Pražské metro patří k nejkrásnějším na světě

Praha - Britský deník The Telegraph přinesl seznam dvaceti dvou nejpůsobivějších stanic metra. Pražské metro nezůstává pozadu. Stanice „Staroměstská“ se umístila na 11. příčce. Praha tak může směle konkurovat metru v Mnichově, Paříži či Neapoli.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Jak se uvádí na stránkách metroweb.cz, stanice „Staroměstská" byla uvedena do provozu v roce 1978. Je vyložena pro trasu A typickými hliníkovými "dlaždicemi", a to v klasické nažloutlé barvě, doplněné o podélný červený pruh s přechodem za nástupišti a celý červený strop ve středním tunelu. sloupy jsou obloženy bílým mramorem. Vestibulu dominuje mozaika, připomínající skutečně historické okamžiky, totiž události Vítězného února roku 1948 na Staroměstském náměstí. Jejím autorem je akademický malíř Martin Sladký.

Údajně měl být ve stanici původně zřízen i kolejový přejezd s odstavnou kolejí, přesně jako ve stanici Pražského povstání. Realitou je ovšem plánovaný druhý vestibul, směrem ke kostelu sv. Mikuláše. A teď si radši sedněte, z dobových technických výkresů totiž vyplývá, že stanice za stěnou středního tunelu už nyní ukrývá tlakotěsná vrata pro budoucí východ! Ke stanici zbývá doplnit snad už jen, že v době od 28.6.1997 do 1.3.1998 (termín byl do 4.3.) proběhla generální rekonstrukce, zahrnující uložení nových eskalátorů, izolaci interiéru stanice a další úpravy v prostorách nástupišť.

Loading...
Témata: Praha | Metro
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejkrásnější středověký komiks u nás se ukrývá na zámku v Jindřichově…

11.08.2019 14:05 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama