Olomouc si připomene 100. výročí od vypuknutí první světové války

Olomouc - Společnou pietní vzpomínkou si mohou Olomoučané připomenout 100. výročí od rozpoutání 1. světové války. Pietní akt za účasti zástupců armády, představitelů církve, občanských sdružení a vedení města se uskuteční dnes v 15:30 hodin v prostorách Vojenského hřbitova v Černovíře.

Ilustrační foto

Vojenský hřbitov v Olomouci v Černovíře vznikl v roce 1869 připojením k občanskému hřbitovu. Během válečných let 1914–1918 byl přebudován podle jednotného konceptu architekta Rossmana a slavnostně otevřen a vysvěcen roku 1916. Byli zde pochováni vojáci, zemřelí během války. Poslední pohřby se na území vojenského hřbitova konaly ještě na počátku padesátých let minulého století. „Pietní vzpomínka a položení kytic se uskuteční přesně v den stoletého výročí od rozpoutání 1. světové války. Na vojenském hřbitově v Černovíře tím uctíme i památku více než tři a půl tisíce padlých a zde pochovaných vojáků. K prohlídce rekonstruovaného hřbitova a k uctění památky bychom proto rádi přizvali i veřejnost," uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

„Do konce první republiky Československá armáda vzorně pečovala a udržovala všechny hroby. Roku 1958 byl sice hřbitov zařazen mezi kulturní památky, avšak ponechán svému osudu," vysvětluje námětek Ladislav Šnevajs s tím, že do obnovy se město Olomouc pustilo v po etapách v roce 2010 a 2012. S rekonstrukcí za celkovou částku bezmála 5 milionů korun pomohly dotace ministerstva obrany. V roce 2010 prošel opravou křesťanský a muslimský pavilon. O dva roky později se kompletně obnovilo oplocení hřbitova v jeho původní velikosti, vyznačily se jednotlivé sektory pro pohřbívání, upravily cesty mezi sektory a také hrobová místa v novodobé části hřbitova. „Černovírský hřbitov je výjimečný způsobem pohřbívání. Jsou zde pohřbeni zemřelí vojáci bez ohledu na národnost, vojenskou hodnost, politický postoj či státní příslušnost, tedy bez ohledu na to, na které straně ve válce museli bojovat a padli," doplnil náměstek primátora Šnevajs.

Témata: olomouc

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 19:40 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Související:

Právě se děje

reklama