Objev na zámku v Libochovicích. Našli se tisíce let staré mumie

Libochovice - Velké překvapení čekalo na pracovníky zámku Libochovice, když připravovali expozici o Africe. Aniž by to někdo z nich tušil, odborníci v depozitáři objevili tisíce let staré zbytky egyptských mumií. Přitom původně si zaměstnanci zámku mysleli, že jsou to ostatky těl afrických domorodců staré jen pár set let.

Přidejte svůj názor

Výstava artefaktů z Afriky

Mumie jsou opravdový unikát. Léta ale ležel v depozitáři mezi ostatními předměty, které z cest přivezl libochovický hrabě Jan Josef Herberstein. Na ostatky mumie z Egypta staré tři tisíce let narazili pracovníci zámku, když připravovali novou výstavu. "Bylo to obrovské překvapení, jsme hrozně rádi- Můžeme návštěvníkům nabídnout něco nového a myslím si, že je to opravdu unikátní," říká Michaela Prokopová, kurátorka výstavy.

Pracovníci zámku si mysleli, že jde o ostatky těl afrických domorodců staré několik stovek let. Části mumií jsou ale podle odborníků velmi zachovalé. Dvě lebky, chodidlo a dětská ruka mají na sobě i zbytky po mumifikaci.

Hrabě Herberstein byl vášnivý cestovatel - v Africe byl třikrát. Historici se domnívají, že mumie si zřejmě přivezl z poslední cesty v roce 1929. Přesně to ale nikdo neví, cestovní deníky se totiž nedochovaly. "Těch dokumentů se zachovalo, bohužel, málo, takže se snažíme spolupracovat s odborníky," říká kastelán zámku Libochovice Ladislav Pešek.

V Česku je kolem dvaceti mumií. Na začátku minulého století se z Egypta podobné věci mohly legálně dovážet. Je tedy možné, že části mumií hrabě zřejmě koupil od vykradačů hrobek jako suvenýr.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam na lyže (nejen v Česku): jistotou zůstávají Krkonoše

14.12.2018 14:55 Blíží se víkend a na mapě lyžařských středisek přibývají zelené tečky, které značí areály v provozu…

Češi vyrazili do hor. Sjezdovky ovládly stovky lyžařů

09.12.2018 18:34 Aktualizováno Stovky lidí si o víkendu nenechaly ujít jednu z prvních možností lyžování v nové sezoně v…

Záhada Kouzelného hradu: Před očima návštěvníků mizel nábytek

02.12.2018 07:25 Záhady, kouzla a mystika lákala lidi už od nepaměti. Nejinak tomu bylo v 18. století, v dobách, kdy…

Hotel na Vánoce či Silvestra? V Česku je téměř vyprodáno, navzdory vyšším…

18.11.2018 11:57 Ubytování v mnoha hotelech, penzionech či chatách v Česku je již teď téměř vyprodáno na období…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama