V ČR se budou měnit mapy: Sněžka „vyrostla“, vrchol je ve výšce 1603,3 metru nad mořem

Vrchlabí - Krkonošská hora Sněžka měří podle zjištění geodeta 1603,30 metru nad mořem. V mapách uváděných 1602 metrů nad mořem je výškou trigonometrického bodu umístěného na Sněžce, skutečný vrchol hory je výš. S odvoláním na technickou zprávu vypracovanou geodetem Vladimírem Hlavsou to dnes ČTK sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

"Podrobným proměřením byl určen nejvyšší bod Sněžky v nadmořské výšce 1603,30 metru. Tento bod se nachází na polském území u kaple svatého Vavřince přibližně 3,5 metru od státní hranice," uvedl Hlavsa. Geodet o svém měření informoval zeměměřický úřad, který by nově zjištěnou skutečnost měl promítnout do svých dat.

Ředitel společnosti Geodézie Krkonoše Josef Erben potvrdil, že geodet Zeměměřický úřad informoval. "Celá Česká republika je naskenovaná laserscanningem, tím pádem si mohou udělat svůj postup na zpracování dat na tom vrcholu Sněžky a vyhodnotit je," řekl Erben. Pokud by měření úřadu údaje potvrdilo, tak by se změna zanesla do takzvaného státního mapového díla. "To jsou mapy, které obhospodařuje stát. U soukromých či firemních subjektů vydávajících mapy by záleželo na nich, zda tu změnu zaregistrují a uvedou ji," řekl Erben.

Podle dnešního vyjádření pracovníka zeměměřického úřadu je přesná výška trigonometrického bodu na vrcholu Sněžky 1602,02 metru. Není však pravidlem, že trigonometrický bod je vždy úplně na vrcholu, na Sněžce jsou navíc různé kamenné útvary. 

"Pokud nám správa krkonošského parku napíše dopis, ať uvádíme 1603,3, tak záleží, jak se k tomu postaví kartografové. Pro nás geodety se ale nic nemění, my máme 1602,02 metru trigonometrický bod," řekl ČTK pracovník zeměměřického úřadu.

Skalnatý holý vrchol hory nabízí návštěvníkům nádherné panoramatické výhledy do krajiny české i polské strany. Tím úplně prvním, jak vypovídají historické záznamy, byl v roce 1456 neznámý Benátčan, jenž hledal v horách drahé kameny. V minulosti bývala Sněžka důležitým poutním místem, dnes láká celoročně množství turistů, které těší výstup na nejvyšší českou tisícovku, informuje server horasnezka.cz.

Na vrcholu hory bylo postaveno několik staveb - Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince, která je nejstarším objektem na vrcholu Sněžky. Raritou je Česká poštovna, která je nejvýše položenou poštovnou v České republice. Můžete odtud poslat poštu s razítkem Poštovna na Sněžce.

Sněžka je vyhledávaný turistický cíl a rozhledový bod. Vede na ni několik tras - turistických, běžeckých i cyklistických. Nejčastějším výchozím bodem je Pec pod Sněžkou, kde je také nástupní stanice sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky. Z vrcholu Sněžky vedou značené turistické trasy směrem k Luční boudě, do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy.

Témata: sněžka | Krkonoše
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplo přilákalo do českých hor tisíce lidí

17.02.2019 20:52 Teplé a slunečné počasí přilákalo o víkendu na české hory tisíce lyžařů. Teploty přes den stoupaly…

Zámek Konopiště: Gotická pevnost skrývá mnohá tajemství

10.02.2019 18:36 Aktualizováno Zámek Konopiště se nachází ve Středních Čechách na Benešovsku. Leží uprostřed rozsáhlého anglického…

Zámek, který nebyl zámkem. Lednicko-valtický areál ukrývá středověké…

10.02.2019 13:38 Lednicko-valtický areál patří k našim vůbec nejnavštěvovanějším destinacím. Svůj zasloužený zájem a…

Desetitisíce Čechů využily sněhu. Zaplnily lyžařské areály

03.02.2019 20:15 Dětem z několika okresů republiky začaly jarní prázdniny a zimním areálům hlavní sezona, tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama