Hrad Český Šternberk nabízí pro každého něco

Praha – Na středočeském hradu Český Šternberk připravili pro své návštěvníky nové prohlídky a hrad si tak můžete projít hned několik způsoby. Pokud vás interiéry příliš nezajímají, můžete prozkoumat hrad i jinak.

Přidejte svůj názor

371

Český Šternberk je jeden z nejstarších českých hradů, který byl postaven ve třináctém století, nabízí standardní prohlídku, při které nahlédnete do prostor, kde bydleli Sternbergové až do zestátnění hradu ve dvacátém století. Při takové prohlídce se dozvíte vše o historii hradu i významného rodu.

Pro děti jsou však mnohdy takové prohlídky „otravné", neboť jsou svým jazykem příliš složité. Pro rodiny s dětmi jsou připravené prohlídky Poznej rodové sídlo Sternbergů, kterou vás provede klíčnice a vysvětlí i to, co je dospělými považované za jasnou věc. Na tuto prohlídku se těšte každou sobotu během letních prázdnin. Prohlídky vycházejí v 11.30, 13.30 a 15.30 hodin.

Prohlídky nesoucí název Každodenní život na hradě za první republiky vám ukáže, jak vypadal život na hradě před zestátněním v roce 1949. Dozvíte se, jak se zde moderní doba s elektřinou mísila se zvyky a tradicemi starobylého českého šlechtického rodu. Tyto prohlídky jsou připravené na 11. a 25. července a 7. a 22. srpna.

Pokud vás interiéry příliš nezajímají, můžete absolvovat Komentovanou vycházku okolím hradu. Ta vás seznámí se stavebním vývojem hradu, jeho opevněním a s dějinami panství. V blízkosti hradu jsou umístěny také barokní sochy svatých, které při vycházce také neminete. Připravené jsou na 12. července a 9. srpna.

Protože v posledních letech přibylo milovníků cyklistiky, přizpůsobili se tomuto trendu i na hradě Český Šternberk. Dvouhodinová Komentovaná CYKLOvycházka okolím hradu vás zavede až k Brtnickému rybníku a bývalému penzionu v Čejkovicích, který založil Sternberg. Dozvíte se, jak jeho provoz vypadal za druhé světové války i po ní. Na kole vyrazíte po okolí hradu 26. července a 16. srpna.

Pro ty, kteří mají raději rychlejší stroje, je určená expozice v prostoru salonku Dolního zámku. Výstava historických motocyklů předvádí závodní stroj e a motory značek ESO, ČZ, JAWA i několika zahraničních továren. U některých exponátů jde o prototypy či ojedinělé exempláře.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama