Olomouc si připomene 100. výročí od vypuknutí první světové války

Olomouc - Společnou pietní vzpomínkou si mohou Olomoučané připomenout 100. výročí od rozpoutání 1. světové války. Pietní akt za účasti zástupců armády, představitelů církve, občanských sdružení a vedení města se uskuteční dnes v 15:30 hodin v prostorách Vojenského hřbitova v Černovíře.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Vojenský hřbitov v Olomouci v Černovíře vznikl v roce 1869 připojením k občanskému hřbitovu. Během válečných let 1914–1918 byl přebudován podle jednotného konceptu architekta Rossmana a slavnostně otevřen a vysvěcen roku 1916. Byli zde pochováni vojáci, zemřelí během války. Poslední pohřby se na území vojenského hřbitova konaly ještě na počátku padesátých let minulého století. „Pietní vzpomínka a položení kytic se uskuteční přesně v den stoletého výročí od rozpoutání 1. světové války. Na vojenském hřbitově v Černovíře tím uctíme i památku více než tři a půl tisíce padlých a zde pochovaných vojáků. K prohlídce rekonstruovaného hřbitova a k uctění památky bychom proto rádi přizvali i veřejnost," uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

„Do konce první republiky Československá armáda vzorně pečovala a udržovala všechny hroby. Roku 1958 byl sice hřbitov zařazen mezi kulturní památky, avšak ponechán svému osudu," vysvětluje námětek Ladislav Šnevajs s tím, že do obnovy se město Olomouc pustilo v po etapách v roce 2010 a 2012. S rekonstrukcí za celkovou částku bezmála 5 milionů korun pomohly dotace ministerstva obrany. V roce 2010 prošel opravou křesťanský a muslimský pavilon. O dva roky později se kompletně obnovilo oplocení hřbitova v jeho původní velikosti, vyznačily se jednotlivé sektory pro pohřbívání, upravily cesty mezi sektory a také hrobová místa v novodobé části hřbitova. „Černovírský hřbitov je výjimečný způsobem pohřbívání. Jsou zde pohřbeni zemřelí vojáci bez ohledu na národnost, vojenskou hodnost, politický postoj či státní příslušnost, tedy bez ohledu na to, na které straně ve válce museli bojovat a padli," doplnil náměstek primátora Šnevajs.

Témata: olomouc
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historie hradu Kámen: Místo smíru dvou nepřátel a počátek cesty Jiřího z…

08.09.2018 07:45 Málo známý hrad Kámen, jehož název jasně vypovídá o středověké pevnosti vystavěné na žulové skále,…

Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu

25.08.2018 12:10 Praha - Praha spustí od 1. dubna 2019 novou turistickou kartu, bude ji vlastnit městská společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama