Hrad Český Šternberk nabízí pro každého něco

Praha – Na středočeském hradu Český Šternberk připravili pro své návštěvníky nové prohlídky a hrad si tak můžete projít hned několik způsoby. Pokud vás interiéry příliš nezajímají, můžete prozkoumat hrad i jinak.

371

Český Šternberk je jeden z nejstarších českých hradů, který byl postaven ve třináctém století, nabízí standardní prohlídku, při které nahlédnete do prostor, kde bydleli Sternbergové až do zestátnění hradu ve dvacátém století. Při takové prohlídce se dozvíte vše o historii hradu i významného rodu.

Pro děti jsou však mnohdy takové prohlídky „otravné", neboť jsou svým jazykem příliš složité. Pro rodiny s dětmi jsou připravené prohlídky Poznej rodové sídlo Sternbergů, kterou vás provede klíčnice a vysvětlí i to, co je dospělými považované za jasnou věc. Na tuto prohlídku se těšte každou sobotu během letních prázdnin. Prohlídky vycházejí v 11.30, 13.30 a 15.30 hodin.

Prohlídky nesoucí název Každodenní život na hradě za první republiky vám ukáže, jak vypadal život na hradě před zestátněním v roce 1949. Dozvíte se, jak se zde moderní doba s elektřinou mísila se zvyky a tradicemi starobylého českého šlechtického rodu. Tyto prohlídky jsou připravené na 11. a 25. července a 7. a 22. srpna.

Pokud vás interiéry příliš nezajímají, můžete absolvovat Komentovanou vycházku okolím hradu. Ta vás seznámí se stavebním vývojem hradu, jeho opevněním a s dějinami panství. V blízkosti hradu jsou umístěny také barokní sochy svatých, které při vycházce také neminete. Připravené jsou na 12. července a 9. srpna.

Protože v posledních letech přibylo milovníků cyklistiky, přizpůsobili se tomuto trendu i na hradě Český Šternberk. Dvouhodinová Komentovaná CYKLOvycházka okolím hradu vás zavede až k Brtnickému rybníku a bývalému penzionu v Čejkovicích, který založil Sternberg. Dozvíte se, jak jeho provoz vypadal za druhé světové války i po ní. Na kole vyrazíte po okolí hradu 26. července a 16. srpna.

Pro ty, kteří mají raději rychlejší stroje, je určená expozice v prostoru salonku Dolního zámku. Výstava historických motocyklů předvádí závodní stroj e a motory značek ESO, ČZ, JAWA i několika zahraničních továren. U některých exponátů jde o prototypy či ojedinělé exempláře.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Související:

Právě se děje

reklama