Objev na zámku v Libochovicích. Našli se tisíce let staré mumie

Libochovice - Velké překvapení čekalo na pracovníky zámku Libochovice, když připravovali expozici o Africe. Aniž by to někdo z nich tušil, odborníci v depozitáři objevili tisíce let staré zbytky egyptských mumií. Přitom původně si zaměstnanci zámku mysleli, že jsou to ostatky těl afrických domorodců staré jen pár set let.

Přidejte svůj názor

Výstava artefaktů z Afriky
doporučujeme

Mumie jsou opravdový unikát. Léta ale ležel v depozitáři mezi ostatními předměty, které z cest přivezl libochovický hrabě Jan Josef Herberstein. Na ostatky mumie z Egypta staré tři tisíce let narazili pracovníci zámku, když připravovali novou výstavu. "Bylo to obrovské překvapení, jsme hrozně rádi- Můžeme návštěvníkům nabídnout něco nového a myslím si, že je to opravdu unikátní," říká Michaela Prokopová, kurátorka výstavy.

Pracovníci zámku si mysleli, že jde o ostatky těl afrických domorodců staré několik stovek let. Části mumií jsou ale podle odborníků velmi zachovalé. Dvě lebky, chodidlo a dětská ruka mají na sobě i zbytky po mumifikaci.

Hrabě Herberstein byl vášnivý cestovatel - v Africe byl třikrát. Historici se domnívají, že mumie si zřejmě přivezl z poslední cesty v roce 1929. Přesně to ale nikdo neví, cestovní deníky se totiž nedochovaly. "Těch dokumentů se zachovalo, bohužel, málo, takže se snažíme spolupracovat s odborníky," říká kastelán zámku Libochovice Ladislav Pešek.

V Česku je kolem dvaceti mumií. Na začátku minulého století se z Egypta podobné věci mohly legálně dovážet. Je tedy možné, že části mumií hrabě zřejmě koupil od vykradačů hrobek jako suvenýr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

13.10.2019 11:42 Horní úsek lanové dráhy na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru nerozjel. Kabinová lanovka na…

Červená Lhota: Slavný český zámek se stal dějištěm krvavé tragédie

06.10.2019 11:45 Půvabný zámek plující na hladině rybníka nezapře svůj původ v zemanské tvrzi. Její počátky spadají…

Zámek Blatná: Vodní pevnost a pohodlná rezidence pro Lva

06.10.2019 08:34 Zámek Blatná, to je především malebný zámek uprostřed rybníka ve stejnojmenném městě v jižních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama