UNESCO nechce ojedinělou českou atrakci

Český Krumlov - V Českém Krumlově si připomenou 20. výročí zapsání historického centra města se zámkem na seznam světového dědictví UNESCO. V úterý 4. prosince se uskuteční na nádvoří pivovaru videomapingová show - Rozsviťme UNESCO!

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Výbor světového dědictví rozhodl o zápisu Českého Krumlova na seznam 14. prosince 1992. Na konferenci, která se bude konat v následujících dvou dnes, se bude diskutovat třeba o rovnováze mezi ochranou a využitím památky UNESCO, o využití této prestižní značky či o dopravním systému v historickém městě.

O druhém adventním víkendu se zájemci mohou do Krumlova vydat speciálním vlakem UNESCO.

Nejpalčivějším problémem, se kterým se město od roku 2006 potýká, je osud otáčivého hlediště, jež se nachází v zámecké zahradě. Výbor UNESCO stavbu požaduje odstranit, jinak město vyškrtne ze seznamu. Představitelé Českého Krumlova a Českých Budějovic, které točnu vlastní, i Jihočeského kraje spolu s tisíci petenty vyjádřili přání točnu zachovat na současném místě.

Podle slibu Česka výboru UNESCO má zmizet ze zámecké zahrady do konce roku 2015. Jazýček vah rozhodnutí se přesouvá podle personálních změn na ministerstvu kultury. Nikdo dosud neřekl, kdo bude projekt financovat, což je klíčem k řešení. Nové divadlo by stálo stamiliony korun.

Otáčivé hlediště Český Krumlov je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru.

Princip otáčivého divadla je sice znám již několik století, ale ve skutečný divadelní život ho začátkem 20 století přivedl významný německý divadelník A.Appia. V českém divadle je s tímto divadelním fenoménem nejvýznamněji spojen architekt a scénograf evropského rozměru, Joan Brehms (1907 – 1995). V roce 1958 projektoval hlediště zasazené do okolní přírody, které díky obousměrnému otáčení kolem své osy umožňuje divákům vnímat děj panoramaticky. Ten se může odehrávat kdekoliv kolem diváků na hracím prostoru s rozlohou kolem jednoho hektaru.

Každoročně se tady od června do září odehraje průměrně osmdesát představení, která navštíví zhruba 55 000 diváků z tuzemska i zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor v Krkonoších. Sestup ze Sněžky řetězovou cestou je ode dneška uzavřen

15.07.2019 10:59 V Krkonoších dnes začal platit zákaz sestupu ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po…

Strach o tisíce Čechů na Chalkidiki: Ostrov zpustošily bouře, zjišťuje se…

11.07.2019 08:42 Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními…

Letohrádek královny Anny skrývá vzácný příběh naplněné lásky

30.06.2019 18:55 Trochu ve stínu majestátního Pražského hradu, na druhé straně Jeleního příkopu, nachází se malebný…

Zámek Ploskovice: Sídlo na občasné přespání stálo šlechtu pořádný balík

30.06.2019 16:25 Zámek Ploskovice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Jeho vznik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama