Nejnavštěvovanější památky na Vysočině většinou zdražují vstupné

Jihlava - S mírným zdražením vstupného musejí od nové sezony počítat návštěvníci nejznámějších hradů a zámků na Vysočině. Informovali o tom jejich správcové.

Přidejte svůj názor

zámek v Telči
doporučujeme

O desetikorunu zdraží nejnavštěvovanější historická památka Vysočiny - zámek v Telči figurující na seznamu památek UNESCO, kterou ročně navštíví na čtvrt milionu turistů. "Vstupné na základní prohlídku bude stát sto korun, tedy o deset korun více než dosud. Prohlídkové trasy se letos měnit nebudou, zůstávají jako loni," sdělil agentuře Mediafax kastelán zámku Bohumil Norek. Největším letošním lákadlem bude podle něj velkolepá expozice v rámci Dolnorakouské zemské výstavy, která bude v nových výstavních prostorách muzea, zámecké galerii i Justičním sále, a to od dubna až do listopadu. Zámek Telč přivítá první návštěvníky 1. dubna, slavnostní zahájení sezony se ale kvůli finišující práci na přípravě výstavy neuskuteční.

Deset korun navíc bude stát vstupné také na pohádkový hrad Roštejn na Jihlavsku. Tam na návštěvníky stejně jako loni čekají dvě trasy. "První nabídne unikátní expozici cínových předmětů, nádobí a pohárů. Další výstava připomíná hony a lov zvěře. Novinkou bude od poloviny dubna nová expozice černé kuchyně, která se otevře zároveň s novým vstupem do hradu pro návštěvníky," přiblížil kastelán Roštejna Karel Vaníček. Roštejn bude v dubnu otevřen jen o sobotách a nedělích. "Po telefonické domluvě ale přivítáme hromadnou výpravu kdykoli," uvedl kastelán.

O deset korun víc si připlatí letos také návštěvníci středověkého hradu v Lipnici nad Sázavou, kde se vstupné na základní hodinovou prohlídku zvedne na 60 korun. "Sezonu zahájíme 4. dubna. Pro návštěvníky nově otevřeme Samsonovu věž s impozantním výhledem po okolí," uvedl kastelán Martin Hrdlička.

Beze změny zůstane po loňském mírném zdražení vstupné u další vyhledávané památky barokního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. "Novinkou připravenou pro letošní sezonu je poprvé zavedení rodinného vstupného, které se vyplatí, pokud má rodina dvě a více děti," uvedl kastelán Radim Petr. Návštěvníkům jsou opět k dispozici tři prohlídkové trasy. Zhruba od poloviny roku se začne s rozsáhlou opravou Sally tereny, což se ale podle Petra neprojeví na omezení návštěvníků. Velkým tahákem na začátek letošní sezony bude od 4. dubna velká výstava Historické hračky, která bude součástí prohlídkové trasy B na zámku a potrvá do 21. června.

Také jihlavské katakomby jsou připraveny přivítat první návštěvníky ve středu 1. dubna. "Novinkou je, že rozšiřujeme nabídku akcí pro návštěvníky chodeb. Každý měsíc budou v letošní sezoně v jihlavském podzemí vystupovat šermíři," prozradil provozovatel katakomb Jiří Havlíček.

Loading...
Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hřensku jsou v provozu obě soutěsky, Divoká prošla velkou rekonstrukcí

19.04.2019 09:44 Divoká soutěska na řece Kamenici se dnes po opravě otevřela turistům. Edmundova soutěska v Hřensku…

Lyžařské areály nezavírají. Sjezdovky pojedou i o Velikonocích

14.04.2019 17:12 Týden před Velikonocemi je v Česku v provozu stále ještě několik horských středisek. Zatímco však…

Je to jak lyžování na ledovci v Alpách, láká krkonošský Harrachov

11.04.2019 09:17 V Libereckém kraji je pro lyžaře otevřené poslední středisko. V krkonošském Harrachově je na…

Hrad Ementál: Česká památka s nejpodivnějším názvem

07.04.2019 19:31 Aktualizováno Valečov neboli Ementál je zřícenina středověkého hradu, která se vypíná na skalních útvarech při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama