Jak často cestujete vlakem? Podle průzkumu 17krát ročně

Praha - V průměru 17 cest vlakem za rok připadá na každého občana České republiky včetně kojenců, přibližně stejně často využívají železniční dopravy Nizozemci a Francouzové. Nejméně se v EU cestuje vlakem v Rumunsku, nejvíce naopak v Lucembursku, informovaly ve čtvrtek České dráhy (ČD).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Čechům patří podle informací drah dlouhodobě a s velkým náskokem první příčka mezi novými členy Unie a mezi všemi členy uzavírají první třetinu žebříčku.

"Druhé místo mezi unijními nováčky obsazuje dlouhodobě Maďarsko, ovšem s velkým odstupem a jen s 11 cestami na obyvatele, následované Slováky a Slovinci, na které připadá osm cest," řekl tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

V dalších nových státech Unie jako jsou Polsko, Bulharsko nebo Rumunsko se využívají osobní vlaky jen velmi málo a počet cest na jednoho obyvatele za rok je pět a méně.

První příčky ve využití vlaků připadají na nejbohatší státy Evropské unie s největší podporou veřejné dopravy. První příčky patří Lucembursku a Dánsku (36, respektive 35 cest), následovány jsou Rakouskem (26 cest), Německem (24 cest) a Velkou Británií (22 cest).

V Evropě však dle statistik do vlaků nejčastěji nasedají Švýcaři. Dlouhodobé státní projekty rozvoje infrastruktury a integrovaný taktový jízdní řád přivádí do vlaku každého Švýcara dokonce 50 krát za rok. Absolutní rekord ve využívání železnice však patří Japoncům s přibližně 70 cestami na obyvatele za rok.

Témata: železnice | Vlaky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama