Plazí mláďata potěšila pražské chovatele

Praha – Pražská zoologická zahrada se aktuálně může pochlubit přírůstky ze světa plazů. Podařilo se zde odchovat mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné.

Přidejte svůj názor

Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský
doporučujeme

V případě trnorepa mezopotámského se Zoo Praha může pyšnit světovým prvoodchovem. „12 mláďat se nám vylíhlo před třemi týdny. Jde o významnou událost, neboť jsme jediní, kdo tohoto býložravého ještěra z nedostupných oblastí Iráku a Íránu, chová," uvádí Petr Velenský, kurátor Zoo Praha.

Jedná se mohutného ještěra, jehož ocas je pokrytý špičatými šupinami. Trnorep si hoví i v prostředí, kde teplota přesahuje i 50°C. Rodiče mláďat, Adnan a Sára, jsou k vidění v Pavilonu kočkovitých šelem.

Navíc mláďata trnorepa, která se dosud vylíhla, nemusí být jediná. Samička Sára totiž snesla v květnu druhou snůšku. „Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře," nadšeně popisuje Velenský.

Přírůstky agamky písečné jsou nadějí na udržení unikátního chovu v Zoo Praha. „Po loňských povodních, kdy jsme museli agamky vystěhovat z Kattakumu, jsme se o náš chov obávali. Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální," uvádí Velenský.

Agamky se totiž dožívají jen tří let a rozmnožovat se mohou pouze dva roky. Jsou také náročné na chov, neboť vyžadují „kopii" svého přirozeného prostředí, což se chovatelé snažili splnit a zároveň hlídali harmonogram krmení, aby udrželi jejich aktivitu.

„Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata. Pak nás ale samice překvapila dalšími dvěma snůškami. Jen díky nim získaly agamky písečné v Praze dobrou perspektivu do dalších let," dodává.

Mláďata jsou zatím v zázemí, avšak návštěvníci je mohou vidět při pravidelných komentovaných krmeních ve středu (14.30) a v sobotu (13.30) v Pavilonu velkých želv.

Loading...
Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbiroh: Středověký hrad ve službách armád II. světové války

10.11.2019 19:13 Středověký kamenný hrad zde vznikl již během první poloviny 13. století. Zbiroh tak patří mezi…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama