Macocha se otevřela i vozíčkářům, speleologové vyhloubili tunel

Blansko - Na dno 138,7 metru hluboké propasti Macocha v Moravském krasu se teď dostanou i vozíčkáři. Speleologové kvůli nim vyhloubili v Punkevních jeskyních asi 30 metrů dlouhý tunel. Práce přišly na zhruba milion korun, řekl dnes ČTK vedoucí správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Přidejte svůj názor

Propast Macocha

Stavební práce v podzemí byly poměrně náročné. Odtěženo při nich bylo 200 metrů krychlových kamení a půdy. Před vytvořením chodby bylo třeba vyhloubit průzkumnou štolu z přední části jeskyní. Speleologové hloubili v odpoledních a nočních hodinách, protože přes den byli v jeskyních návštěvníci. Vytvořili také nové chodníky a elektroinstalaci s osvětlením.

Punkevní jeskyně se tak staly třetím podzemím v Moravském krasu, do něhož se mohou vypravit turisté na vozíčku. Dosud si mohli prohlédnout jeskyni Výpustek u Adamova, v níž je někdejší kryt československé armády, a také část Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Propast Macocha, jež dostala jméno podle pověsti ze 17. století, vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Proto také její dno částečně pokrývá suť, což jsou zbytky zborceného stropu. Dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. Horní jezírko je hluboké přibližně 13 metrů a je vidět shora. Dolní jezírko je ukryto mezi skalami, takže není shora vidět, a jeho hloubka přesahuje 49 metrů (doposud nebylo dosaženo dna).

Dnem propasti Macocha protéká říčka Punkva. Ta vzniká soutokem celé řady ponorných zdrojnic, které protékají na území vápenců od severu a východu. Vody Punkvy se poprvé objevují na denním světle na dně Macochy. Zde v Dolním jezírku znovu mizí do podzemí a protékají Punkevními jeskyněmi. Celý komplex představuje několik desítek kilometrů jeskyní, z části protékaných podzemními vodami, uvádí server propast-macocha.cz.

Témata: Macocha | invalidé
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama