Češi vzali ski-areály útokem, horská služba je v pohotovosti

Dolní Morava (Orlickoústecko) - Lyžař (25) dnes dopoledne zřejmě nezvládl jízdu v lyžařském areálu v Dolní Moravě a při pádu v plné rychlosti vylétl mimo sjezdovku a velmi těžce se zranil. Mladík neměl přilbu, proto jeho zranění byla vážnější. ČTK o tom informoval náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Po pádu nastalo krátké bezvědomí, takže nám bylo jasné, že utrpěl otřes mozku a kromě toho další poranění hlavy. Zároveň jsme měli podezření na zlomeninu dolní končetiny a závažné poranění v oblasti bederní páteře," uvedl Klimeš.

Záchranáři lyžaři nasadili krční límec, zafixovali jej ve vakuové matraci a snesli k vrtulníku, který jej přepravil do nemocnice. Podle obchodního ředitele skiareálu Sněžník Martina Palána jsou svahy každý den upravené rolbou a kritická místa na sjezdovkách opatřená sítěmi, aby lyžaře případně zachytily.

Slunečné počasí přitáhlo hor tisíce lyžařů

Provozovatelé středisek mohli díky mrazům začít vyrábět technický sníh a otevírat dosud uzavřené sjezdovky. Někteří si víkend dokonce pochvalovali jako vůbec nejlepší v dosavadní sezoně.

"Jednak bylo sluníčko, jednak byly výborné mrazy, takže šlo dobře technicky zasněžovat. Kvalita lyžování se výrazně zlepšila," řekl ČTK Zdeněk Spilka z areálu ve Špindlerově Mlýně, kde o víkendu lyžovalo přibližně 14.000 lidí. V provozu tam bylo 12 kilometrů sjezdovek z celkových 25 kilometrů a jsou už zasněžené v celé své šířce. "Byl to první kvalitní víkend této zimy," doplnil Petr Hynek ze společnosti Mega Plus Janské Lázně.

Omezený provoz zůstává také v Rokytnici, kde je na sjezdovkách 30 až 40 centimetrů sněhu. Nového napadlo necelých deset centimetrů. Podle ředitele Spartaku Rokytnice Jiřího Krtičky by areál potřeboval dva týdny, aby mohl být v provozu celý. Večerním lyžováním v pátek se znovu rozjel i liberecký areál na Ještědu.

V šumavském areálu Lipno se v sobotu a dnes vystřídalo dohromady přes 3000 lyžařů. Na závěr ledna to je dobrý výsledek, řekl Jiří Falout ze společnosti Lipno Servis. K dispozici je tam téměř šest kilometrů sjezdovek, na kterých leží kolem 60 centimetrů sněhu. Pokrývka se navíc díky zasněžování zvětšuje a stejné je to v lyžařském areálu České unie sportu na Zadově. Tam o víkendu lyžovalo zhruba tisíc lidí denně.

Na sjezdovkách šumavského střediska Ski&Bike Špičák je mezi 20 až 40 centimetry technického a přírodního sněhu. Na Železnorudsku jsou v provozu ještě větší areály Nad nádražím, Samoty, Belveder, Weissova louka a Goldhof. 

V Krušných horách je na Klínovci na sjezdovkách 50 až 60 centimetrů sněhu, areál hlásí "rapidní zlepšení podmínek pro lyžování". Na Božím Daru je v provozu areál Neklid a Novako, lyžovalo se také na Bublavě. Provoz byl sice omezený, stejně jako v Zadní Telnici na Ústecku a Klínech na Mostecku, zájem lyžařů byl ale díky slunečnému počasí velký. Hlavně v Telnici parkoviště praskala ve všech, v sobotu tam poprvé rozjeli novou sedačkovou lanovku.

Lyžování v Beskydech uškodilo mrazivé počasí. Teploty hluboko pod bodem mrazu sice provozovatelům areálů umožnily ve velkém vyrábět technický sníh, chlad ale odradil lyžaře. Návštěvnost tak byla spíše podprůměrná. 

Mrazy hlavně v sobotu omezily také návštěvnost skiareálů ve Zlínském kraji. Dnešní slunečné počasí však pomohlo sjezdovky zaplnit. Vleky se rozjely po několika týdnech, kdy kvůli vysokým teplotám stály. Návštěvníci Jeseníků se s mrazem vyrovnávali snáz. 

Na Vysočině se v pěti otevřených střediscích střídaly stovky lyžařů, ve špičkách se někde tvořily u vleků a lanovky i fronty. Správci areálů označili víkend za nejlepší v letošní zimě, co se týče počtu lyžařů i sněhových podmínek na svazích.

Ve středních Čechách se lyžovalo v areálech Šibeniční vrch u Mnichovic nedaleko Prahy, Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku a Chotouň u Prahy, provozovatelé byli spokojeni s počasím i s návštěvností. Sjezdovky ožily o víkendu díky mrazivému počasí i na dvou místech na jihu Moravy.

Buďte ohleduplní a opatrní

Sjezdové lyžování a snowboarding jsou sporty, bez kterých si nedokážeme představit zimu. Jak se chovat na silnici, ví každý řidič, ale o existenci pravidel na sjezdovce nemá značná část lyžařů a snowboardistů ani ponětí.

Základní pravidla bezpečnosti na sjezdovkách zformulovala do jednoduchých bodů Mezinárodní lyžařská federace. Všechno ostatní závisí jen na vás. Buďte ohleduplní a opatrní.

V Čechách, na Slovensku, ale i v celých Alpách platí mezinárodní pravidla Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

* Každý lyžař i snowboardista se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

* Musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, stejně tak hustotě provozu.

* Lyžař přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním. "Předjíždět můžete shora, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem. Předjížděný lyžař musí mít vždy dostatek prostoru pro svou jízdu," upřesňuje Pavel Zigáček, specialista na zimní zájezdy Neckermann.

* Vjíždět ze strany na trať je možné jen pokud je dostatek prostoru nad námi. Žádná přednost zprava či zleva, rychlejší či pomalejší neplatí. Zkřížit dráhu jinému jezdci je nejen poukázkou na cestu do nemocnice, ale příčí se to i selskému rozumu. Lyžař ani snowboardista svištící po sjezdovce rovnou dolů, nemůže předpokládat že před něj někdo vyskočí z lesa. "Pokud chcete vjet do sjezdovky nebo se chcete rozjet ze strany, rozhlédněte se nahoru a dolů," doporučuje Pavel Zigáček.

* Žádný lyžař a snowboardista se nemá zbytečně zdržovat na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Pokud upadne, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

* Zcela nepřípustné je posedávat nebo postávat pod terénními vlnami, skoky, umělými překážkami a horizonty, za které nemůže vidět jezdec přijíždějící shora. Taktéž vytváření skupinek překážejících uprostřed sjezdových tratí je velmi nevhodné a nebezpečné.

* Lyžař, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě, je také nutné respektovat všechna značení a signalizaci.

* Při úrazech je každý člověk na svahu povinen poskytnout zraněnému první pomoc a zavolat profesionální záchranáře, pokud je to nutné. "Svědek nebo účastník nehody, ať je za nehodu odpovědný nebo ne, je povinen v případě potřeby prokázat policistovi či jiné úřední osobě své osobní údaje a poskytnout svědectví, jak k nehodě došlo," dodává pro horydoly.cz Pavel Zigáček.

Pokud jste účastníky nehody se zraněním, můžete být dokonce odpovědni za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Ostatně povinnost počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí vyplývá i z občanského zákoníku. Obdobné zákony platí na všech evropských svazích.

"Pokud z místa nehody ujedete, aniž byste poskytli pomoc, můžete být obžalováni za neposkytnutí pomoci," varuje Zigáček.

Loading...
Témata: Lyžování
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama