Brněnská zoo přivítala čtyřčata rysa i zebřího samečka

Brno – Zoologická zahrada v Brně se může pochlubit dalšími přírůstky. V neděli se zde narodil sameček zebry Chapmannovy, který je posledním potomkem vloni uhynulého dvaadvacetiletého samce Bena. V květnu zoo přivítala také čtyřčata rysa kanadského, což u rysů není tak běžné. Návštěvníci se mohou těšit, že po nedávné veterinární prohlídce uvidí již celou rysí rodinku pohromadě ve výběhu.

Přidejte svůj názor

Zebří sameček Ben II.

Chovatelé zaznamenali přírůstek ve výběhu rysů kanadských přibližně v polovině května a vzhledem k tomu, že jejich expozice je velká a samice si v prvních týdnech svá mláďata velmi chrání, bylo těžké odhadnout jejich počet. „Dnes je jisté, že mláďata jsou čtyři. Chovatelé je při ranním krmení oddělili od rodičů, aby mohly proběhnout nezbytné veterinární úkony. Rysata dostanou čip a vakcínu proti virovým onemocněním koček, pastu proti vnitřním parazitům a za dva týdny je čeká revakcinace", říká veterinář Stanislav Mazánek. V přírodě se o potravu mláďat v prvních měsících starají rodiče a samostatnými lovci se tyto šelmy stávají až v 9 měsících. Mláďata zůstávají s matkou přibližně 10 měsíců a poté musí rodiče opustit. Loňská trojčata tak odjela letos v lednu do Zoo Limpopo na Ukrajině. Při nedávné veterinární prohlídce bylo zjištěno pohlaví mláďat a návštěvníci se tak mohou těšit na dva samce a dvě samičky.

V neděli se v zoo také narodil sameček zebry Chapmannovy, který je posledním potomkem vloni uhynulého dvaadvacetiletého samce Bena a zároveň je šestým potomkem samice Fily, která je také matkou před rokem narozeného Falca. Do Brna přišla v roce 2005 z Olomouce. Březost u zeber Chapmannových trvá v průměru 371 dnů. Brněnská zoo chová v současnosti 6 zeber tohoto druhu včetně nového mláděte. Zebra Chapmannova je jedním z 5 poddruhů zebry stepní, která je rozšířena po celé východní a jihovýchodní Africe a patří k typickým, poměrně běžným kopytníkům tohoto kontinentu. Avšak většina jich patří k poddruhu zebra Böhmova. Zeber Chapmannových je v Africe asi jen 20 tisíc a jsou zapsány na Mezinárodním červeném seznamu ohrožených živočichů. Zebří sameček Ben II. je vitální mládě, které je už v těchto dnech ozdobou výběhu na Safari.

Témata: ZOO Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama