Sluníčko lákalo do hor, skiareály zaplnily desítky tisíc lyžařů

Slunečné inverzní počasí přilákalo do hor lyžaře i pěší turisty. Velké lyžařské areály mají sněhu dostatek, především technického, příznivé teploty jim v těchto dnech umožňují dál svahy zasněžovat. Podle provozovatelů patří tento víkend z pohledu návštěvnosti k těm lepším v letošní sezoně, lyžovaly desítky tisíc lidí, vyplývá z ankety ČTK. Špatně jsou na tom běžkaři, kteří mají k dispozici jen minimum upravených tratí. Nepřístupná zůstává i bruslařská dráha na přehradě Lipno.

Ilustrační foto

Nejvyšší české hory Krkonoše navštívili o víkendu vedle lyžařů i běžkaři, skialpinisté, pěší a cyklisté na kolech do sněhu zvaných fatbike. "Hřebenová cesta od památníku obětem hor k Luční boudě připomínala mraveniště. Na lanovku na Sněžku se již dopoledne čekalo desítky minut," popsal fotograf ČTK. Ve střediscích SkiResortu Černá hora - Pec lyžovalo o víkendu zhruba 18.000 lidí, využít mohli 39 kilometrů sjezdovek, na kterých leží průměrně 40 centimetrů sněhu. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn leží na sjezdovkách až 65 centimetrů sněhu a otevřeno je 19 kilometrů sjezdových tratí.

V Orlických horách v Říčkách jsou k dispozici tři sjezdové tratě. V sobotu byla kvůli závodům Skiinterkriterium uzavřena černá sjezdovka. V sousedním Deštném v sobotu skončil extrémní čtyřdenní závod psích spřežení, který však provoz na sjezdovkách nijak neomezil. Areál Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem nabízí v současnosti 8,5 z 10,4 kilometru sjezdových tratí, všechny vleky a lanovky jsou v provozu.

V Libereckém kraji otevřelo středisko Rokytnice nad Jizerou převážnou část Slalomáku. Do areálu o víkendu dorazilo zhruba 4000 sportovců. Na tratích je 25 centimetrů sněhu, v provozu je šest kilometrů sjezdovek. Návštěvnost si pochvaluje Pavel Bažant, ředitel společnosti SKI BIŽU provozující největší jizerskohorské areály na Tanvaldském Špičáku, Severáku v Hraběticích a v Bedřichově. Ve Skiareálu Ještěd v Liberci nabízejí provozovatelé zvýhodněné skipasy.

V Krušných horách se lyžuje ve většině hlavních skiareálů. V největších komplexech na Klínovci a Božím Daru jsou v provozu všechny sjezdovky, vleky a lanovky, jejich víkendová návštěvnost byla vysoká. Běžecké trasy na hřebenech se kvůli nedostatku sněhu stále neupravují.

V Plzeňském kraji se zatím lyžuje jen na šumavských svazích, a to v Železné Rudě, Kašperských Horách a Nýrsku. Nejvíce možností mají lyžaři v největším zimním areálu Ski&Bike Špičák, kde v tomto týdnu přidali další sjezdovku i vlek od hlavního parkoviště a výrazně rozšířili rodinný svah Spodní Šance. Další sjezdovky otevřely i jihočeské lyžařské areály. Víkendová návštěvnost skiareálu Lipno byla podle jeho obchodního a marketingového ředitele Jiřího Falouta okolo 3000 lidí.

V Jeseníkách lyžovaly tisíce lidí. Velkou návštěvnost hlásilo například Červenohorské sedlo. Spokojeni byli i v Branné, přes víkend tam zamířily stovky lyžařů. Lyžovalo se i v níže položených střediscích. Ačkoliv tam slunečné počasí kvůli inverzi nepanovalo, zájem o lyžování přesto byl a sjezdovky se plnily. Jak lyžaře, tak pěší turisty přilákaly i Beskydy.

Strávit dovolenou v tuzemsku letos plánují více než tři čtvrtiny Čechů

21.06.2021 11:03 Strávit dovolenou v tuzemsku letos podle průzkumu státní agentury CzechTourism plánuje 76 procent…

Polovina domácností s dětmi se chystá na dovolenou v Česku

17.06.2021 12:28 Na dovolenou v tuzemsku se podle vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz chystá zhruba polovina…

Zámek Nové Město nad Metují představuje unikátní dílo architekta Dušana…

12.06.2021 15:00 Zámek Nové Město nad Metují se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Náchod, v Královéhradeckém…

Související:

Právě se děje