Lyžaři v sobotu obsadili hory, v neděli je odradil vítr

Návštěvnost českých lyžařských středisek o tomto víkendu výrazně ovlivnilo počasí. Zatímco v sobotu vyrazily na svahy desetitisíce lyžařů, v neděli některé skiareály přerušily provoz. Důvodem byl silný nárazový vítr, dosahující místy na horách až rychlosti orkánu.

Lyžování, ilustrační foto

Do středisek krkonošského SkiResortu Černá hora - Pec vyrazilo o víkendu zhruba 10.000 lidí, a to zejména v sobotu, kdy bylo počasí příznivější. "V neděli se kvůli silnému větru zastavil provoz lanovek v areálu na Černé hoře a některých vleků přímo na vrcholu Černé hory. Ostatní níže položené areály zůstaly v neděli v provozu," uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Kromě Černé hory silný vítr dnes v Krkonoších zastavil hlavní lanovky a vleky ve Špindlerově Mlýně. Mimo provoz bylo středisko Kněžický vrch a nejela ani lanovka na Sněžku. Provoz musela kvůli větru omezit i lyžařská střediska v Orlických horách a pod Králickým Sněžníkem.

Propad návštěvnosti o víkendu kvůli silnému větru zaznamenaly lyžařské areály v Libereckém kraji. Necelé 3000 lyžařů v sobotu a zhruba 1500 lidí v neděli navštívilo tři největší areály v Jizerských horách - Tanvaldský Špičák, Severák v Hraběticích a Bedřichov. Pavel Bažant ze společnosti Ski bižu, která střediska provozuje, ČTK řekl, že v sobotu byl propad oproti minulému týdnu o 40 procent a v neděli o 60 procent.

S částečnými omezeními byly o víkendu v provozu horská střediska v Karlovarském kraji, která přitom měla výborné sněhové podmínky. "Za tuto sobotu a neděli dohromady přijelo zhruba 6700 lyžařů, s tím, že nižší návštěvnost dnes můžeme přisoudit počasí, kdy jsme dnes čelili silnému nárazovému větru," uvedla mluvčí areálu Klínovec Hana Hoffmanová.

Horší to měli kvůli větru ve skiareálu Plešivec. Tam se rozhodli v neděli provoz úplně zrušit. Vítr tam v nárazech dosahoval podle provozovatelů rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu. V provozu tak byl jen dětský park.

Na Vysočině lyžovaly o víkendu ve skiareálech stovky lidí. Některá střediska jako Křemešník nebo Luka nad Jihlavou měla dnes kvůli silnému větru zavřeno. V areálu Čeřínek na Jihlavsku spadl strom na auto jedné z lyžařek, nikomu se ale nic nestalo. V některých areálech klesly počty návštěvníků proti minulému víkendu, zřejmě i kvůli koronavirovým karanténám, uvedli provozovatelé.

Naopak jako dobrý hodnotí tento víkend vlekaři v Plzeňském kraji. Kvalitní podmínky přilákaly dostatek lyžařů a vítr, který trápil o víkendu některé regiony v Česku, na západě Čech nebyl tak silný jako jinde. "Vítr nás netrápil vůbec. My jsme orientovaní na jihovýchod a vítr foukal od západu, takže přes kopec. Sněhové podmínky byly výborné, i když počasí nebylo úplně skvělé. Návštěvnost tak byla takový lepší průměr," řekl ČTK Vladimír Kasík ze skiareálu Špičák.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Lyžařská sezóna se chýlí ke konci. Češi si užívají poslední dny na horách

10.04.2022 17:22 Předposlední víkend si mohli lyžaři užít lyžování v Královéhradeckém kraji. Částečně v provozu je…

Související:

Právě se děje

reklama