Cestovní kanceláře čekají změny. Toto pro ně chystají poslanci

Praha – Začíná hlavni sezóna letních dovolených a některé cestovní kanceláře začínají mít problémy. Jejich klienti se ale většinou nemusí bát, firmy bývají pojištěné. Právě o změnách pojištění dnes debatovala Sněmovna. Pojištění by v budoucnu mohlo být nahrazeno jiným prvkem.

Přidejte svůj názor

Dovolená u moře, ilustrační fotografie
doporučujeme

Cestovní kanceláře možná budou moci nahrazovat pojištění proti úpadku bankovní zárukou. Z původní vládní novely zákona o podnikání v cestovním ruchu by taky mohly zmizet minimální limity pojištění. Právě to obsahují pozměňovací návrhy, o kterých poslanci jednali.

Největší debatu vzbudila pasáž, podle níž by pojišťovny musely hradit všechny nároky klientů po úpadku cestovní kanceláře i nad sjednaný limit. Opoziční občanští demokraté varovali, že pojišťovny přestanou produkt nabízet, jak už některé z nich oznámily.

V novele by nově mohla chybět zmínka o čtyřmilionovém minimálním limitu pro kanceláře, které nabízejí letecké zájezdy, a milionový pro ty, které poskytují třeba ty autobusové. Hranice by měly zůstat na 30 procentech plánovaných tržeb z prodeje zájezdů. Limit pojistného plnění ale bude muset být takový, aby v případě úpadku cestovní kanceláře pokryl všechny nároky zákazníků.

Podle poslankyně ODS Jany Fischerové je však požadavek na nadlimitní plnění nelogický a neproveditelný, proto navrhla jeho vypuštění. Pojišťovny by podle ní mohly přestat potřebné pojištění nabízet. „Reálně to nebude fungovat, situace klientů se nezlepší," připojil se předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) ale za předlohou stojí. Pojišťovny budou podle ní mít všechny nástroje na sledování rizik. Připustila sice, že některé pojišťovny by mohly přestat produkt nabízet, je ale podle ní třeba zajistit stoprocentní ochranu klientů, jak žádá evropské právo. Podobně se vyjádřil člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura (SPD), podle kterého pojišťovny budou nabízet pojištění proti úpadku i nadále.

Předloha i po navrhovaných úpravách ukládá povinnost cestovním agenturám u prodávaných zájezdů nově uvádět, která cestovní kancelář zájezd organizuje. Cestovní kanceláře budou muset předkládat pojišťovnám před uzavřením smlouvy mimo jiné údaje o hospodaření a počtu zájezdů.

Pozměňovací návrh podpořený výborem pro veřejnou správu počítá i s dalším pravidelným informováním pojišťoven. Cestovní kanceláře jim budou muset každý měsíc dodávat údaje o počtu cestujících a prodaných zájezdů, o celkové ceně prodaných zájezdů a o výši záloh a tržeb za zájezdy a za poukazy na ně.

Novela by mohla podle výborového pozměňovacího návrhu taky nově upravit financování horské služby. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo určovat výši dotace horské službě na základě její žádosti, kterou by podávala vždy do konce dubna na další rok. Žádost by musela obsahovat zprávu o využití státních peněz v minulém roce, finanční plán výdajů a výhled na další dva roky.

Ne všichni ale souhlasí, aby tato věc byla upravena v rámci projednávané novely. „Tyhle věci tam nemají co dělat," podotkl předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO). Záležitost s horskou službou by podle něho mělo vyřešit ministerstvo vnitra v rámci záchranného systému.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi na Vánoce v Česku rezignovali? Rodí se nový hit

27.10.2019 22:10 Aktualizováno Přestože bývají dovolené v zahraničí o Vánocích a na Silvestra dražší než po zbytek roku, zájem o…

Češi ve velkém skupují zájezdy. Odjíždí do zahraničí

13.10.2019 16:40 Až o 50 procent vzrostly některým cestovním kancelářím prodeje zájezdů do zahraničí kolem 28. října…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama