Cestovka Globaltour vyhlásila krach! V Turecku má 186 lidí

Praha - Cestovní kancelář Global Tour vyhlásila úpadek. Informoval o tom ve středu mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

371

„Cestovní kancelář po telefonickém kontaktu potvrdila vyhlášení úpadku k dnešnímu dni. Informovala o tom i spolupracující leteckou společnost a zástupce pojišťovny ČPP, u které je pojištěna proti úpadku. Rovněž požádala obchodní partnery o stažení její nabídky zájezdů z prodeje,“ uvedl pro agenturu Mediafax viceprezident AČCKA Tomio Okamura.
 
Podle informací AČCKA má CK Globaltour 186 českých turistů na dovolené v Turecku, odkud by se měli vrátit v neděli. Pro tyto klienty stihla zkrachovalá cestovní kancelář ještě zařídit dopravu zpět leteckou společností Sky Airlines, úpadek Globaltour by se jich tedy neměl nijak dotknout.
 
Další klienti zkrachovalé cestovní kanceláře již na dovolenou neodletí. Jedná se zhruba o 50 klientů, kteří plánovali odletět do Antalye na pobytový zájezd tuto neděli, a o další odhadované dvě stovky Čechů v nadcházejících termínech.

„Důvodem úpadku jsou pravděpodobně finanční problémy v důsledku nízkého prodeje zájezdů. Globaltour sdělila, že nemá finanční prostředky na realizaci dalších zájezdů,“ doplnil Okamru s tím, že pražská cestovní kancelář Globaltour patřila mezi menší cestovní se specializací na zájezdy do Turecka.
 
Podle vyjádření AČCKA je cestovní kancelář Globaltour pojištěna proti úpadku u České podnikatelské pojišťovny, poškození klienti se proto nemusí obávat, že by nedostali vložené finanční prostředky zpět.
 
Letos se jedná o čtvrtou cestovní kancelář, která se dostala do finančních problémů, po CK Asteri tour, CK Redgreentours a CK Filip. Nicméně ve všech případech se úpadky týkaly malých cestovních kanceláří. Ve srovnání s celkovým počtem cestovních kanceláří aktuálně působících na českém trhu se jedná pouze o necelé jedno procento krachujících subjektů.
 
V České republice nyní působí podle seznamů pojišťoven 1035 cestovních kanceláří, které v loňském roce na našem trhu prodaly 2,088 mil. zájezdů.
 
Cestovní kancelář Global Tour přestala komunikovat se svými klienty, včetně těch, kteří jsou nyní na dovolené v zahraničí. Agentuře Mediafax to ve středu řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) Jan Papež.
 
"Víme, že mají nějaké potíže, že zatím nekomunikují s klienty. My čekáme, že se ozve i pojišťovna, ale zatím je ticho,“ řekl Mediafaxu mluvčí ACK ČR Jan Papež. Klienti cestovní kanceláře, by se podle něj, pokud s nimi kancelář nekomunikuje, měli obrátit na pojišťovnu, kterou mají uvedenou na příslušné kartičce. „Pojišťovna má spojení s jednateli, které mi bohužel nemáme,“ dodal Papež.

Témata: cestování

Cestovní kanceláře opět létají z Prahy do Tuniska

11.09.2021 21:00 Tuzemské cestovní kanceláře (CK) dnes zahájily druhý týden obnovených letů do Tuniska. Z pražského…

CK a agentury zaměstnávají o 65 procent méně lidí než před krizí

07.09.2021 13:08 Cestovní kanceláře a agentury před pandemií koronaviru podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK)…

Cestovkám zbývá vyplatit za lex voucher za méně než 200 milionů

01.09.2021 15:50 Cestovním kancelářím (CK) podle odhadu České asociace pojišťoven (ČAP) zbývá vyplatit poukazy za…

Některé cestovní kanceláře chtějí vrátit peníze lidem před zákonným…

13.08.2021 14:08 Velké cestovní kanceláře (CK) chtějí zvládnout vrátit peníze za loni zrušené zájezdy kvůli pandemii…

Související:

Právě se děje

reklama