Jak často cestujete vlakem? Podle průzkumu 17krát ročně

Praha - V průměru 17 cest vlakem za rok připadá na každého občana České republiky včetně kojenců, přibližně stejně často využívají železniční dopravy Nizozemci a Francouzové. Nejméně se v EU cestuje vlakem v Rumunsku, nejvíce naopak v Lucembursku, informovaly ve čtvrtek České dráhy (ČD).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Čechům patří podle informací drah dlouhodobě a s velkým náskokem první příčka mezi novými členy Unie a mezi všemi členy uzavírají první třetinu žebříčku.

"Druhé místo mezi unijními nováčky obsazuje dlouhodobě Maďarsko, ovšem s velkým odstupem a jen s 11 cestami na obyvatele, následované Slováky a Slovinci, na které připadá osm cest," řekl tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

V dalších nových státech Unie jako jsou Polsko, Bulharsko nebo Rumunsko se využívají osobní vlaky jen velmi málo a počet cest na jednoho obyvatele za rok je pět a méně.

První příčky ve využití vlaků připadají na nejbohatší státy Evropské unie s největší podporou veřejné dopravy. První příčky patří Lucembursku a Dánsku (36, respektive 35 cest), následovány jsou Rakouskem (26 cest), Německem (24 cest) a Velkou Británií (22 cest).

V Evropě však dle statistik do vlaků nejčastěji nasedají Švýcaři. Dlouhodobé státní projekty rozvoje infrastruktury a integrovaný taktový jízdní řád přivádí do vlaku každého Švýcara dokonce 50 krát za rok. Absolutní rekord ve využívání železnice však patří Japoncům s přibližně 70 cestami na obyvatele za rok.

Loading...
Témata: železnice | Vlaky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama