Dovolené po teroristických útocích? EZ zkoumaly, jaký je zájem Čechů

Praha - Ačkoli se Francie a Belgie v posledních měsících setkaly s teroristickými útoky, zájem Čechů o tyto destinace neustává. Nejinak je tomu v případě prodejů dovolených ve Španělsku či Itálii, zjistil server EuroZprávy.cz z průzkumu mezi cestovními kancelářemi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Dovolená, ilustrační fotografie
doporučujeme

Paříž a Brusel se v poslední době staly terčem útoků islamistů, které si vyžádaly řadu lidských životů. Češi se ale podobného scénáře neobávají a cestovní kanceláře v letošním roce pokles prodejů dovolených neevidují. "Francie ani Belgie nejsou našimi klíčovými destinacemi, poptávka po dovolené je zde poměrně nízká všeobecně. Je ale pravdou, že jsme během jara zaregistrovali mírný pokles zájmu o Paříž, než jak tomu bylo v uplynulých letech," sdělila serveru EuroZprávy.cz Simona Fischerová z cestovní kanceláře Fischer.

Podle tiskového mluvčího cestovní kaneláře Blue Style byl u Eurovíkendů do Paříže v loňském roce pokles poptávky zaznamenán, v letošním roce ale došlo opět k jejímu oživení. "Zájem je téměř srovnatelný s předchozími lety," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí František Vorel.

K poklesu prodejů nedochází ani v případě oblíbených turistických destinací ve Španělsku či v Itálii. Fischerová podotkla, že informace o možných útocích ze strany Islámského státu, která se dostala do médií, pochází z německého bulvárního tisku a italské tajné služby popřely, že by měly zprávy o hrozících útocích v Itálii, Španělsku a na jihu Francie. "Výkyvy v prodejích jsme nezaznamenali, je však pravdou, že se několik našich klientů po přečtení článku na zákaznickém centru dotazovalo na bezpečnost v těchto zemích," dodala.

Podle kanceláře Blue Style hrozby nebyly adresovány Baleárským ostrovům, tedy Mallorce a Menorce, které jsou od pevniny vzdáleny více než 200 kilometrů. "Hrozby neměly žádný vliv na poptávku po těchto zájezdech. Evidujeme mírný pokles zájmu o některé italské destinace, ale to je zapříčiněno spíše obavami z většího počtu uprchlíku než zcela nekonkrétními hrozbami. Naopak Sardinie, která je také v dostatečné vzdálenosti od apeniského poloostrova, se teší vyššímu zájmu českých turistů než v loňském roce," podotkl Vorel.

Češi se bát nemusí, vzkazují CK

Češi se tak podle cestovních kanceláří dovolených bát nemusí. "Bezpečnost klientů je pro nás vždy na prvním místě, máme vypracovaný krizový plán, pravidelně jej aktualizujeme, v návaznosti na dění ve světě. Podle tohoto plánu máme připravený scénář, jak se postarat o klienty v případě nebezpečí," uvedla pro EuroZprávy.cz Fischerová.

Pokud však k takové situaci přecejen dojde, je třeba primárně respektovat opatření a doporučení vydané úřady v dané zemi. "Poté můžeme přistoupit k našim opatřením, jako je poskytnutí klientům náhradní ubytovací kapacitu, zajištění míst v náhradním letadle apod., dodala.

Pro případy nenadálých situací, ať už jde o živelné katastrofy, ekonomické krize a další hrozby, má vypracované postupy a krizové plány i cestovní kancelář Blue Style. Podle Vorla je však vždy nutné každou takovou situaci individuálně pečlivě vyhodnotit a tyto plány přizpůsobit.

"K tomu patří např. zajištění náhradního ubytování, zrychlený návrat klientů z destinace, zajištění lékařské péče na místě atd. Spolupracujeme v takových případech s Ministerstvem zahraničních věcí, Asociací cestovních kanceláří a s našimi partnery v destinaci. U některých destinací navíc došlo k významnému zlepšení bezpečnostních opatření, takže naši klienti budou v bezpečí. Pokud by se nějaká destinace stala nebezpečnou, celou destinaci bychom z nabídky vyškrtli, stejně jako jsme to udělali před několika lety v případě letoviska Taba. Základem je v takových situacích disponovat co nejpřesnějšími informacemi, aby jsme mohli adekvátně reagovat. Těmto situacím se také samozřejmě snažíme předcházet," vysvětlil.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi ve velkém skupují zájezdy. Odjíždí do zahraničí

13.10.2019 16:40 Až o 50 procent vzrostly některým cestovním kancelářím prodeje zájezdů do zahraničí kolem 28. října…

Španělsko těžce doplatí na krach Thomas Cook, zavře se 500 hotelů

01.10.2019 07:34 Ve Španělsku bude kvůli krachu cestovní kanceláře Thomas Cook muset okamžitě zavřít na 500 hotelů.…

CK Neckermann jde ke dnu? V cizině má 800 klientů, ruší zájezdy

27.09.2019 16:20 Aktualizováno Česká pobočka cestovní kanceláře Neckermann, která je součástí zkrachovalé britské skupiny Thomas…

Další oběť krachu Thomas Cook. Rakouskou divizi zřejmě čeká likvidace

26.09.2019 12:16 Aktualizováno Rakouskou součást zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook pravděpodobně nebude možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama