Bojí se Češi terorismu? Ptali jsme se, kam nejčastěji cestují

Praha - Letos byl zájem o First minute zájezdy enormní. Cestovní kanceláře, které server EuroZprávy.cz oslovil, shodně potvrzují obrovské nárůsty zakoupených dovolených oproti loňské sezóně. Nejlákavější destinací jsou řecké ostrovy, láká ale i exotika, zejména Kapverdské ostrovy v Atlantském oceánu. Češi se pomalu vrací do dříve nebezpečných destinací, hlavně do Egypta.

Dominikánská republika, ilustrační fotografie

Léto je doslova za rohem a mnozí Češi si to moc dobře uvědomují. Skoupili zájezdy First minute cestovních kanceláří v nebývale velkém objemu. First minute, neboli včasný nákup zájezdů, je lákavý zejména kvůli nižší ceně. Pro cestovní kanceláře je prodej těchto zájezdů v první chvíli důležitý, protože se tak snaží naplnit kapacity, které mají v jednotlivých destinacích a hotelech zarezervované. Pro klienty je výběr dovolené se značným předstihem také výhodný - mohou v podstatě vybírat z nejširší možné nabídky. Nevýhodou je samozřejmě relativně velký časový odstup mezi zakoupením dovolené a její realizací.

Podle Michala Tůmy z cestovní kanceláře Invia byl zájem o First minute dovolené výrazně vyšší než v loňské sezóně. "Ve srovnání s loňským rokem si zájezd ve First Minute režimu objednalo o 74 % více Čechů," sdělil pro EuroZprávy.cz. 

"First minute na léto zaznamenaly u naší cestovní kanceláře nárůst o 80 procent oproti loňsku," řekl pro EuroZprávy Stanislav Zima z CK Eximtours. Dodal, že tento typ zájezdů se prodává většinou do začátku dubna.

Cestovní kancelář Firo-tour je na tom podobně. "Oproti loňskému roku jsme zaznamenali mnohem vyšší zájem o nákupy first minute , klienti již nechtějí čekat na poslední chvíli a chtějí vybírat z neomezené nabídky destinací a hotelů," sdělila pro náš server tisková mluvčí Eva Němečková. Některé hotely jsou prý zcela vyprodané.

Co se týče cen letních dovolených, ty zůstaly zhruba na stejné úrovni jako loni nebo se mírně navýšily. CK Invia musela ceny pro letošní rok navýšit, průměrná cena First Minute dovolené tak stoupla. "Zatímco loni činila 12 478 korun na osobu, letos se cena prodaného zájezdu v režimu First Minute vyšplhala na 13 239 korun na osobu," říká Michal Tůma. Jedinou destinací, kde nějakou tu korunu ušetříte, je Egypt. Při cestě do země pyramid lze ušetřit až 1 600 korun na osobu.

Firo-tour se podle Němečkové snažil ceny udržet na stejné úrovni jako loni. A to i přesto, že došlo k navýšení cen ze zahraničí. Pokud budete cestovat s kanceláří Eximtours, měli by jste ušetřit v případě dovolené v Turecku.

Češi se pomalu vracejí i na místa, která byla v minulých letech považována za relativně nebezpečná.

Cestovatelské trendy se ale příliš nemění. Podle Zimy z CK Eximtours ale postupně narůstá zájem o Egypt, který je patrný už od loňského srpna. Pozvolný nárůst návratu turistů lze pozorovat i v případě Tuniska. Pokulhává ale zájem o Turecko, podle Zimy měli klienti menší ochotu rezervovat si dovolenou v Turecku měsíce dopředu. 

Cestovní kancelář Invia registruje nárůst zakoupených dovolených ve všech "tradičních dovolenkových destinacích". Největší nápor českých turistů by mělo čekat Řecko, kam se vydá až o 90 procent více osob než loni. Táhne také Chorvatsko, Bulharsko a Itálie. "Největší nárůst zájmu však cestovní agentura Invia zaznamenala v případě zájezdů do Egypta. Ten se po loňském poklesu poptávky opět vrací mezi pět nejpopulárnějších letních destinací Čechů. First Minute dovolenou do Egypta si letos koupilo devětkrát více osob než vloni," sdělil pro EuroZprávy.cz Tůma. Nárůst je patrný i v dříve problematických zemích jako je Turecko a Tunisko.

"Stále většímu zájmu turistů se pak těší i exotické destinace, například Spojené arabské emiráty, Kapverdy nebo Kanárské ostrovy," dodává.

Oblibu Řecka potvrzuje i CK Firo-tour. Ta zde letos nabízí i nové destinace - ostrovy Mykonos, Paros nebo Ithaku. Oblíbené jsou také Španělsko, Portugalsko a Sardinie.  "Avšak nelze opominout skutečnost, že klienti čím dál častěji pobytovou dovolenou nahrazují či doplňují poznávacími zájezdy.  Rozšířili jsme proto naši nabídku a nabízíme poznávání  již 93 zemí světa," dodala Němečková. 

Nejpopulárnějšími destinacemi jsou pro klienty CK Eximtours taktéž Řecko, Itálie, Egypt a Španělsko. Na pátém místě jsou exotické Kapverdy, láká i Tunisko a Maroko. "Největší posun oproti loňsku zaznamenala jižní Itálie (letecky) + návrat turistů do Egypta," sdělil Zima.

O dovolenou ve Španělsku je zájem, změně podmínek navzdory

12.07.2021 13:50 Tuzemské cestovní kanceláře (CK) evidují o dovolenu ve Španělsku velký zájem, v některých případech…

Činnost od začátku pandemie ukončilo méně provozoven cestovek než v roce…

24.06.2021 13:06 Činnost od začátku pandemie koronaviru v České republice, tedy od března loňského roku, ukončilo…

Související:

Právě se děje