá na zámku v Jindřichově…

11.08.2019 14:05 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století na…

Výstupový chodník na Sněžku se opět otevře, další omezení bude v září

19.07.2019 09:37 Od dneška od 14:00 bude opět obousměrně otevřený turistický chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku…

Pozor v Krkonoších. Sestup ze Sněžky řetězovou cestou je ode dneška uzavřen

15.07.2019 10:59 V Krkonoších dnes začal platit zákaz sestupu ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po…

Strach o tisíce Čechů na Chalkidiki: Ostrov zpustošily bouře, zjišťuje se…

11.07.2019 08:42 Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama