Letadla do Řecka zlevní. Čechům zájezdy ale NE, proč?

Praha - Už od tohoto pátku, 1. dubna, až do konce letošního roku budou všechna přistávající, vzlétající a pobývající letadla na všech veřejných letištích v Řecku osvobozena od poplatků. Zájezdy českých cestovních kanceláří ale nezlevní.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

O osvobození poplatků rozhodl řecký ministr dopravy Dimitros Reppas. Výjimkou bude jen aténské letiště Eleftherios. Na ceny zájezdů českých turistů to ale podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamury mít vliv nebude. Zrušeny totiž budou přistávací a parkovací poplatky pro letadla, a to je z hlediska ceny zájezdu zcela zanedbatelná částka.

Na cenu zájezdu má vliv tzv. letištní taxa, kterou platí klienti za odbavení letištěm, tato však zrušena nebude. Právě letištní taxa totiž činí z poplatků a tax, které jsou součástí zájezdu, nejvyšší položku v rozmezí 300 až 600 korun na osobu. Přistávací poplatek naopak činí například u středně velkého letadla 100 až 120 eur (2450 – 2950 Kč) na letadlo, v přepočtu na cestujícího je to tedy zhruba 15 korun. Parkovací poplatek se na česká letadla většinou nevztahuje vůbec, protože se platí až při parkování na letišti od dvou hodin více. Česká letadla ale jen rychle vyloží a naloží cestující a letí hned zpět do České republiky.

"Snaha o podporu cestovního ruchu je logická, příjmy z cestovního ruchu totiž tvoří přibližně 18 procent HDP Řecka, přičemž Řecko v loňském roce zaznamenalo kvůli vnitropolitické krizi pokles příjezdů turistů. Cestovní ruch se v Řecku také výrazně podílí na celkové zaměstnanosti, vytváří zhruba milion pracovních míst. A to je zhruba 20 procent celkové zaměstnanosti této země," vysvětlil Okamura.

Řecko navštěvuje ročně přibližně 300 tisíc českých turistů. Jde tak o čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinaci. Čeští turisté tráví své dovolené v Řecku nejčastěji na řeckých ostrovech, kde jsou nejpopulárnější Kréta a Rhodos, a v oblasti Soluně, zejména Chalkidiki a Olympská riviéra.

Loading...
Témata: dovolená
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama