Lepší podmínky a začátek prázdnin přilákaly do hor lyžaře

Praha - Zlepšené sněhové podmínky díky mrazům v uplynulých dnech, které umožnily zasněžování, a začátek prvního turnusu jarních prázdnin přilákaly lyžaře do horských středisek. Například v Libereckém kraji si ale posteskli, že kdyby bylo o víkendu lepší počasí, přijelo by lidí ještě více.

Přidejte svůj názor

Pec pod Sněžkou

Velký úbytek pocítila zejména Rokytnice nad Jizerou v Krkonoších, kde v pátek a v sobotu nejezdila kvůli silnému větru sedačková lanovka na Lysou horu. Asi o třetinu nižší, než bývá zvykem, byla návštěvnost v lyžařském areálu na Ještědu. Tam kvůli větru od čtvrtka do dnešního dopoledne nejezdila kabinková lanovka Českých drah.

V mlze, která byla i dnes mrznoucí, se většinou lyžovalo v Krkonoších a Orlických horách. Přesto východočeská střediska zaplnily tisíce lyžařů. Vydařený víkend mají za sebou i v krušnohorských areálech v Karlovarském kraji.

Zájem lyžařů si pochvalovali například v Zadní Telnici na Ústecku, kde od pátku lyžovalo denně asi 1200 až 1500 lidí. "Návštěvnost byla abnormálně vysoká, hodně láká naše nová dvousedačková lanovka," řekl Jindřich Holinger ze ski areálu.

Provoz na Bouřňáku na Teplicku ovlivňuje spor o pronájem části pozemků, na kterých jsou sjezdovky. Kvůli nim byla o víkendu mimo provoz kotva obsluhující černou sjezdovku. Její spuštění blokuje traktor se zvednutými vidlemi stojící na vršku Slalomáku. Na dvou třetinách černé sjezdovky se tak dá lyžovat jen díky pomě.

Na Šumavě v Plzeňském kraji dokonce v sobotu svítilo sluníčko. Vzhledem k nedostatku sněhu pro běžky se lidé zajímají i o náhradní aktivity. "Doporučujeme lidem úžasnou alternativu - vyjet lanovkou na Pancíř. Sjezdovka tam není otevřená, protože nemá dost sněhu, ale lze tam jezdit na bobech a na sáňkách. Je to velký hit a lidé jsou nadšení," řekla Martina Najmanová ze železnorudského infocentra.

Nabito bylo na jihočeském Lipně, kam za víkend zamířilo přes 5000 lidí, což je nejvyšší počet v současné sezoně. Středisko poprvé v sezoně otevřelo všechny sjezdovky a také dětmi oblíbený skicross.

Velký areál v Koutech nad Desnou v Jeseníkách o víkendu navštívily více než tři tisícovky lyžařů. "V pátek jsme letos podruhé zahájili zimní sezonu a s víkendovou návštěvností jsme spokojení. Je vidět, že lidé se na lyžování těšili a přijeli," řekl ČTK provozovatel Petr Marek.

V Beskydech konečně návštěvnost odpovídala běžnému zimnímu standardu. "Konečně jsme zažili dobrý víkend tak, jak má v zimě být. V sobotu k nám dorazilo zhruba 2400 návštěvníků, dnes jich bude asi 2100," řekl vedoucí areálu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula.

Ve Zlínském kraji se poprvé v sezoně rozjely vleky na sjezdovce v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou ještě v polovině ledna pokrývaly kvetoucí sedmikrásky. Nyní na svahu leží 30 centimetrů technického sněhu. Dostatek sněhu už mají i střediska na Vysočině. Nadprůměrná návštěvnost byla rovněž na středočeských sjezdovkách. Například v Chotouni u Prahy se někdy čekaly až čtvrthodinové fronty.

Témata: Lyžování | hory
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

17.02.2019 20:52 Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly…

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Desetitisíce Čechů využily sněhu. Zaplnily lyžařské areály

03.02.2019 20:15 Dětem z několika okresů republiky začaly jarní prázdniny a zimním areálům hlavní sezona, tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama