Přijeďte do ZOO v Ústí nad Labem. Slaví tam nosorožčí narozeniny

Ústí nad Labem - Samice nosorožce tuponosého Zambu oslavila v pondělí v ústecké zoologické zahradě své dvaačtyřicáté narozeniny. Mediafax o tom informovala mluvčí zahrady Věra Vrabcová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Zamba dostala od ošetřovatelů dort ze sena, otrub, ovoce, zeleniny, tvrdého pečiva a dalších dobrot. K tomu dostala i praktický dárek v podobě speciálního kartáčového drbadla.

Zamba slaví i další výročí. Před 32 lety se spolu se samicí Sašou staly prvními nosorožci, kteří stanuli na půdě tehdy rychle se rozvíjející zoo. O 14 dní později se k nim připojil ještě samec jménem Dan a všichni dohromady tak utvořili stabilní skupinu, která po dlouhou dobu v ústecké zoo žila a dokonce se i rozmnožovala.

Všichni tři nosorožci pocházeli z odchytu ve volné přírody, jejich domovinou byla africká rezervace Umfolozi a do České republiky přišli díky expedicím Josefa Vágnera.

„Věk všech zvířat byl odhadnut poměrně přesně, konkrétně Zamba byla jako dvouletá odchycena v roce 1972, to znamená, že letos je jí přesně 42 let. Na nosorožce je to věk úctyhodný, je nejstarším nosorožcem svého druhu v Unii českých i slovenských zoologických zahrad a z celkového počtu 262 zvířat, která jsou chována v 79 evropských institucích, je jich pouze 12 starších než ona," dodala Vrabcová.

Během let se v ústecké zoo podařilo odchovat tři mláďata. Od jara roku 2008 ale zůstala v ústecké zoo Zamba osamocená, Saša a Dan uhynuli krátce po sobě v důsledku vysokého věku. Zamba svoji samotu snáší poměrně dobře a její zdravotní stav odpovídá věku.

Ve volné přírodě je situace nosorožců alarmující, neboť se stále stávají obětí pytláků kvůli ilegálnímu lovu. Důvodem jsou jejich rohy a tradiční pověra v jejich zázračné léčivé účinky. Podle posledních údajů bylo v Africe v letošním roce od ledna do října zabito 488 jedinců, což je o 40 zvířat více než v celém roce předchozím.

Témata: Ústecký kraj | zoo
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam na výlet o Štědrém dni? Třeba do zoo, botanické nebo útulku

19.12.2018 07:44 Na Štědrý den si lidé mohou prohlédnout některé pražské památky, pobavit se vánočním programem v…

Další skiareály v ČR zahájily sezonu, do hor vyrazily tisíce lidí

16.12.2018 17:20 O víkendu zahájila sezonu další lyžařská střediska v Česku. Do větších skiareálů dorazily až tisíce…

Kam na lyže (nejen v Česku): jistotou zůstávají Krkonoše

14.12.2018 14:55 Blíží se víkend a na mapě lyžařských středisek přibývají zelené tečky, které značí areály v provozu…

Češi vyrazili do hor. Sjezdovky ovládly stovky lyžařů

09.12.2018 18:34 Aktualizováno Stovky lidí si o víkendu nenechaly ujít jednu z prvních možností lyžování v nové sezoně v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama