Dobrá zpráva: Zájezdy do Řecka i přes drsné škrty nepodraží

Praha - V Řecku od dnešního rána platí úsporné reformy, které zavedla vláda premiéra Tsiprase. Ty byly podmínkou pro to, aby země dostala další peníze od Evropské unie. Znamená to například zvýšení DPH z 13 na 23 procent u jídla a většiny služeb.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Z reforem měly obavy i tisíce Čechů, kteří se chystají na dovolenou do Řecka. Zvýšení DPH v zemi totiž mělo přinést zdražení, a to i pro ty, kteří už dovolenou zaplatili.

"Ze zákona má cestovní kancelář v takovém případě právo ten zájezd o to navýšení, které je způsobeno daňovým zvýšením, navýšit," říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. "V současné chvíli neočekáváme, že by řečtí hoteliéři navyšovali své sazby v souvislosti s navýšením sazby DPH, teprve uvidíme, jak se k tomu postaví do příští sezóny."

Velké cestovky totiž nakupují ubytování pro své klienty ještě před sezónou za dohodnuté ceny. Řekové si navíc uvědomují, že z dluhové pasti jim mohou pomoci právě turisté. Miliony eur, které by do řeckého státního rozpočtu měly přitéct z většího zdanění, ale nejspíš nepůjdou z kapes turistů. V letoviscích se totiž zatím nezdražuje. Zdražení se týká zatím jen letiště, obchody a restaurace ceny nezvyšují.

"Všichni ti restauratéři a hoteliéři se snaží ceny nezvyšovat, aby se to nedotýkalo turismu a spíš to budou dávat jako ušlý zisk, nebo na snižování platů zaměstnanců," myslí si Linda Koulias, Češka žijící na Kosu, která zde pracuje jako delegátka cestovní kanceláře.

"Řecko je v obrovské celosvětové konkurenci a jakmile by začalo omezovat například služby v hotelech, tak by se okamžitě část klientů přesunula do jiných destinací," říká Jan Osúch, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama