V Liberci se daří vzácným kopytníkům

Liberec – Liberecká zoologická zahrada se může pyšnit přírůstky mezi vzácnými kopytníky. V červnu se zde narodilo mládě nahura modrého a v odchovu uriala bucharského se může ZOO Liberec chlubit prvenstvím v České republice.

Přidejte svůj názor

Mládě uriala bucharského, Zoo Liberec

ZOO Liberec patří mezi pět evropských zoologických zahrad, kde chovají uriala bucharského, sudokopytníka s mohutnými rohy zatočenými do okruží. Po třech letech, kdy byl tento druh transportován do Liberce ze ZOO Tallinn, se podařilo odchovat první mládě. Koncem června se narodila samička, která je šestým členem rodinky urialů v liberecké zoo.

Urial se vyskytuje ve volné přírodě Tádžikístánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Koncem 80. let zde žilo odhadem na tisíc zvířat, ale jejich populace stále klesá. Hrozbou jim jsou především pytláci a soupeření s domácky chovanými zvířaty.

Liberecká zoo slaví úspěch i v chovu nahura tibetského nahura modrého. V polovině června se zde narodila dvě mláďata. Sameček dostal jméno Layak a samička je Mahika. První jedince získala ZOO Liberec z čínské ZOO Guangzhou v roce 2001, dnes chov čítá devět zvířat. Liberecká zoo je jednou z jedenácti evropských zahrad (jedinou v ČR), která chová tibetské nahury modré. Chov nahura je zapojen do záchranného programu Evropské plemenné knihy.

Nahur modrý, který zaujme mohutnými zatočenými rohy, které jsou na povrchu zbrázděné a u samců dorůstají délky až 80 cm, žije na horských loukách Himalájí a čínského S´chuanu v nadmořské výšce 2500-6000.

Témata: Zoo Liberec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama