Češi propadli novému trendu v cestování. Jakému?

Praha - V České republice za uplynulý rok přibylo do evidence plavebního rejstříku 600 nových plavidel, což je o 27 více než v roce 2011. V tomto ohledu kopírujeme trend západních zemí, kde má vnitrozemská plavba dlouhodobě rostoucí tendenci, uvedl ve středu mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Rostoucí popularitu rekreační plavby dokládají právě stoupající čísla registrovaných tzv. malých plavidel. Jedná se o lodě dlouhé do 20 metrů pro maximálně 12 osob. "Jsme rádi, že zájem o turistické využití vodních cest u nás neustále stoupá. Nově budovaná kotviště a přístaviště jsou dobrou investicí s významným potenciálem dalšího růstu," říká Jan Skalický, pověřený řízením Ředitelství vodních cest (ŘVC ČR).

Letos začne na dolním a středním Labi vznikat ucelená síť veřejných kotvišť. Podle Skalického bude v první fázi jich postaveno osmnáct v turisticky zajímavých lokalitách, například v Litoměřicích nebo Libochovanech. "Každý den může loď kotvit na jiném místě, nebo je možné se na zajímavém místě zdržet déle. Vše závisí jen na tom, zda má člověk pronajatý hausbót či loď sám pro sebe, nebo se plaví na organizované výletní lodi," doplnil Skalický.

"Příkladem u nás již fungující infrastruktury je Baťův kanál. Za loňský rok na něm evidujeme 60 tisíc návštěvníků, což představuje nárůst o 25 procent oproti předchozímu roku," uvádí Skalický. V Evropě pak patří mezi nejoblíbenější plavba po Dunaji a plavba po Rýnu. Plavba po řekách a kanálech je ale samozřejmě populární i na dalších místech, především v Německu, Nizozemí, Francii, Belgii a Švýcarsku.

Plavba po Labi a Vltavě je ovšem zatím možná jen pro malé lodě. Velké bohužel nemají garanci dostatečné hloubky řeky. Využití labsko-vltavské vodní cesty brání především chybějící jez v Děčíně, kvůli němuž nemohou z a do republiky pořádně plout nejen větší osobní výletní lodě, ale ani ty nákladní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama