Elektrárna Dlouhé Stráně vyhrála anketu o nejzajímavější turistický cíl

Jeseníky - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách vyhrála anketu o nejzajímavější unikátní turistický cíl v České republice. Rozhodli o tom čtenáři iDnes.cz a MF Dnes. Za výjimečným inženýrským dílem na vrcholu jedné z jesenických hor se v anketě umístila Katova ulička v Kadani a cisterciácký klášter v Plasích.

Přidejte svůj názor

Elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách

Za nejzajímavějšího ze třinácti finalistů, mezi nimiž nechyběly přírodní památka, železniční zastávka, ale třeba i svébytné zmrzlinářství, nakonec čtenáři označili vodní elektrárnu. Jedinečné technické dílo zvítězilo díky 1436 čtenářským hlasům s velkým náskokem. „Děkujeme všem fanouškům nejkrásnějších českých hor za hlasování v anketě. Hlasy jistě nepatřily pouze vodní elektrárně, ale celým Jeseníkům, které jsou samy o sobě unikátním turistickým cílem," komentuje výsledek ankety Andrea Závěšická, ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Stavba elektrárny začala v roce 1978 a trvala 16 let. Dnes patří k nejnavštěvovanějším atrakcím regionu. S provozem se mohou lidé seznámit na exkurzích, které ročně navštíví přes 40 tisíc lidí, stejné množství pak míří aspoň k horní nádrži, která se nachází ve výšce 1 350 metrů nad mořem. Zásluhu na tom má hlavně lanovka v novém lyžařském areálu v Koutech nad Desnou, díky které se návštěvníci dostanou jen několik kilometrů od nádrže. V zimě se k ní zase dá dostat na běžkách, kolem je udržovaný běžkařský okruh. Největší podzemní stavbou technického unikátu je strojovna elektrárny. Kaverna pro šestisettunové stroje má výšku 50 metrů a zaujímá plochu 87,5 metru krát 25,5 metru. Dostat se až na dno ke dvěma Francisovým turbínám znamená zdolat osm podlaží. Podzemní systém elektrárny zahrnuje 8,5 kilometru tunelů a štol.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama