K moři pouze letadlem a s all inclusive? Letní sezóna dovolených byla v Česku rekordní

Praha – S koncem léta dovolené nekončí, jak tvrdí cestovní kanceláře. Nicméně nejaktivnější období dovolených již skončilo a Češi letos cestovali mnohem víc než v předchozích obdobích. Cestovní kanceláře také vysvětlují, že s růstem zájmu o letní cestování rostou i nároky lidí. Trendem letošního roku byly například služby all inclusive stravování či cestování letadlem. Nyní se podrobně zaměříme na specifika letošní sezóny letních dovolených, která je v mnohem rekordní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letošní letní sezóna je v mnoha ohledech rekordní
doporučujeme

Během letošní sezony se oblíbené destinace příliš nezměnily, toto mohou potvrdit téměř všechny cestovní kanceláře. Mění se především požadavky lidí, rostou očekávání a hlavně lidé jsou ochotnější utrácet za dovolenou víc. „Tradičně nejpopulárnější je Řecko, následované Chorvatskem a Bulharskem. Po celý rok pak pozorujeme zvyšující se zájem o dovolené v Egyptě, Turecku a Tunisku,“ řekl serveru EuroZprívy.cz marketingový ředitel cestovní agentury Invia Michal Tůma.

Zvyšující se zájem o Egypt, Turecko a Tunisko se dá vysvětlit teplejšími klimatickými podmínkami těchto oblastí. V případě Turecka a Egyptu hraje významnou roli hotelový servis, čímž si tyto rezorty zasloužily oblibu mezi turisty. Za letní dovolenou koupenou s předstihem (tak zvaná First Minute dovolená – pozn. redakce) zaplatili tuzemští turisté průměrně 13 609 korun na osobu.

Cestovatelům do afrických či blízko-východních zemí Ministerstvo zahraničí mimo jiné doporučuje dbát zvýšené pozornosti a vyhýbat se odpočinku mimo hotelový komplex. Ministerstvo zahraničí na svém webu uvádí, že odpočinek v mezích hotelových komplexů je bezpečnější, cestující tak musí sledovat ukázáním svých cestovních kanceláří.

Přitom zájem o letní dovolenou je letos rekordní v celé Evropě, říká Asociace cestovních kanceláří. „Celá letní sezona se nesla v duchu výrazně vyššího zájmu Čechů o cestování. V režimu First Minute nakoupilo letní dovolenou zhruba o 70 % turistů více. Typickým rysem při nákupu dovolené s předstihem pak byl větší zájem turistů o kvalitnější služby – více než 70 % osob volilo leteckou dopravu,“ vysvětlil serveru EuroZprávy.cz Michal Tůna z cestovní agentury Invia.

Ani v případě stravování na sobě tuzemští turisté nešetří. Nejčastěji, až v 60 % případů, volí dovolenou s all inclusive službami. Vloni přitom all inclusive dovolené volilo zhruba 40 % cestovatelů. Druhým nejvyhledávanějším typem zájezdů jsou zájezdy s polopenzí, které pořídilo 19 % zákazníků cestovní agentury Invia. Celkem 14 % Čechů si pak v rámci First Minute nabídky vybralo dovolenou bez stravy.

„Na stále větší poptávku po cestování reagovaly cestovní kanceláře navýšením kapacit až o pětinu ve srovnání s loňským rokem. Last Minute zájezdy do všech oblíbených destinací tak nebyl problém sehnat, i když cestovatelé musejí samozřejmě občas počítat s drobnými ústupky,“ komentoval Michal Tůma.

V oblasti dopravy u Čechů stejně jako v loňské sezóně vede cestování letadlem. „Zájem o leteckou dopravu meziročně narostl. Letos dávají letadlu přednost dokonce téměř tři čtvrtiny všech cestujících. Za letecký zájezd na léto utratili v průměru 16 140 korun na osobu,“ doplnil Michal Tůma z cestovní agentury Invia. Po vlastní ose na dovolenou vyrazí 20 % turistů, zhruba 7 % nakupujících pak volilo cestu autobusem.

Během letní sezóny se posiluje význam lokálních letišť. „Letní sezóna je naší hlavní sezónou, v období od června do září registrujeme zvýšený počet odletů do dovolenkových destinací,“ řekla serveru EuroZprávy.cz marketingová specialistka Letiště Ostrava Kateřina Pustějovská. Podobnou situaci registrují letiště po celé republice. Brněnské letiště během jednoho měsíce začátkem léta odbavilo dokonce nejvíc cestujících v historii.

Dalším rostoucím trendem v celé Evropě je prodlužování léta, kdy si klienti vybírají dovolenou mimo hlavní sezónu. „Stejný zájem se očekává i o odlety v září a říjnu. Češi tak kopírují model, který se již několik let objevuje na německém, britském, ale i skandinávském trhu,“ řekl serveru EuroZprávy.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Pokud se někdo bude rozhodovat o podzimní dovolené až v půlce srpna, bude muset dělat kompromisy ohledně hotelu, ale možná i destinace. Mezi nejvyhledávanější destinace patří letecky Řecko, Itálie (Kalábrie, Sardinie, Ischia), Turecko, Španělsko (Baleárské a Kanárské ostrovy), Egypt a Tunisko. Individuálně poté turisté cestují za památkami a krajinou nejvíce na Slovensko, do Rakouska či Itálie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se liší plná penze a all inclusive? Co značí hvězdy u hotelů? Tohle…

10.07.2019 14:55 Cestovní kanceláře nás každý rok zahltí řadou nabídek na nejluxusnější dovolené a ubytování. Jak se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama