Připomeňte si historii Vánoc na hradech a zámcích

Praha - Výstavy betlémů, historické prohlídky, ale i méně tradiční zpestření v podobě japonské hudby chystají na adventní čas hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). Téměř všechny stavby rozezní v týdnech před Štědrým večerem vážná i méně vážná hudba, oznámil NPÚ.

Přidejte svůj názor

Na mnoha zámcích budou k vidění betlémy

Většina hradů a zámků, o něž pečuje NPÚ, se v adventním období mimořádně otevře veřejnosti a nabídne návštěvníkům speciální program. "Interiéry budou svátečně vyzdobené," naznačila Dita Roubíčková z tiskového oddělení NPÚ.

Většina speciálně laděných prohlídkových okruhů připomene, jak byl adventní čas chápán a pojímán v historii. Například na zámku Žleby znovu ožije zámecká kuchyně, z níž zavoní vánoční pokrmy podle tradičních předpisů. Mnichovo Hradiště se zase na chvíli ponoří zpátky do dob klasicismu a přivede k životu oslavy Vánoc, jak vypadaly za tehdejšího majitele panství Arnošta Filipa z Valdštejna.

Zámek v Mníšku nad Brdy započne s adventními slavnostmi už na Mikuláše, na všechny sváteční neděle si tu pak přichystali speciální prohlídky pro rodiny s dětmi, kde si budou návštěvníci moci ozkoušet staré vánoční zvyklosti. V podobném duchu se odehraje předvánoční čas i na zámku Hořovice, kde bude návštěvníkům k ruce kostýmovaný průvodce.

"Prohlídky s adventní tematikou, starými zapomenutými zvyky a ochutnávkou tradičních pokrmů připravují hrady Bouzov, Buchlov a Grabštejn. Na Rabí vykouzlí atmosféru podvečerní prohlídky při svíčkách s ohni a středověkou hudbou," prozradila část chystaného programu Roubíčková.

Vánoční cukroví a anglický punč budou provázet slavnostní prohlídky na Hrádku u Nechanic, posezení u svařeného vína včlenili do programu na hradě Bítov. Na starobylá řemesla a lidové tradice vsadili organizátoři v Hamousově statku ve Zbečně, skanzenu Zubrnice, v Příkazích či souboru lidových staveb Vysočina.

Zvýšenou pozornost dětem hodlají věnovat třeba na zámku Zákupy, kde budou k dispozici dobové hračky a medvědi připravující se na Vánoce. "Dětský adventní program nabízí i hrad Šternberk na Olomoucku nebo klášter Sázava, na zámku Raduň dostanou malí návštěvníci předvánoční dárky rovnou od princezny," podotkla Roubíčková.

Většina historických objektů nabídne tradiční jarmarky s doprovodným programem, objeví se výstavy betlémů a interpreti dobové hudby. "Takové akce chystají zámky Březnice, Sychrov, Hradec nad Moravicí, Jindřichův Hradec, Krásný Dvůr a hrady Pernštejn či Křivoklát i hospital Kuks. Na Karlštejně se bude konat mše za Karla IV., od jehož smrti uplyne již 634 let," zmínila Dita Roubíčková.

Hudební vystoupení mají v plánu na takřka všech hradech a zámcích ve správě NPÚ, specialitu si přichystali na Horšovském Týně, nabídnou koncert japonské hudby, protože část jejich expozice se věnuje hraběnce Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

"O akce je velký zájem, takže všem, kdo adventní výlet na hrad či zámek zvažují, doporučujeme, aby si vstupenky rezervovali předem," dodala tisková referentka.

Podrobnosti k programu na jednotlivých hradech a zámcích jsou k dispozici na www.npu.cz a webech jednotlivých památek.

Témata: cestování | Vánoce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam na lyže (nejen v Česku): jistotou zůstávají Krkonoše

14.12.2018 14:55 Blíží se víkend a na mapě lyžařských středisek přibývají zelené tečky, které značí areály v provozu…

Češi vyrazili do hor. Sjezdovky ovládly stovky lyžařů

09.12.2018 18:34 Aktualizováno Stovky lidí si o víkendu nenechaly ujít jednu z prvních možností lyžování v nové sezoně v…

Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

02.12.2018 07:25 Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy…

Hotel na Vánoce či Silvestra? V Česku je téměř vyprodáno, navzdory vyšším…

18.11.2018 11:57 Ubytování v mnoha hotelech, penzionech či chatách v Česku je již teď téměř vyprodáno na období…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama