Dovolená v tuzemsku je "in". Na jaké atrakce Češi slyší nejvíce?

Praha - Celé tři pětiny návštěvníků českých regionů mají během dovolené v ČR zájem poznat tradice navštíveného regionu. Největší zájem mají Češi na domácí dovolené o tradiční řemesla a výrobky (46 procent), lidovou architekturu (45 procent) a místní gastronomii (43 procent).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Například návštěvníci Šumavy měli největší zájem o místní gastronomii, o tradiční řemesla a výrobky (58 procent). Lidová architektura zaujala nejvíce v regionu Plzeňsko a Český les (71 procent). "Čeští restaurátoři přišli na to, co chtějí čeští turisté, a odstupují od světové kuchyně a vrací se k tradičním jídlům," říká Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.

"Od našich partnerů v terénu jsme zaznamenali poznatky, které poukazovaly na rostoucí zájem Čechů o tradiční prvky tuzemské dovolené," dodává Vondruška.

Do regionů táhnou hlavně historické a pohádkové postavy

A podle čeho se Češi rozhodují, kam pojedou na dovolenou? Největší úspěch měla u lidí reklama, jako jsou billboardy nebo plakáty. Nejvíce z reklamy těžil v zimě Plzeňský region a také Český les. Češi také stále dávají na rady blízkých a přátel.

Lidé si regiony, kam vyrážejí na dovolenou, spojují s historickými nebo pohádkovými postavami. "V Krkonoších a Podkrkonoší jednoznačně vede Krakonoš. Na Plzeňsku se pak "vytáhli" Chodové a Jan Sladký Kozina," uvedli zástupci agentury. Mezi historické nebo fiktivní postavy se jako skuteční současníci zařadil zpěvák Jarek Nohavica, hokejový trenér Alois Hadamczik či olympionička Kateřina Neumannová.

Na dovolenou v zimě autem a někam ne moc daleko

Letos v zimě přijelo do cílových lokalit více návštěvníků z blízkého okolí, tedy ze vzdálenosti do 20 kilometrů. Stále také posiluje automobil jako dopravní prostředek. Vybrala si ho většina (78 procent) Čechů mířících na dovolenou. Naopak vlaky a linkové autobusy zůstaly v zimě nevytížené.

Se svojí zimní dovolenou byli nejvíce spokojeni turisté na Šumavě (95,9 procenta), ale také na Střední Moravě a v Jeseníkách. (67,2 procenta). Největší nedostatky však čeští turisté stále vidí v infrastruktuře a v parkování.

V zimě bez většího překvapení vyhledávají Češi na tuzemské dovolené zimní sporty, mezi kterými jednoznačně vede lyžování. "Klesá oblíbenost pěší a horské turistiky," řekl Jakub Hlavaček, ředitel institutu ČR. Často jezdí v zimě na dovolenou rodiny s malými dětmi do pěti let. Zvyšuje se také obliba víkendových pobytů na horách nebo jednodenní pobyty.

Výdaje se mírně snižují. Přibývá turistů, jejichž denní náklady jsou maximálně 200 korun nebo se pohybují mezi 200 až 500 korunami.

Průzkumu se zúčastnilo přes 25 tisíc lidí, sledoval zimní období 2012 až 2013.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zámek Průhonice: Pohádkový zámek ukrytý v zahradách světového významu

16.11.2019 20:41 Romantický zámek se nachází v Průhonicích (okres Praha-západ). Již mnohokrát posloužil jako kulisa…

Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války

10.11.2019 19:13 Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama