Dinopark v Ostravě má potíže

Ostrava - Stavební úřady budou muset obnovit stavební řízení ostravského Dinoparku v lokalitě Doubrava. Majiteli tak hrozí i varianta, že bude muset stavbu odstranit, informovala agentura Mediafax mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Přidejte svůj názor

Dinopark v Ostravě

O obnovení stavebního řízení rozhodl Úřad Moravskoslezského kraje na základě podnětu České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

"Podnět k přezkoumání stavebního rozhodnutí, které vydal stavební úřad v Doubravě, jsme dostali loni v říjnu. Na základě přezkumu jsme letos v únoru územní rozhodnutí zrušili, naše rozhodnutí nabylo právní moci v březnu," uvedla Vlčková s tím, že hlavním důvodem pro zrušení rozhodnutí byla skutečnost, že stavba je v rozporu se schváleným územním plánem obce. Podle Vlčkové nyní budou muset zainteresované stavební úřady obnovit stavební řízení, protože na územní rozhodnutí navazovala stavební povolení, která jsou tak neplatná.

Podle Vlčkové existují nyní tři varianty, jak mohou stavební úřady postupovat. Jednotlivé stavby Dinoparku budou muset znovu posoudit buď v obnoveném stavebním řízení, nebo v řízení o odstranění stavby. Stavebník také může požádat o dodatečné povolení staveb, které by také musely stavební úřady znovu posoudit.

Stavební úřad v Doubravě zatím neví, jaký zvolí postup. "Jednáme s krajským úřadem i se stavebním úřadem v Orlové, který také stavbu posuzoval. Další postup ještě nevíme," řekl referent stavebního úřadu v Doubravě Jiří Sznapka.

pracovníci ČIŠP se domnívají, že na Dinopark v Ostravě neměl stavební úřad vydat povolení. "Je to jeden z případů, kdy úřady rozhodnou, že není nutné posouzení vlivu stavby na životní prostředí, které v případě menších staveb není povinné. My už potom můžeme jen upozorňovat na neblahé následky a požadovat, aby provozovatel zajistil nápravu tam, kde přestupuje zákonné normy," řekla už v pátek na tiskové konferenci ředitelka inspekce Eva Tylová. Podle ní pracovníci stavebních úřadů mnohdy nejsou dostatečně kompetentní, povolí například stavební řešení, která nejsou v souladu s legislativou.

V Doubravě podle pracovníků ostravské pobočky inspekce nikdo neposuzoval, zda je stavba z ekologického hlediska pro danou lokalitu vhodná, zda nenarušila vzácné biotopy. To už se dnes zjistit nepodaří. Inspekce ale požaduje sjednání nápravy týkající se odváděných odpadních vod.

"Odpadní voda z umyvadla u takzvaného dinogrilu odcházela přímo do země. Provozovatelé také nevyřešili odvod vody z parkoviště pro 200 vozů, které může být značně znečištěné ropnými produkty," upozornila Helena Kameníčková z inspekce s tím, že jsou tak ohrožené spodní vody. Inspekce bude proto testovat vzorky pozemní vody. Podle inspektorů se v okolí parku také necitlivě až devastačně ořezává zeleň. Provozovatel parku už přijal opatření, aby znečištění spodních vod zabránil. Pokud by nadále nevyhověl legislativním požadavkům na hospodaření s odpadní vodou, hrozila by mu od inspekce pokuta od 10 tisíc do pěti milionů korun.

Dinopark v Ostravě funguje od poloviny loňských prázdnin. Za první sezonu, která trvala do konce října, ho navštívilo 180 tisíc lidí. Letos je v provozu od začátku dubna.


                                                                               Petr Zelinka, eurozpravy.cz  

Témata: dinopark
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism…

20.03.2019 07:31 Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní…

Lyžařská sezona vydrží až do Velikonoc, některé areály ale kvůli…

17.03.2019 19:38 S blížícím se jarem lyžařů v horských střediscích ubývá, především ty menší a níže položené…

Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

10.03.2019 15:30 S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných…

Hory jsou plné sněhu, Čechy odrazuje teplo. Areály asi zavřou předčasně

03.03.2019 18:09 Ačkoliv česká horská střediska mají sněhu dostatek, zájem o lyžování byl o víkendu v nejlepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama