1. dubna se otevřou české hrady a zámky

Praha - Ve středu 1. dubna se po zimní přestávce otevřou brány českých hradů a zámků, národní památkový ústav (NPÚ) zavádí v sezóně 2009 pro všechny hrady a zámky ve své správě zvýhodněné rodinné vstupné. Uvedl to v pondělí NPÚ.

Přidejte svůj názor

Hrad Bezděz

„Ty slevy existovaly už dříve, ovšem teď jsme je centralizovali,“ řekla k tomu generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Třeba důchodci mají nyní všude slevu ve výši 50 – 60 procent.

Zvýhodněné rodinné vstupné představuje 230 – 250 procent ceny vstupného pro jednu osobu. Rodinné vstupné se vztahuje na skupinu dvou dospělých osob a dvou dětí.

Ceny vstupného se v těchto objektech sjednocovat nebudou. Na novém systému slev se dohodli, protože se chtějí více zaměřit na domácí klientelu.

Pro zvýšení české návštěvnosti připravilo NKÚ řadu dalších novinek. Například na zámku Hrubý Rohozec budou moci návštěvníci vůbec poprvé nahlédnout i do barokní kaple Nejsvětější trojice a do přilehlých prostor sakristie. Zámek Lemberk pak nabízí pohled do světničky sv. Zdislavy. Večerní prohlídky s hornickou lampou návštěvníky čekají v ostravském dole Michal.

Informace o památkách v Pardubickém kraji si lidé budou moci stáhnout do mobilu prostřednictvím technologie Bluetooth. Například zámek Litomyšl, hrad Litice nebo skanzen Betlém Hlinsko nabízejí informace prostřednictvím systému Blueinfo. Jednoduše přes bluetooth si lidé do mobilního telefonu stáhnou audio nahrávky obsahující představení zámku nebo hradu mluveným slovem v češtině nebo angličtině.

Speciální akce nabízí NKÚ také prostřednictvím projektu „Oživlé památky“. V jeho rámci se návštěvníci v květnu budou moci podívat do 13. komnaty - do místa, kam je obvykle návštěvníkům vstup zapovězen, červen bude patřit dětem, červenec večerním a nočním prohlídkám, srpen řemeslům a v září budou moci lidé cestovat po památkách, kde se točily slavné filmy a pohádky.

NPÚ spravuje 103 památkových objektů a podle Goryczkové hospodaří s více jak miliardovým rozpočtem. Tři čtvrtiny tohoto rozpočtu tvoří státní dotace, jedna čtvrtina jsou příjmy ze vstupného. Vedle hradů a zámků se starají také o tři muzea lidových staveb v přírodě, palácové zahrady pod Pražským hradem, kamenouhelný důl v Ostravě Michálkovicích, o pět kostelů, tři klášterní areály, špitál v Kuksu a soubor skalních skulptur Betlém v Novém lese u Kuksu.

Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama