CK Svobodná cesta zkrachovala, v Chorvatsku uvízlo 44 turistů

Praha, Česká Lípa - Cestovní kancelář Svobodná cesta z České Lípy zkrachovala, v Chorvatsku tak uvízlo několik desítek jejich českých turistů. V pátek o tom informoval viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Majitel cestovní kanceláře Jaroslav Svoboda řekl České televizi, že v Chorvatsku je aktuálně 44 jejich klientů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Další čtyři stovky turistů, kteří si u této cestovní kanceláře už zájezd zakoupili, na dovolenou do zahraničí nevyrazí. Podle Okamury už cestovní kancelář situaci řeší. "Cestovní kancelář byla pojištěna proti úpadku u České podnikatelské pojišťovny, jejíž zaměstnanci už míří do České Lípy, aby situaci řešili přímo na místě. Klienti, kteří jsou zrovna v zahraničí, musí co nejrychleji zavolat právě do této pojišťovny, aby o nich měla přehled. Pojišťovna má totiž ze zákona povinnost repatriovat je na své náklady zpět do České republiky. Turisté, kteří se tak vrátí dříve než podle původního plánu, mohou u pojišťovny uplatňovat nárok na proplacení zbytku dovolené. Pojišťovna jim pak peníze musí vyplatit do šesti měsíců," poradil Okamura.

Pojišťovně by se měli ozvat také lidé, kteří si zájezd už koupili, ale na dovolenou ještě nevyrazili. "I těm pojišťovna do šesti měsíců peníze vrátí," dodal Okamura, podle kterého je kontakt na pojišťovnu součástí smlouvy o koupi zájezdu.

Na český konzulát v chorvatském Splitu se zatím žádný z klientů zkrachovalé cestovní kanceláře, který zrovna tráví dovolenou v Chorvatsku, neobrátil. "Není k tomu ani důvod, aby se na nás někdo obracel. Situaci musí v prvé řadě řešit cestovní kancelář a její delegáti. Stát v tomhle turistům stejně nijak pomoci nemůže. Nemůžeme jim shánět ubytování a nejsme ani oprávněni někomu dávat peníze," řekl agentuře Mediafax český konzul ve Splitu Pavel Bednář, který si myslí, že situaci zvládne cestovní kancelář vyřešit sama. "Není to tak horké, jako když někdo uvízne na úplně jiném kontinentu. Odtud se dá doprava zpět do vlasti vyřešit celkem snadno," doplnil Bednář.

Zkrachovalá cestovní kancelář krátce po jedné hodině odpoledne umístila na své internetové stránky krátké upozornění pro klienty. "Vážení klienti, ke dni 23. července 2010 byla naše cestovní kancelář nucena vyhlásit úpadek. Naše cestovní kancelář byla řádně pojištěna u České podnikatelské pojišťovny. Klientům, kteří se nachází v zahraničí, je již zajištěn návrat do České republiky. Klientům, kteří dosud neodcestovali a mají s naší cestovní kanceláří uzavřenou cestovní smlouvu, budou jejich peníze vráceny formou pojistného plnění na základě oznámení o škodní události. Více informací získáte na stránkách pojistitele http://www.cpp.cz/skody/servis_oznameni_ck.asp, případně na klientské lince ČPP – 841 444 555," píše klientům cestovní kancelář.

K co nejrychlejšímu nahlášení pojistné události vyzývá klienty zkrachovalé cestovní kanceláře také mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová. "Musí vyplnit hlášení o pojistné události, formulář na to najdou na našich internetových stránkách. Dále musí přiložit platnou cestovní smlouvu a doklad o zaplacení zájezdu. Budeme tato hlášení shromažďovat a poté přistoupíme k jejich proplacení. V tuhle chvíli to vypadá, že by pojistka cestovní kanceláře mohla pokrýt celé náklady na odškodnění všech klientů," vzkázala Svobodová.

Klientů, kteří už v Chorvatsku svou dovolenou tráví, se podle Svobodové krach jejich cestovní kanceláře nijak nedotkne. "Pojišťovna zajistí jejich návrat zpět do České republiky. V řádném termínu je odveze dopravce podle původního plánu," dodala Svobodová a poznamenala, že zástupci zkrachovalé cestovní kanceláře s nimi spolupracují velmi intenzivně.

Cestovní kancelář Svobodná cesta existuje na českém trhu přibližně 15 let, specializovala se především na cesty do Chorvatska. Patří k menším cestovním kancelářím, ročně zajistila zájezdy pro tisíc až dva tisíce českých turistů.

V letošní sezoně je to už druhý konec cestovní kanceláře. Už dříve totiž ukončila činnost cestovní kancelář Sunny Days. Kvůli tomu, že nedostala pojištění proti úpadku, se transformovala na cestovní agenturu

Loading...
Témata: cestování | bankrot
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodeje zájezdů byly v červenci rekordní, největší zájem je o Řecko a…

04.08.2019 08:50 Cestovní kanceláře registrují za červenec rekordní prodeje tzv. last minute zájezdů. Například…

Tržby Čedoku loni vzrostly, zisk klesl. Vázne příjezdová turistika

24.07.2019 08:30 Tržby cestovní kanceláře Čedok loni meziročně vzrostly o 22 procent na 2,55 miliardy korun. Zisk…

Kolik platí Češi za dovolené? Někteří i miliony

20.07.2019 12:28 Za luxusní dovolenou jsou Češi ochotni průměrně utratit 41.500 korun na osobu. Pokud se na ni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama