Okamura: Zájezdy zdraží, až koruna oslabí na 27 korun za euro

Praha - České cestovní kanceláře začnou zdražovat zahraniční zájezdy teprve tehdy, když slábnoucí česká měna prolomí hranici 27 korun za euro. Agentuře Mediafax to ve středu řekl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura
doporučujeme

"Z analýzy naší asociace, kterou jsme provedli na vzorku 220 cestovních kanceláří, vyplývá, že hranicí, kdy budou muset přistoupit k citelnému zdražení zájezdů, je 27 korun za euro. To je však ta nejzazší hranice, kdy už by mnohé cestovní kanceláře k tomuto kroku musely přistoupit. Neříkám, že všechny, ale mnohé ano," prohlásil Okamura a dodal, že současnou situaci pozorně sledují. "V tuto chvíli ke zdražení zatím důvod není," zdůraznil Okamura.

Podle něj se nyní kromě slabší koruny sešlo několik faktorů, které musí cestovní kanceláře nyní sledovat. "Začalo období prodeje zájezdů first minute a cestovní kanceláře musí vyhodnotit, jak to s jejich prodeji bude. Teď do prosince se jich ještě neprodá tolik, jako v období od ledna do března. Proto bude důležité až tohle období, kdy se prodává kolem 40 procent všech zájezdů na českém trhu, tedy přibližně milion zájezdů. Pokud by byl kurz vůči euru nad 27 korunami, tak by to s ekonomikou cestovních kanceláří samozřejmě zahýbalo," poznamenal Okamura.

Okamura však poukázal také na pozitivní stránku slábnoucí koruny. "Česká republika jako turistická destinace zlevní, a to může české ekonomice přinést vyšší zisky z cestovního ruchu. Jen v Praze má podle statistik nějaký příjem z cestovního ruchu přibližně 20 procent činného obyvatelstva, což je zhruba 100 tisíc Pražanů," vysvětluje přínos slabé měny.

Slabá koruna je podle něj tím pádem velmi vítaná pro obrovské množství Čechů, kteří jsou zaměstnaní v cestovním ruchu. "Tím chci upozornit, že to má dva póly. Zahraniční turisté přijíždějící do České republiky a čeští turisté mířící ven, kdy každá skupina má na slábnoucí korunu o 180 stupňů opačný náhled," poznamenal Okamura.

Česká měna v posledních dnech zažívá prudký propad. Na začátku února se obchodovala za 24,20 až 24,30 Kč za euro. Aktuálně (16:20) se její kurz pohybuje na úrovni 25,68 CZK/EUR, což znamená oslabení zhruba o šest procent.

Ještě více koruna oslabila v porovnání s americkým dolarem, protože vůči němu znehodnocovalo zároveň i euro. Ve středu se kurz koruny vůči dolaru přehoupl přes devatenáctikorunovou hranici na 19,20 CZK/USD. Ještě na začátku září se přitom pohyboval na úrovni 16,65. Od té doby propadl o více než 15 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi ve velkém skupují zájezdy. Odjíždí do zahraničí

13.10.2019 16:40 Až o 50 procent vzrostly některým cestovním kancelářím prodeje zájezdů do zahraničí kolem 28. října…

Španělsko těžce doplatí na krach Thomas Cook, zavře se 500 hotelů

01.10.2019 07:34 Ve Španělsku bude kvůli krachu cestovní kanceláře Thomas Cook muset okamžitě zavřít na 500 hotelů.…

CK Neckermann jde ke dnu? V cizině má 800 klientů, ruší zájezdy

27.09.2019 16:20 Aktualizováno Česká pobočka cestovní kanceláře Neckermann, která je součástí zkrachovalé britské skupiny Thomas…

Další oběť krachu Thomas Cook. Rakouskou divizi zřejmě čeká likvidace

26.09.2019 12:16 Aktualizováno Rakouskou součást zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook pravděpodobně nebude možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama