Zoo Dvůr Králové čeká kvůli koronaviru výpadek 23 milionů, zdraží vstupné

ZOO Dvůr Králové nad Labem čeká kvůli uzavření v době koronavirové epidemie ztrátu výnosů na úrovni 23 milionů korun. Zahrada kvůli tomu odložila některé opravy, zrušila plánované zvýšení platů zaměstnanců a nebude tvořit rezervní fond na opravy pro rok 2021.

Ilustrační foto
doporučujeme

V pondělí 25. května zoo otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. Vstupné placené na pokladnách bude vyšší než loni. Novinářům to dnes řekli představitelé zoo.

Dvorský safari park patří Královéhradeckému kraji a s více než půl milionem návštěvníků ročně je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Od 16. března byl kvůli pandemii zcela uzavřen, od 27. dubna lidé mohou navštívit venkovní prostory a vjet autem do areálů safari s volně žijícími zvířaty.

"Loni od března do konce května navštívilo safari park přes 105.000 lidí, letos to je pouze 24.000 lidí," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. Přímá ztráta na vstupném tak podle něj zatím činí téměř deset milionů korun. Zoo nyní chybí především školní návštěvy a kvůli uzavření hranic také návštěvníci z Polska. Návštěvnost od začátku května je meziročně nižší asi o 40 procent. Ztrátu z uzavřeného hotelu a kempu a prodeje zážitkových programů a suvenýrů zoo vyčíslila na více než 11 milionů.

Kvůli úsporám zoo například odložila výměnu střechy v pavilonu ptačí svět za několik milionů korun. Odložením plánovaného pětiprocentního zvýšení mezd by měla zoo ušetřit asi šest milionů korun. Průměrná mzda v zoo je nyní přibližně 24.000 korun. Zoo má přes 170 zaměstnanců, v hlavní sezoně se jejich počet zvyšuje na 220 až 230.

Finanční pomoc zahrada zřejmě dostane od Královéhradeckého kraje. Podle radního kraje pro zemědělství Karla Klímy (KDU-ČSL) by zoo mohla dostat 13,5 milionu korun. "Jsme připraveni zoo pokrýt ztráty z provozní činnosti," řekl Klíma.

Vstupné pro dospělého koupené na pokladně bude od pondělí činit 240 korun místo loňských 230 korun. Vjezd auta do areálu safari zdraží na 350 korun z loňských 240 korun, přičemž každý člověk v autě musí mít zakoupené i jednotlivé vstupné. Část safari s volně žijícími zvířaty lze vidět i z takzvaného safaribusu či afrikatrucku, kde jízdné zůstane na 50 a 80 korunách. Podle Rabase chce zoo zdražením vjezdu aut dostat více lidí do safaribusů a afrikatrucků, protože velké množství aut dělalo provozní problémy zejména ve lvím safari.

Zoo chce také podpořit nákup vstupenek po internetu, kde vstupenka pro dospělého bude za 190 korun. Snížené vstupné koupené on-line pro děti od tří do 15 let bude za 150 korun. Ceny 190 a 150 korun platí pro vstup již nyní od 27. dubna, kdy zatím vstupné jinak než po internetu nelze koupit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rokokový zámek Stekník je plný maleb a vůně chmelu

28.09.2020 13:30 Nevelký a ne příliš známý zámek Stekník se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Louny nedaleko…

Hrad Templštejn dodnes údajně skrývá podklad řádu templářů

27.09.2020 21:24 Templštejn je zřícenina středověkého hradu nedaleko obce Jamolice u Moravského Krumlova. Jedná se…

Turisté v Chorvatsku přispívají k šíření nákazy po Evropě, píše The Wall…

22.09.2020 15:53 Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových…

Zámek Jezeří odolal náporům vojsk, ničivým požárům i těžební technice

20.09.2020 14:00 Jezeří se nachází v Ústeckém kraji nedaleko města Most. Při pohledu na dnešní zámek, na jehož…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama