Užijte si dovolenou na českých přehradách. Co se nabízí?

Praha - Pátráte po netradiční a přitom celkem levné dovolené? A už vás někdy napadlo, že ji můžete strávit na plachetnici na českých přehradách? Je to snadné a nepotřebujete k tomu ani kapitánský kurz. Sestavili jsme pro vás přehled lokalit v Česku, kde vám plachetnici rádi půjčí. Letní termíny jsou ještě všude volné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Možná patříte k těm, kteří už podnikli mořskou plavbu na plachetnici třeba v Chorvatsku, Řecku nebo Itálii. Ať už to tak je nebo ne, vězte, že podobně netradiční dovolenou pod plachtami můžete strávit i v Česku. Ano, bude tomu chybět slaná voda a mořská bríza, ale plachtění si užijete úplně stejně. Navíc je taková tuzemská dovolená násobně levnější, než když si půjčíte loď u moře.

Připravili jsme pro vás přehled míst, kde si v Česku můžete půjčit kajutovou plachetnici i bez kapitánského průkazu. Po krátkém zaškolení její provoz zvládne prakticky každý. Výhodou takové dovolené je, že vás obvykle nestojí o moc víc než týden pobytu v kempu a přitom kotvíte každý den na jiném místě. Spíte, jíte a žijete celý týden, víkend nebo třeba jen pár dní na lodi, můžete rybařit, koupat se, vyrážet na cyklovýlety, pěší túry i za památkami na březích.

České plavební předpisy povolují lidem plavbu s malými plachetnicemi i bez jakéhokoli oprávnění. Podmínkou je, že loď není těžší než jednu tunu, nemá silnější motor než 4 kW a plocha jejích plachet nepřesahuje 12 metrů čtverečních. Do takové kategorie se s přehledem vejdou malé kajutové plachetnice, ve kterých se obvykle může ubytovat čtyři až pět lidí. Jsou tedy vhodné pro rodinu, partu kamarádů, skupinku rybářů nebo třeba mladý pár.

Takové plachetnice mívají jednu dvě kajuty pro přespání, malou kuchyňku, spoustu úložných prostorů a někdy i chemický záchod. Dá se na nich klidně týden pohodlně bydlet. Stačí vám jen vybrat vhodnou lokalitu, rezervovat loď a vyrazit. Server TN.cz pro vás ověřil, že ve všech námi nabízených půjčovnách mají ještě na letní termíny volná místa!

Orlík:

Přehrada Orlík je mezi českými jachtaři asi nejvyhlášenější lokalitou pro jachting. Na celé Vltavské kaskádě je zdaleka největší přehradou a hned po Lipně je druhou největší u nás. Znalci tvrdí, že se svými romantickými zátočinami a skalami při březích připomíná chorvatské pobřeží v malém.

Samotná přehrada je asi 16 kilometrů dlouhá, což je víc než dostatek prostoru pro celotýdenní plavbu. A pokud by to náhodou někomu nestačilo, je možné proti proudu Vltavy plout ještě dalších 60 kilometrů až do Týna nad Vltavou.

Orlík nabízí spoustu rozptýlení na vodě i na břehu. Můžete navštívit nesčetné množství kempů a pohodlně se tak občerstvovat na břehu, takže nemusíte (ale můžete) vařit na lodi. Kotvit můžete téměř všude, resp. všude tam, kde to není kvůli plavebním podmínkám zakázané a takových míst je na Orlíku skutečně minimum.

Budete-li chtít, lze si u Povodí Vltavy dohodnout například exkurzi do přehradní hráze nebo navštívit hrady Orlík a Zvíkov. S lodí pohodlně zakotvíte přímo u nich. V okolí přehrady leží také barokní zámek Čimelice nebo zajímavá novogotická Schwarzenberská hrobka. Nad přehradou se rovněž klene Žďákovský most, kde si lze skočit bungee jumping. Z uvedené nabídky je tak snad už jasné, proč je Orlická přehrada mezi jachtaři tak vyhlášená.

Největší půjčovnou lodí na Orlíku je Sporteli.cz. Ve svém kotvišti Lavičky nabízí zájemcům dvacet lodí - na své si tam přijdou jak začátečníci, tak zkušení jachtaři nebo třeba lidé, kteří nemají zájem o plachetnici, ale rádi by přehradu projezdili na kajutové motorové lodi. Celou polovinu flotily tvoří lodě s plachtami do 12 metrů čtverečních, tedy takové, k jejichž pronájmu nepotřebujete víc než občanku. V půjčovně vás rádi zaškolí nebo vám při ukázkové plavbě poradí, jak loď správně ovládat.

Lodě si můžete půjčit jen na jediný den nebo třeba na celý týden. Ceny začínají na 1500 korunách za denní pronájem a pokud si zaplatíte na lodi celotýdenní pobyt, dostanete se až na výhodnou cenu 7100 korun. Při obsazení lodě čtyřmi lidmi tak každý z nich za týden zaplatí 1775 korun. Denní pronájem plachetnice tak každého člena posádky vyjde na 253 korun a to skutečně není o mnoho víc, než kolik zaplatíte denně za stan, auto a třeba psa v kempu na břehu.

Podle majitele půjčovny Sporteli Radka Eliáše jsou letní termíny na červen, červenec i srpen stále volné. "Stačí zavolat a loď tady určitě vždycky najdeme. Velkou i malou, jak si kdo bude přát. Volné jsou termíny na celý týden nebo klidně jen na pár dní. Rozhodně se s každým domluvíme," potvrzuje Radek Eliáš. Lodě je možné rezervovat na telefonním čísle 603 293 362 nebo prostřednictvím emailu sporteli@volny.cz.

Lipno:

Přehradní nádrž Lipno patří rovněž mezi vyhledávané jachtařské lokality. A to zejména proto, že "tam dobře fouká", jak potvrzuje většina jachtařů. Půjčíte si tu rovněž malé i větší kajutové plachetnice jako na Orlíku, ale protože jde možná o jedinou českou lokalitu, kde si můžete půjčit katamarány, zaměřili jsme se především na ně.

Půjčovnu katamaránů najdete na břehu přehrady v obci Černá v Pošumaví - Hůrka. Nabízejí jich tu k pronájmu celkem deset. "Ano, na léto tu máme volné katamarány. Když je hezky, stačí zavolat tak týden dopředu a katamarán objednat. Určitě tu nějaký volný bude. Když je ošklivo a fouká, což ocení zkušení jachtaři, můžete si přijet katamarán rovnou vybrat. To tu je volno vždycky," slibuje majitel půjčovny Fedor Gavora.

I on ubezpečuje, že případným zájemcům ovládání lodi i s krátkou ukázkovou plavbou předvede. Všechny nabízené katamarány mají plochu plachet do 12 metrů čtverečních a tak si je lze zapůjčit i bez kapitánského průkazu. Pro začínající jachtaře mají katamarány výhodu v tom, že jsou na vodě poměrně stabilní. Jsou určeny až pro čtyřčlennou posádku, přičemž v každém z plováků se mohou ubytovat dva lidé i se zavazadly.

Katamarány si na Lipně můžete půjčit třeba jen na dvě hodiny, den nebo klidně celý týden. Půjčovné za dvě hodiny je 400 korun, za jeden celý den zaplatíte 900 korun, za dva dny pronájmu výhodnějších 1600 korun a každý další den vás už pak bude stát jen 600 korun. Informace o pronájmu a rezervaci katamaránů si můžete zjistit na emailu katamarany.lipno@seznam.cz.

Slapy:

Proti Orlíku je přehradní nádrž Slapy užší a při plavbě tedy vyžaduje častější křižování. Není také tak velká jako Orlík - Slapská přehrada je šestou největší v zemi. Je ale blízko Prahy a na svých březích nabízí bohaté rozptýlení a zábavu nejen pro suchozemce, ale i pro jachtaře. Pokud nebudete chtít kotvit volně v přírodě, najdete tu řadu přístavů s hygienickým zázemím a nabídkou občerstvení.

Plachetnici si můžete na Slapech pronajmout například u společnosti Yachtportal.cz v Loděnici u Kozla na Nové Živohošti. Za víkendový pronájem (pátek - neděle) v hlavní sezóně zaplatíte 3500 korun, za celý týden pak 7500. Loď mohou tak jako jinde obsadit čtyři lidé. "Léto máme volné, stačí zavolat a termín se určitě najde," potvrdila Martina Štýbrová, která má na starosti rezervaci lodí. Veškeré informace seženete na emailu stybr@yachtportal.cz.

Slezská Harta:

Slezská Harta je přehrada na severu Moravy na řece Moravici. Není velká, mezi českými přehradami je devátou největší. Vodní plocha tvarem připomíná čínského draka a je členěna četnými zátokami. Rozhodně se tu dobře proplachtíte a užijete si krásné a turismem takřka nedotčené přírody v okolí. Výhodná je svou polohou především pro všechny Moravany, protože to tam mají nejblíž.

Na Slezské Hartě najdete jedinou půjčovnu plachetnic - Yachtsport.cz. V nabídce má sice jen dvě lodě, ale rozhodně tu volný termín na léto najdete. "Plné prázdniny ještě nemáme. Určitě bychom volný termín našli, stačí se ozvat," upozorňuje Iveta Svobodová z Yachtsportu. Kontakt na půjčovnu je info@yachtsport.cz.

Vranovská přehrada:

Nemáte-li odvahu nebo zájem sami plachtit, můžete si pronajmout loď k zážitkové plavbě i s kapitánem. Tuto službu najdete na Vranovské přehradě na Znojemsku. Kajutová plachetnice je určena kromě kapitána pro další čtyři lidi. Za malý okruh zaplatíte 800 korun, za velký rovnou tisícovku. Malé občerstvení přitom máte v ceně. Objednávky plaveb a informace získáte na emailu husiku@centrum.cz.

Brněnská přehrada:

Na poměrně nevelké brněnské přehradě si kajutovou plachetnici nepronajmete. Není tu totiž možnost kotvení, protože veškerá kotviště jsou soukromá. Přesto si i v Brně můžete také zaplachtit. U společnosti LYacht.cz si totiž můžete pronajmout otevřenou (tedy nekajutovou) kýlovou plachetnici. Nabízí komfortní prostor pro tři lidi, ale večer ji budete muset vrátit do půjčovny. Pronájmout si ji můžete buď na dvě hodiny nebo na celý den. Informace o pronájmu najdete na adrese LYacht.cz.

Témata: dovolená | přehrady
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

17.02.2019 20:52 Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly…

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Desetitisíce Čechů využily sněhu. Zaplnily lyžařské areály

03.02.2019 20:15 Dětem z několika okresů republiky začaly jarní prázdniny a zimním areálům hlavní sezona, tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama