Pražská botanická zahrada plánuje nebývalé investice

Praha - Pavilon Západ, důstojné zázemí pro zahradníky, vybudování infrastruktury, výstavního pavilonu či lesní stezky a sociálního zázemí na Vinici svaté Kláry, to vše za 710 milionů korun, chystá pražská botanická zahrada do roku 2019. Vloni zahradu navštívilo 285 tisíc návštěvníků.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Největší investice, která by nás do roku 2015 měla čekat, je dostavba areálu Západ. Zde je plánovaná investice ve výši 110 milionů korun, která zahrnuje vstupní objekt s restaurací, důstojný nástup do skleníku Fata Morgana, dokončení zázemí pod skleníkem a především svedení dešťové vody ze dvouhektarového pláště skleníku do retenční nádrže pod restaurací a její využívání pro zálivkou vodu," vysvětlila v úterý ředitelka zahrady Věra Bidlová.

Mezi další investice patří přemostění mezi venkovními expozicemi a skleníkem Fata Morgana. Dále se chystá také vybudování sociálního zázemí na Vinici svaté Kláry, která se nachází v památkově chráněném objektu a sociálního zázemí tak musí být zahloubeno pod zem. "Doufáme, že začneme v příštím roce. Jedná se o nemalou investici ve výši 18 milionů korun rozplánovanou na dva roky," dodala Bidlová.

Ze střednědobé koncepce vyplývá, že zahrada na návštěvnickou vybavenost potřebuje celkem 42,8 milionu korun. Peníze poputují na promenádu od severního vstupu na Pivoňkovou louku, venkovní výstavní prostor, lesní stezku v korunách stromů, drobné altánky či zmiňované sociální zázemí na vinici.

Zahrada počítá také s výstavbou moderního výstavního pavilonu s přednáškovým sálem a zázemím pro konání VIP akcí. Jeho přepokládané náklady činí 44,2 miliony korun.

Pražskou botanickou zahradu v Troji, která je devátým nejnavštěvovanějším místem v Praze, ale trápí soudní spory ohledně pozemků, na nichž se část zahrady nachází. Podle ředitelky jsou v současnosti ve hře tři soudní spory.

"Máme nakročeno velice dobře, koneckonců jsou to pozemky už jednou hlavním městem vykoupené a omylem vydané v restituci. Spíš budou problémy se směnami pozemků, které se nachází uvnitř expozic. Ty mají soukromého vlastníka. Těch pozemků je celkem sedm, jsou poměrně malé, ale na klíčových místech," uzavřela ředitelka. Na jednom z pozemků se nachází i jedno z nejatraktivnějších míst - Japonská zahrada. Nevyjasněné pozemkové záležitosti brání také vybudování propojení úzké lávky pro pěší mezi tropickým skleníkem Fata Morgana a venkovními expozicemi.

Nejdůležitějším předpokladem naplnění koncepce je podle radní Heleny Chudomelové (TOP 09) právě dořešení nevyjasněných pozemkových vztahů, které doposud brání dobudování infrastruktury. Ta počítá, že by zahrada pro příští rok dostala od města necelých 20 milionů korun.

Další důležitou oblastí koncepce je využití vody a vodních zdrojů, neboť doposud se pro závlahu využívá pitná voda z vodovodního řadu. V roce 2013 by měla být hotová studie proveditelnosti a zálivková voda by měla být čerpána z Vltavy. Botanická zahrada chce takto maximálně využít obnovitelné zdroje.

Témata: Praha | Květiny
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hotel na Vánoce či Silvestra? V Česku je téměř vyprodáno, navzdory vyšším…

18.11.2018 11:57 Ubytování v mnoha hotelech, penzionech či chatách v Česku je již teď téměř vyprodáno na období…

České středohoří aneb toulky krajinou dávných hradů

21.10.2018 22:02 Aktualizováno Poslední slunečné dny lákají mnoho turistů k toulkám hřejivě zbarvenou krajinou. Komu nestačí…

Tajuplný hrad Zvíkov ukrývá tajemství, které v Česku nemá obdoby

20.10.2018 20:18 Aktualizováno Zcela právem je hrad Zvíkov označován za jeden ze skvostů gotické hradní architektury u nás. Byť se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama