Objev na zámku v Libochovicích. Našli se tisíce let staré mumie

Libochovice - Velké překvapení čekalo na pracovníky zámku Libochovice, když připravovali expozici o Africe. Aniž by to někdo z nich tušil, odborníci v depozitáři objevili tisíce let staré zbytky egyptských mumií. Přitom původně si zaměstnanci zámku mysleli, že jsou to ostatky těl afrických domorodců staré jen pár set let.

Přidejte svůj názor

Výstava artefaktů z Afriky

Mumie jsou opravdový unikát. Léta ale ležel v depozitáři mezi ostatními předměty, které z cest přivezl libochovický hrabě Jan Josef Herberstein. Na ostatky mumie z Egypta staré tři tisíce let narazili pracovníci zámku, když připravovali novou výstavu. "Bylo to obrovské překvapení, jsme hrozně rádi- Můžeme návštěvníkům nabídnout něco nového a myslím si, že je to opravdu unikátní," říká Michaela Prokopová, kurátorka výstavy.

Pracovníci zámku si mysleli, že jde o ostatky těl afrických domorodců staré několik stovek let. Části mumií jsou ale podle odborníků velmi zachovalé. Dvě lebky, chodidlo a dětská ruka mají na sobě i zbytky po mumifikaci.

Hrabě Herberstein byl vášnivý cestovatel - v Africe byl třikrát. Historici se domnívají, že mumie si zřejmě přivezl z poslední cesty v roce 1929. Přesně to ale nikdo neví, cestovní deníky se totiž nedochovaly. "Těch dokumentů se zachovalo, bohužel, málo, takže se snažíme spolupracovat s odborníky," říká kastelán zámku Libochovice Ladislav Pešek.

V Česku je kolem dvaceti mumií. Na začátku minulého století se z Egypta podobné věci mohly legálně dovážet. Je tedy možné, že části mumií hrabě zřejmě koupil od vykradačů hrobek jako suvenýr.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžaři obsadili horská střediska, sněhové podmínky jsou ideální

13.01.2019 17:47 Dostatek sněhu vylákal o víkendu na české a moravské hory desetitisíce lyžařů. Hlavně v sobotu…

Vesmírná raketa? Hrad Roupov skrývá unikátní tajemství

12.01.2019 21:22 Aktualizováno Málo známé zříceniny hradu Roupov všeobecně nepřitahují velkou pozornost, ovšem kdo do těchto míst…

Tisíce lyžařů vyrazily na hory, v Bedřichově auta ucpala silnice

06.01.2019 19:33 Čerstvý sníh z posledních dní o víkendu přilákal do hor v Česku mnoho lyžařů. Třeba v Bedřichově v…

Hory před koncem roku zaplnili lyžaři, někde jsou fronty u vleků

30.12.2018 17:38 Horská střediska v Česku zaplnily tisíce lyžařů, kteří zde chtějí strávit konec roku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama