Plazí mláďata potěšila pražské chovatele

Praha – Pražská zoologická zahrada se aktuálně může pochlubit přírůstky ze světa plazů. Podařilo se zde odchovat mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné.

Přidejte svůj názor

Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský

V případě trnorepa mezopotámského se Zoo Praha může pyšnit světovým prvoodchovem. „12 mláďat se nám vylíhlo před třemi týdny. Jde o významnou událost, neboť jsme jediní, kdo tohoto býložravého ještěra z nedostupných oblastí Iráku a Íránu, chová," uvádí Petr Velenský, kurátor Zoo Praha.

Jedná se mohutného ještěra, jehož ocas je pokrytý špičatými šupinami. Trnorep si hoví i v prostředí, kde teplota přesahuje i 50°C. Rodiče mláďat, Adnan a Sára, jsou k vidění v Pavilonu kočkovitých šelem.

Navíc mláďata trnorepa, která se dosud vylíhla, nemusí být jediná. Samička Sára totiž snesla v květnu druhou snůšku. „Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře," nadšeně popisuje Velenský.

Přírůstky agamky písečné jsou nadějí na udržení unikátního chovu v Zoo Praha. „Po loňských povodních, kdy jsme museli agamky vystěhovat z Kattakumu, jsme se o náš chov obávali. Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální," uvádí Velenský.

Agamky se totiž dožívají jen tří let a rozmnožovat se mohou pouze dva roky. Jsou také náročné na chov, neboť vyžadují „kopii" svého přirozeného prostředí, což se chovatelé snažili splnit a zároveň hlídali harmonogram krmení, aby udrželi jejich aktivitu.

„Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata. Pak nás ale samice překvapila dalšími dvěma snůškami. Jen díky nim získaly agamky písečné v Praze dobrou perspektivu do dalších let," dodává.

Mláďata jsou zatím v zázemí, avšak návštěvníci je mohou vidět při pravidelných komentovaných krmeních ve středu (14.30) a v sobotu (13.30) v Pavilonu velkých želv.

Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama