Mocnosti chystají válku se Sýrií. Je dovolená v Turecku riziko?

Praha - Dovolená v turecké Antalye se může změnit v horor, pokud dojde k útoku západních mocností na sousední Sýrii a přinejmenším bombardéry by mohly nalétávat z Turecka. Nehledě na možnou odvetu syrských zbraní. Na českém ministerstvu zahraničních věcí se ráno o situaci jednalo.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Nakonec se ministerstvo rozhodlo žádné oficiální doporučení neměnit. „Situace se ale vyvíjí velice dynamicky," řekl Mediafaxu zástupce ředitelky ministerského tiskového odboru David Frous, který ale doporučuje turistům aktivně sledovat web ministerstva. Zatím se tedy z Turecka „druhý Egypt" nestává.

Ačkoliv se oficiálně nic nemění, měli by se turisté do rizikových destinací zaregistrovat do systému DROZD, díky kterému jim bude moci zasílat česká diplomacie SMS zprávy nebo maily o vývoji a případném nebezpečí. Podrobnější informace se můžete dozvědět na webu http://drozd.mzv.cz/

Ministerstvo stále upozorňuje na nebezpečí během demonstrací v Turecku. „K případným shromážděním aktivistů v Ankaře a s větší pravděpodobností v Istanbulu může docházet spíše ve večerních hodinách, zejména o víkendu, včetně pátku," informuje web zamini.

Pro návštěvníky Istanbulu MZV ČR uvádí, že historická část města (Hagia Sofia, Modrá mešita, palác Topkapi, Velký bazar) nebyla nedávnými událostmi zasažena.

Přípravy na odvetu Západu za údajný syrský chemický útok jsou údajně v pokročilém stadiu. Podle nejmenovaných amerických zdrojů stanice NBC News se počítá se třídenním útokem a jeho možným zahájením už ve čtvrtek.

Podle NBC News jsou detailně rozpracovány plány na první tři dny odvety. O případném pokračování se pak rozhodne na základě posouzení stratégů. Pak by zřejmě přišly na řadu cíle, na něž se nedostane v první fázi.

Analytici NBC tvrdí, že útok bude s největší pravděpodobností veden z torpédoborců. USA mají ve Středozemním moři čtyři a v posledních dnech je přesunuly blíže k břehům Sýrie. To je ale symbolické, jelikož řízené střely Tomahawk, jež mají tato plavidla na palubách, jsou přesné a mají dolet i 2000 kilometrů. Může se jimi zaměřit nejenom konkrétní budova, ale i třeba předmět velikosti okna. Byly by použitelné, i kdyby lodě zůstaly v západní části Středozemního moře. Dle armády jsou torpédoborce Barry, Mahan, Ramage a Gravely připraveny k akci. V úterý proplul Gibraltarským průlivem do Středozemního moře pátý torpédoborec Stout. S ním se ale pro chystanou vojenskou akci nepočítá.

Poslední slovo v tom, zda se USA rozhodnou zaútočit, ale ještě nepadlo. Čeká se na důkazy o tom, kdo je za útokem z 21. srpna. USA chtějí v nejbližší době zveřejnit zprávu tajných služeb, s poznatky by měl přijít také tým inspektorů OSN, který je právě na místě. Bílý dům prozatím jednoznačně řekl, že nepůjde v žádném případě o akci s cílem svrhnout syrského prezidenta Bašára Asada, ale výhradně o odvetu, která má zabránit případným dalším chemickým útokům.

Někteří z vlivných senátorů ale prosazují razantnější reakci. John McCain například tlačí na to, aby americká vláda poskytla syrské opozici zbraně a umožnila tak změnit poměr sil na syrském bojišti. Pro navýšení pomoci opozici se zatím vyslovila Francie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zámek Průhonice: Pohádkový zámek ukrytý v zahradách světového významu

16.11.2019 20:41 Romantický zámek se nachází v Průhonicích (okres Praha-západ). Již mnohokrát posloužil jako kulisa…

Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války

10.11.2019 19:13 Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama