Karlštejn trápí odliv turistů, na hradě Loket naopak padají rekordy v návštěvnosti

Státnímu hradu Karlštejn meziročně klesla návštěvnost. Může za to pandemie koronaviru, která nejdříve překazila začátek sezony, nyní kvůli hygienickým opatřením a omezenému cestování chybí zahraniční návštěvníci, řekl ČTK kastelán Lukáš Kunst. Karlštejn sčítá i finanční ztráty. Jen za dobu, kdy byl hrad kvůli koronaviru zcela uzavřen, činí propad tržeb 12,5 milionu korun.

Za první měsíce návštěvnické sezony, kdy by běžně branami hradu proudily davy lidí, přišel Karlštejn o 50.000 návštěvníků. V červenci se situace mírně zlepšila, hrad navštívilo 44.000 návštěvníků, meziročně zhruba o 3500 více. O 6500 ubylo cizinců, Čechů přibylo 10.000, řekl Kunst.

Srpen je ale podle něj horší, hrad zaznamenal meziroční pokles návštěvnosti. "Připisujeme to především tomu, že na Karlštejně probíhá rekonstrukce. A i přesto, že provoz hradu není nikterak omezen, tak přeci jen, když někde probíhá rekonstrukce, tak to může budit dojem nějakého omezení," řekl Kunst.

Karlštejn proto s lehkým propadem návštěvnosti v srpnu počítal. "Musím říct, že jsem ho neočekával tak velký," řekl kastelán. Za první dva týdny srpna navštívilo Karlštejn 17.500 návštěvníků, loni jich bylo 21.500. Cizince, kteří v letní sezony chybějí, v podstatě nahradí podle Kunsta čeští návštěvníci, na podzim se ale chybějící zahraniční návštěvníci projeví více. Zatímco loni tvořil podíl cizinců na návštěvnosti asi 30 procent, letos to je pouze 4,5 procenta. "Meziroční propad na Karlštejně bude veliký," řekl Kunst.

Karlštejn nabízí v letní sezoně bohatý program, otevřený je sedm dní v týdnu. "Snažíme se dělat akce, které děláme tradičně, třeba večerní prohlídky každou středu," řekl kastelán. Konaly se také noční prohlídky v pátek a sobotu.

V červnu hrad pořádal pondělní prohlídky pro předem objednané návštěvníky. Určené byly pouze pro devět lidí. "Každou hodinu začala prohlídka, během týdne to bylo absolutně vyprodané," řekl Kunst. Při této prohlídce návštěvníci nepocházeli pouze interiérem hradu, ale i venkovními částmi. Hrad pořádá i prohlídky s kastelánem. "Je tam velmi omezený počet osob, lidé si užívají prohlídky, že tam není ta davovost," řekl Kunst.

"Aktivit je skutečně hodně, natož abychom k nim přidávali nějaké další. Jsme limitováni i probíhající stavbou, i když ne v interiéru, ale na nádvoří," uvedl kastelán. Rozsáhlá oprava hradu začala v březnu, stát bude přes 150 milionů korun. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

Rekonstrukce podle Kunsta pokračuje podle plánu. "Pozitivní na koronaviru je, že nám umožnil přesunout některé stavební aktivity, především hlučné, prašné práce na dobu, kdy byl hrad uzavřený. Nemuseli jsme tak brát ohled na návštěvnickou veřejnost," řekl Kunst.

Během oprav byly podle něj odhaleny zajímavé archeologické nálezy týkající se renesančního období hradu, konkrétní objevy se ale budou zveřejňovat až v budoucnu.

K turisty nejoblíbenějším místům Karlovarského kraje patří o letošních prázdninách hrad Loket. V červenci i v srpnu tam sledují téměř denně rekordní návštěvnost. Díky vysokému zájmu v posledních dvou měsících se daří snižovat ekonomický propad z jara, kdy byly památky kvůli koronavirovým opatřením zavřené, řekla ČTK ředitelka hradu Jana Těžká.

"Tím, že jsme měli zavřeno, tak jsme byli ve ztrátě příjmů odhadem 3,5 milionu korun. Nepočítám ty výdaje, které samozřejmě běžely, ty jsou okolo 750.000 měsíčně. V tuhle chvíli jsme to stáhli na 2,75 milionu, takže si myslím, když budu optimistická, že tu roční ztrátu díky vyšší návštěvnosti stáhneme na dva miliony," řekla Těžká.

Památka je v majetku města Loket a má otevřeno celoročně, provozuje ji obecně prospěšná společnost Hrad Loket. Hrad má příjmy především ze vstupného.

Na hradě byly letos naplánovány investice zhruba za tři miliony korun. Měly se restaurovat omítky ve třech místnostech Severního paláce a opravovat střechy. Kvůli výpadku příjmů se ale opravy přesunou na příští rok. Vedení hradu bude žádat o příspěvek z ministerstva kultury.

Denně hrad Loket nyní navštíví 1200 až 1500 turistů, převážně Čechů. Například za prvních dvacet dní v srpnu hrad navštívilo přibližně o 8000 lidí více než v minulém roce. Před hradem se tvoří dlouhé fronty. Kvůli vyšší návštěvnosti museli správci hradu najmout více brigádníků. Větší zájem je letos díky převážné většině tuzemských turistů o komentované prohlídky. Těch je denně kolem deseti až dvanácti.

Vedení hradu muselo letos zrušit kulturní akci Slavnosti purkrabího Půty. "Byla ztrátová po finanční stránce a nebezpečná po stránce šíření viru vzhledem k tomu, že je to akce masového charakteru a každý rok ji navštíví více jak 6000 lidí," uvedla ředitelka. Naproti tomu se na hradě pořádají akce kulturního léta, kdy je každý víkend ve znamení jiné drobné akce. Správci již plánují větší kulturní akce na podzim i zimu.

Související

Karlštejn

Vstoupila do dějin jako největší česká vražedkyně. Kateřina z Komárova zemřela před 490 lety

Jméno Kateřina z Komárova nepatří mezi všeobecně známé osobnosti naší historie, v dějepise se o ní neučí. Do dějin však vstoupila, a to jako největší česká vražedkyně. Ještě za života se o ní mluvilo jako o karlštejnské bestii nebo krvavé Kateřině, později se označovala jako česká Čachtická paní. I Kateřina z Komárova se totiž vyžívala v sadistickém týrání a vraždění poddaných. Zemřela přesně před 490 lety.

Více souvisejících

Hrad Karlštějn Hrad Loket cestování Turisté Česká republika

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Finsko: Moskva je nyní nepřítel č. 1 a proto roste vysoký plot na hranici

Finští pohraničníci vybaveni i běžkami monitorují východní hranici země, která představuje nejnovější a nejdelší hranici NATO s hlavním protivníkem Aliance, s Ruskem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy