O Punkevní jeskyně roste zájem, mění se otevírací doba

Blansko - Punkevní jeskyně v Moravském krasu budou letos nově otevřeny pro turisty i v pondělí, což znamená, že by se v této sezoně mohla jejich návštěvnost zvýšit o 15.000 lidí. Důvodem k rozšíření otevírací doby byl trvale vysoký zájem veřejnosti o prohlídky, řekl dnes ČTK vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Nově tedy budou jeskyně otevřeny až do konce září denně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nepřetržité zpřístupnění podzemí v turistické sezoně umožnil dlouhodobý vědecký výzkum jeho mikroklimatu. Speleologové jej monitorují s přístroji. Teplota v jeskyních je stabilní a pohybuje se okolo osmi stupňů Celsia. Při příchodu skupiny turistů se v podzemních prostorách o několik desetin oteplí.

"Výzkum jasně ukázal, že to (přítomnost návštěvníků) nemá vliv na krápníkovou výzdobu. Jeskyně nepotřebuje jeden den v týdnu na celkovou regeneraci. Plně jí postačuje uzavření na noc," vysvětlil Hebelka.

Zájem o prohlídky Punkevních jeskyní je dlouhodobě vysoký. Ve vrcholící sezóně je denně navštíví až 1500 lidí. Již nyní by si měly početnější skupiny turistů zamluvit vstupenky předem.

Moravský kras budují vápence z období středního až svrchního devonu staré 350-380 milionů let. Po ústupu prvohorního moře začalo vápencové pohoří podléhat intenzivnímu krasovění. Další vývoj Moravského krasu výrazně ovlivnila mořská záplava v třetihorách. Od poloviny třetihor už Moravský kras dostával postupně dnešní podobu.

Punkevní jeskyně patří k vývojově mladším jeskyním. Vznikaly v několika patrech a díky křížení geologických poruch docházelo k řícení stropů a propadům. Tak vznikla i mohutná propast Macocha nebo vysoký Reichenbachův dóm.

Historie průzkumů jeskyně začala roku 1723 prvním zaznamenaným sestupem Lazara Schoppera do propasti Macocha. V roce 1909 se podařilo skupině Karla Absolona (1887-1960) proniknout nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti Macocha z Pustého žlebu tzv. Suchou cestou. První člověk prostoupil opravdu volnou cestou z Pustého žlebu na dno propasti Macochy 31. ledna 1914.

(Zdroj: propast-macocha.cz)

Loading...
Témata: Jeskyně | Turisté
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejkrásnější středověký komiks u nás se ukrývá na zámku v Jindřichově…

11.08.2019 14:05 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století na…

Výstupový chodník na Sněžku se opět otevře, další omezení bude v září

19.07.2019 09:37 Od dneška od 14:00 bude opět obousměrně otevřený turistický chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku…

Pozor v Krkonoších. Sestup ze Sněžky řetězovou cestou je ode dneška uzavřen

15.07.2019 10:59 V Krkonoších dnes začal platit zákaz sestupu ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po…

Strach o tisíce Čechů na Chalkidiki: Ostrov zpustošily bouře, zjišťuje se…

11.07.2019 08:42 Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama