Plazí mláďata potěšila pražské chovatele

Praha – Pražská zoologická zahrada se aktuálně může pochlubit přírůstky ze světa plazů. Podařilo se zde odchovat mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné.

Přidejte svůj názor

Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský

V případě trnorepa mezopotámského se Zoo Praha může pyšnit světovým prvoodchovem. „12 mláďat se nám vylíhlo před třemi týdny. Jde o významnou událost, neboť jsme jediní, kdo tohoto býložravého ještěra z nedostupných oblastí Iráku a Íránu, chová," uvádí Petr Velenský, kurátor Zoo Praha.

Jedná se mohutného ještěra, jehož ocas je pokrytý špičatými šupinami. Trnorep si hoví i v prostředí, kde teplota přesahuje i 50°C. Rodiče mláďat, Adnan a Sára, jsou k vidění v Pavilonu kočkovitých šelem.

Navíc mláďata trnorepa, která se dosud vylíhla, nemusí být jediná. Samička Sára totiž snesla v květnu druhou snůšku. „Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře," nadšeně popisuje Velenský.

Přírůstky agamky písečné jsou nadějí na udržení unikátního chovu v Zoo Praha. „Po loňských povodních, kdy jsme museli agamky vystěhovat z Kattakumu, jsme se o náš chov obávali. Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální," uvádí Velenský.

Agamky se totiž dožívají jen tří let a rozmnožovat se mohou pouze dva roky. Jsou také náročné na chov, neboť vyžadují „kopii" svého přirozeného prostředí, což se chovatelé snažili splnit a zároveň hlídali harmonogram krmení, aby udrželi jejich aktivitu.

„Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata. Pak nás ale samice překvapila dalšími dvěma snůškami. Jen díky nim získaly agamky písečné v Praze dobrou perspektivu do dalších let," dodává.

Mláďata jsou zatím v zázemí, avšak návštěvníci je mohou vidět při pravidelných komentovaných krmeních ve středu (14.30) a v sobotu (13.30) v Pavilonu velkých želv.

Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama