Jak často cestujete vlakem? Podle průzkumu 17krát ročně

Praha - V průměru 17 cest vlakem za rok připadá na každého občana České republiky včetně kojenců, přibližně stejně často využívají železniční dopravy Nizozemci a Francouzové. Nejméně se v EU cestuje vlakem v Rumunsku, nejvíce naopak v Lucembursku, informovaly ve čtvrtek České dráhy (ČD).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Čechům patří podle informací drah dlouhodobě a s velkým náskokem první příčka mezi novými členy Unie a mezi všemi členy uzavírají první třetinu žebříčku.

"Druhé místo mezi unijními nováčky obsazuje dlouhodobě Maďarsko, ovšem s velkým odstupem a jen s 11 cestami na obyvatele, následované Slováky a Slovinci, na které připadá osm cest," řekl tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

V dalších nových státech Unie jako jsou Polsko, Bulharsko nebo Rumunsko se využívají osobní vlaky jen velmi málo a počet cest na jednoho obyvatele za rok je pět a méně.

První příčky ve využití vlaků připadají na nejbohatší státy Evropské unie s největší podporou veřejné dopravy. První příčky patří Lucembursku a Dánsku (36, respektive 35 cest), následovány jsou Rakouskem (26 cest), Německem (24 cest) a Velkou Británií (22 cest).

V Evropě však dle statistik do vlaků nejčastěji nasedají Švýcaři. Dlouhodobé státní projekty rozvoje infrastruktury a integrovaný taktový jízdní řád přivádí do vlaku každého Švýcara dokonce 50 krát za rok. Absolutní rekord ve využívání železnice však patří Japoncům s přibližně 70 cestami na obyvatele za rok.

Témata: železnice | Vlaky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama