Připomeňte si historii Vánoc na hradech a zámcích

Praha - Výstavy betlémů, historické prohlídky, ale i méně tradiční zpestření v podobě japonské hudby chystají na adventní čas hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). Téměř všechny stavby rozezní v týdnech před Štědrým večerem vážná i méně vážná hudba, oznámil NPÚ.

Přidejte svůj názor

Na mnoha zámcích budou k vidění betlémy
doporučujeme

Většina hradů a zámků, o něž pečuje NPÚ, se v adventním období mimořádně otevře veřejnosti a nabídne návštěvníkům speciální program. "Interiéry budou svátečně vyzdobené," naznačila Dita Roubíčková z tiskového oddělení NPÚ.

Většina speciálně laděných prohlídkových okruhů připomene, jak byl adventní čas chápán a pojímán v historii. Například na zámku Žleby znovu ožije zámecká kuchyně, z níž zavoní vánoční pokrmy podle tradičních předpisů. Mnichovo Hradiště se zase na chvíli ponoří zpátky do dob klasicismu a přivede k životu oslavy Vánoc, jak vypadaly za tehdejšího majitele panství Arnošta Filipa z Valdštejna.

Zámek v Mníšku nad Brdy započne s adventními slavnostmi už na Mikuláše, na všechny sváteční neděle si tu pak přichystali speciální prohlídky pro rodiny s dětmi, kde si budou návštěvníci moci ozkoušet staré vánoční zvyklosti. V podobném duchu se odehraje předvánoční čas i na zámku Hořovice, kde bude návštěvníkům k ruce kostýmovaný průvodce.

"Prohlídky s adventní tematikou, starými zapomenutými zvyky a ochutnávkou tradičních pokrmů připravují hrady Bouzov, Buchlov a Grabštejn. Na Rabí vykouzlí atmosféru podvečerní prohlídky při svíčkách s ohni a středověkou hudbou," prozradila část chystaného programu Roubíčková.

Vánoční cukroví a anglický punč budou provázet slavnostní prohlídky na Hrádku u Nechanic, posezení u svařeného vína včlenili do programu na hradě Bítov. Na starobylá řemesla a lidové tradice vsadili organizátoři v Hamousově statku ve Zbečně, skanzenu Zubrnice, v Příkazích či souboru lidových staveb Vysočina.

Zvýšenou pozornost dětem hodlají věnovat třeba na zámku Zákupy, kde budou k dispozici dobové hračky a medvědi připravující se na Vánoce. "Dětský adventní program nabízí i hrad Šternberk na Olomoucku nebo klášter Sázava, na zámku Raduň dostanou malí návštěvníci předvánoční dárky rovnou od princezny," podotkla Roubíčková.

Většina historických objektů nabídne tradiční jarmarky s doprovodným programem, objeví se výstavy betlémů a interpreti dobové hudby. "Takové akce chystají zámky Březnice, Sychrov, Hradec nad Moravicí, Jindřichův Hradec, Krásný Dvůr a hrady Pernštejn či Křivoklát i hospital Kuks. Na Karlštejně se bude konat mše za Karla IV., od jehož smrti uplyne již 634 let," zmínila Dita Roubíčková.

Hudební vystoupení mají v plánu na takřka všech hradech a zámcích ve správě NPÚ, specialitu si přichystali na Horšovském Týně, nabídnou koncert japonské hudby, protože část jejich expozice se věnuje hraběnce Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

"O akce je velký zájem, takže všem, kdo adventní výlet na hrad či zámek zvažují, doporučujeme, aby si vstupenky rezervovali předem," dodala tisková referentka.

Podrobnosti k programu na jednotlivých hradech a zámcích jsou k dispozici na www.npu.cz a webech jednotlivých památek.

Loading...
Témata: cestování | Vánoce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlínská zoo praskala ve švech, měla jednu z nejvyšších návštěvností o…

22.04.2019 19:11 Zlínská zoologická zahrada dnes byla v obležení tisíců návštěvníků, zamířilo sem během dne 12.500…

V Hřensku jsou v provozu obě soutěsky, Divoká prošla velkou rekonstrukcí

19.04.2019 09:44 Divoká soutěska na řece Kamenici se dnes po opravě otevřela turistům. Edmundova soutěska v Hřensku…

Lyžařské areály nezavírají. Sjezdovky pojedou i o Velikonocích

14.04.2019 17:12 Týden před Velikonocemi je v Česku v provozu stále ještě několik horských středisek. Zatímco však…

Je to jak lyžování na ledovci v Alpách, láká krkonošský Harrachov

11.04.2019 09:17 V Libereckém kraji je pro lyžaře otevřené poslední středisko. V krkonošském Harrachově je na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama