Přijeďte do ZOO v Ústí nad Labem. Slaví tam nosorožčí narozeniny

Ústí nad Labem - Samice nosorožce tuponosého Zambu oslavila v pondělí v ústecké zoologické zahradě své dvaačtyřicáté narozeniny. Mediafax o tom informovala mluvčí zahrady Věra Vrabcová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zamba dostala od ošetřovatelů dort ze sena, otrub, ovoce, zeleniny, tvrdého pečiva a dalších dobrot. K tomu dostala i praktický dárek v podobě speciálního kartáčového drbadla.

Zamba slaví i další výročí. Před 32 lety se spolu se samicí Sašou staly prvními nosorožci, kteří stanuli na půdě tehdy rychle se rozvíjející zoo. O 14 dní později se k nim připojil ještě samec jménem Dan a všichni dohromady tak utvořili stabilní skupinu, která po dlouhou dobu v ústecké zoo žila a dokonce se i rozmnožovala.

Všichni tři nosorožci pocházeli z odchytu ve volné přírody, jejich domovinou byla africká rezervace Umfolozi a do České republiky přišli díky expedicím Josefa Vágnera.

„Věk všech zvířat byl odhadnut poměrně přesně, konkrétně Zamba byla jako dvouletá odchycena v roce 1972, to znamená, že letos je jí přesně 42 let. Na nosorožce je to věk úctyhodný, je nejstarším nosorožcem svého druhu v Unii českých i slovenských zoologických zahrad a z celkového počtu 262 zvířat, která jsou chována v 79 evropských institucích, je jich pouze 12 starších než ona," dodala Vrabcová.

Během let se v ústecké zoo podařilo odchovat tři mláďata. Od jara roku 2008 ale zůstala v ústecké zoo Zamba osamocená, Saša a Dan uhynuli krátce po sobě v důsledku vysokého věku. Zamba svoji samotu snáší poměrně dobře a její zdravotní stav odpovídá věku.

Ve volné přírodě je situace nosorožců alarmující, neboť se stále stávají obětí pytláků kvůli ilegálnímu lovu. Důvodem jsou jejich rohy a tradiční pověra v jejich zázračné léčivé účinky. Podle posledních údajů bylo v Africe v letošním roce od ledna do října zabito 488 jedinců, což je o 40 zvířat více než v celém roce předchozím.

Loading...
Témata: Ústecký kraj | zoo
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstupový chodník na Sněžku se opět otevře, další omezení bude v září

19.07.2019 09:37 Od dneška od 14:00 bude opět obousměrně otevřený turistický chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku…

Pozor v Krkonoších. Sestup ze Sněžky řetězovou cestou je ode dneška uzavřen

15.07.2019 10:59 V Krkonoších dnes začal platit zákaz sestupu ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po…

Strach o tisíce Čechů na Chalkidiki: Ostrov zpustošily bouře, zjišťuje se…

11.07.2019 08:42 Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními…

Letohrádek královny Anny skrývá vzácný příběh naplněné lásky

30.06.2019 18:55 Trochu ve stínu majestátního Pražského hradu, na druhé straně Jeleního příkopu, nachází se malebný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama