Mocnosti chystají válku se Sýrií. Je dovolená v Turecku riziko?

Praha - Dovolená v turecké Antalye se může změnit v horor, pokud dojde k útoku západních mocností na sousední Sýrii a přinejmenším bombardéry by mohly nalétávat z Turecka. Nehledě na možnou odvetu syrských zbraní. Na českém ministerstvu zahraničních věcí se ráno o situaci jednalo.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničních věcí

Nakonec se ministerstvo rozhodlo žádné oficiální doporučení neměnit. „Situace se ale vyvíjí velice dynamicky," řekl Mediafaxu zástupce ředitelky ministerského tiskového odboru David Frous, který ale doporučuje turistům aktivně sledovat web ministerstva. Zatím se tedy z Turecka „druhý Egypt" nestává.

Ačkoliv se oficiálně nic nemění, měli by se turisté do rizikových destinací zaregistrovat do systému DROZD, díky kterému jim bude moci zasílat česká diplomacie SMS zprávy nebo maily o vývoji a případném nebezpečí. Podrobnější informace se můžete dozvědět na webu http://drozd.mzv.cz/

Ministerstvo stále upozorňuje na nebezpečí během demonstrací v Turecku. „K případným shromážděním aktivistů v Ankaře a s větší pravděpodobností v Istanbulu může docházet spíše ve večerních hodinách, zejména o víkendu, včetně pátku," informuje web zamini.

Pro návštěvníky Istanbulu MZV ČR uvádí, že historická část města (Hagia Sofia, Modrá mešita, palác Topkapi, Velký bazar) nebyla nedávnými událostmi zasažena.

Přípravy na odvetu Západu za údajný syrský chemický útok jsou údajně v pokročilém stadiu. Podle nejmenovaných amerických zdrojů stanice NBC News se počítá se třídenním útokem a jeho možným zahájením už ve čtvrtek.

Podle NBC News jsou detailně rozpracovány plány na první tři dny odvety. O případném pokračování se pak rozhodne na základě posouzení stratégů. Pak by zřejmě přišly na řadu cíle, na něž se nedostane v první fázi.

Analytici NBC tvrdí, že útok bude s největší pravděpodobností veden z torpédoborců. USA mají ve Středozemním moři čtyři a v posledních dnech je přesunuly blíže k břehům Sýrie. To je ale symbolické, jelikož řízené střely Tomahawk, jež mají tato plavidla na palubách, jsou přesné a mají dolet i 2000 kilometrů. Může se jimi zaměřit nejenom konkrétní budova, ale i třeba předmět velikosti okna. Byly by použitelné, i kdyby lodě zůstaly v západní části Středozemního moře. Dle armády jsou torpédoborce Barry, Mahan, Ramage a Gravely připraveny k akci. V úterý proplul Gibraltarským průlivem do Středozemního moře pátý torpédoborec Stout. S ním se ale pro chystanou vojenskou akci nepočítá.

Poslední slovo v tom, zda se USA rozhodnou zaútočit, ale ještě nepadlo. Čeká se na důkazy o tom, kdo je za útokem z 21. srpna. USA chtějí v nejbližší době zveřejnit zprávu tajných služeb, s poznatky by měl přijít také tým inspektorů OSN, který je právě na místě. Bílý dům prozatím jednoznačně řekl, že nepůjde v žádném případě o akci s cílem svrhnout syrského prezidenta Bašára Asada, ale výhradně o odvetu, která má zabránit případným dalším chemickým útokům.

Někteří z vlivných senátorů ale prosazují razantnější reakci. John McCain například tlačí na to, aby americká vláda poskytla syrské opozici zbraně a umožnila tak změnit poměr sil na syrském bojišti. Pro navýšení pomoci opozici se zatím vyslovila Francie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Desetitisíce Čechů využily sněhu. Zaplnily lyžařské areály

03.02.2019 20:15 Dětem z několika okresů republiky začaly jarní prázdniny a zimním areálům hlavní sezona, tento…

Kam vyrazit za památkami? Jihočeské chlouby mají otevřeno i v zimě

27.01.2019 07:30 Jižní Čechy patří nepochybně k nejkrásnějším částem naší republiky. Svědčí o tom i fakt, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama