Napětí v ZOO Liberec. Budou další bílá tygřata? VIDEO

Liberec - O další odchov bílých tygrů se zoo v Liberci pokusí ještě letos. Zvláštní formu tygra indického chová od roku 1994, mláďata se v Liberci zatím narodila dvakrát, naposledy v létě 2012. Samici Suryi Báru a samce Parise chtějí chovatelé k sobě pustit v únoru nebo březnu. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Ivan Langr.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"V okamžiku, kdy samice přijde do říje, tak se ji pokusíme spojit s Parisem. Pokud spojení bude úspěšné, tak by se mláďata měla narodit zhruba tři měsíce na to," nastínil Langr.

Bílí tygři jsou pro zahradu velmi důležití. "Je to takové naše marketingové zvíře, které přináší peníze a pomáhá tak zachraňovat jiné ohrožené druhy," upozornil ředitel zoo David Nejedlo. Zoo díky nim získává sponzory, žádaní jsou i mezi návštěvníky. Když se trojčata Sambur, Gaia a Liam před rokem a půl narodila, návštěvnost zahrady výrazně stoupla. Před jejich narozením byla zoo meziročně v propadu 10.000 lidí, na konci roku 2012 byla naopak v plusu 22.000. Za celý rok ji tehdy navštívilo přes 362.000 lidí.

Ani jedno z osmnáctiměsíčních tygřat už ale v Liberci není. Expozice šelem prostorově neumožňuje, aby zde zůstaly a zároveň se mohla narodit další mláďata. Zoo vybírala ze sedmi zájemců, nových domovem tygřat se stala východní Evropa. Liam je už asi čtvrt roku v litevské zoo v Klajpedě u Baltského moře, další dvě koťata odcestovala dnes do soukromé zoo Limpopo na Ukrajině. Podle Nejedla za každého z nich dostala zoo asi čtvrt milionu korun. "Je to, jako kdybychom jednorázově získali nějakého významnějšího sponzora," zmínil ředitel.

Zoologické zahrady za zvířata patřící do záchranných chovatelských programů obvykle nic neplatí, hybrid tygra bengálského ale do této kategorie nepatří. Je to komerční zvíře a na světě je jen několik desítek těchto exemplářů v umělých odchovech.

Bílý tygr má svůj původ v Indii

Základem chovu byl samec Mohan (starý asi 9 měsíců) odchycený přírodě roku 1951 a původně chovaný v soukromém zooparku maharadži z Rewy. Když Mohan dospěl byl spářen se žlutou tygřicí Begum, která pocházela ze stejné oblasti jako Mohan, Begum porodila několik mláďat, která měla červenooranžovou barvu, ale se sklonem k bílé barvě po otci. Mohan byl později spářen s jednou ze svých dcer Radhou, která v roce 1958 vrhla 4 bílá mláďata - jednoho samce a tři samice.

Postupným pářením mezi bílými tygry a tygry s vrozeným sklonem k bílé barvě se zvětšil rod bílých tygrů chovaných v zajetí. Během 60. let došlo k prvnímu exportu bílých tygrů do Evropy a do USA.

Mohan, který je považován za původce všech bílých tygrů ve světových zoologických zahradách se dožil 18 let a zemřel v roce 1969.

Bílý tygr se řadí do poddruhu bengálských tygrů. Základní zbarvení je čistě bílé až lehce krémové, příčné pruhy jsou hnědé až hnědavě šedé. Oči však nejsou červeně zbarvené jako u pravých albínů, ale jsou jasně modré. Bílé zbarvení zvíře opticky zvětšuje a tak se bílý tygr zdá návštěvníkům velmi mohutný.

Park ZOO Eskilstuna (Švédsko) koncem roku 1993 nabídl deponaci svých dvou mláďat, samce a samičky, kteří se narodili v této ZOO v roce 1992, kdy jejich matka Flurry vrhla tři mláďata, která byla pojmenována Columbus, Ferdinant a Isabella.

Do ZOO v Liberci byli přivezeni Columbus a Isabella 21.7.1994, nejdříve byli zapůjčeni a v roce 1995 se stali naším majetkem. Dnešní počet bílých tygrů žijících v zoologických zahradách je odhadován přibližně na 100 kusů, zatímco bílí tygři žijící ve volné přírodě, byli vyhubeni již před několika desítkami let.

Plány na znovuobnovení výskytu bílých tygrů ve volné přírodě v místech, kde se původně vyskytovali existují, byly diskutovány, ale prozatím se neuskutečnily, uvedl server volny.cz.

Loading...
Témata: Zoo Liberec | Tygři
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války

10.11.2019 19:13 Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama