UNESCO nechce ojedinělou českou atrakci

Český Krumlov - V Českém Krumlově si připomenou 20. výročí zapsání historického centra města se zámkem na seznam světového dědictví UNESCO. V úterý 4. prosince se uskuteční na nádvoří pivovaru videomapingová show - Rozsviťme UNESCO!

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Výbor světového dědictví rozhodl o zápisu Českého Krumlova na seznam 14. prosince 1992. Na konferenci, která se bude konat v následujících dvou dnes, se bude diskutovat třeba o rovnováze mezi ochranou a využitím památky UNESCO, o využití této prestižní značky či o dopravním systému v historickém městě.

O druhém adventním víkendu se zájemci mohou do Krumlova vydat speciálním vlakem UNESCO.

Nejpalčivějším problémem, se kterým se město od roku 2006 potýká, je osud otáčivého hlediště, jež se nachází v zámecké zahradě. Výbor UNESCO stavbu požaduje odstranit, jinak město vyškrtne ze seznamu. Představitelé Českého Krumlova a Českých Budějovic, které točnu vlastní, i Jihočeského kraje spolu s tisíci petenty vyjádřili přání točnu zachovat na současném místě.

Podle slibu Česka výboru UNESCO má zmizet ze zámecké zahrady do konce roku 2015. Jazýček vah rozhodnutí se přesouvá podle personálních změn na ministerstvu kultury. Nikdo dosud neřekl, kdo bude projekt financovat, což je klíčem k řešení. Nové divadlo by stálo stamiliony korun.

Otáčivé hlediště Český Krumlov je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru.

Princip otáčivého divadla je sice znám již několik století, ale ve skutečný divadelní život ho začátkem 20 století přivedl významný německý divadelník A.Appia. V českém divadle je s tímto divadelním fenoménem nejvýznamněji spojen architekt a scénograf evropského rozměru, Joan Brehms (1907 – 1995). V roce 1958 projektoval hlediště zasazené do okolní přírody, které díky obousměrnému otáčení kolem své osy umožňuje divákům vnímat děj panoramaticky. Ten se může odehrávat kdekoliv kolem diváků na hracím prostoru s rozlohou kolem jednoho hektaru.

Každoročně se tady od června do září odehraje průměrně osmdesát představení, která navštíví zhruba 55 000 diváků z tuzemska i zahraničí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další skiareály v ČR zahájily sezonu, do hor vyrazily tisíce lidí

16.12.2018 17:20 O víkendu zahájila sezonu další lyžařská střediska v Česku. Do větších skiareálů dorazily až tisíce…

Kam na lyže (nejen v Česku): jistotou zůstávají Krkonoše

14.12.2018 14:55 Blíží se víkend a na mapě lyžařských středisek přibývají zelené tečky, které značí areály v provozu…

Češi vyrazili do hor. Sjezdovky ovládly stovky lyžařů

09.12.2018 18:34 Aktualizováno Stovky lidí si o víkendu nenechaly ujít jednu z prvních možností lyžování v nové sezoně v…

Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

02.12.2018 07:25 Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama