Krachla vaše cestovka? Víme, co máte dělat

Praha - Každý rok zůstane několik set klientů cestovních kanceláří v zahraničí nebo na zájezd vůbec neodjedou. Užitečné rady, na co by si měli dát lidé pozor a na co mají nárok v případě krachu cestovky, poskytl agentuře Mediafax časopis dTest.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Ještě před uzavřením smlouvy by lidé měli po cestovní kanceláři požadovat předložení dokladu prokazujícího pojištění proti úpadku. Tento doklad musí mít k dispozici k nahlédnutí i zprostředkovatel zájezdu, tedy cestovní agentura. Ten musí být vždy i součástí smlouvy, cestovní kancelář jej musí klientovi předat v okamžiku uzavření smlouvy, nikoliv později, například na letišti před odletem na dovolenou. V dokladu musí být uvedený název pojišťovny, podmínky pojištění a způsob oznámení pojistné události a dále i číslo na asistenční službu.

Jestli je CK skutečně pojištěna, lze ověřit na webových stránkách jednotlivých pojišťoven. Pojištění proti úpadku aktuálně poskytují pouze pojišťovny Generali, Česká podnikatelská pojišťovna, UNIQA, Union a Evropská Cestovní Pojišťovna.

V případě krachu cestovní kanceláře má zákazník právo na repatriaci (návrat domů) a refundaci (náhradu), které zákon specifikuje takto:
-zajištění dopravy z místa pobytu do České republiky, v případě, že zajištění dopravy bylo sjednáno v cestovní smlouvě.
-vrácení ceny zájezdu nebo zálohy, pokud zákazník na dovolenou vůbec neodjel.
-vrácení rozdílu, pokud se zájezd uskuteční, ale služby jsou poskytované v kratším časovém úseku. (Příklad: Měli jste sjednané ubytování v hotelu včetně stravy na deset dnů, namísto toho jste nuceni ukončit svou dovolenou již po pěti dnech, v tomto případě máte právo na vrácení polovinu ceny zájezdu)

V případě krachu cestovní kanceláře by měl klient ihned zavolat na číslo asistenční služby uvedené v dokladu o pojištění a oznámit operátorovi všechny skutečnosti a řídit se jeho pokyny.

Pojišťovna ze zákona hradí veškeré nároky cestujících. Pokud pojišťovna odmítá poskytnout plnění, nezbývá než věc řešit soudní cestou Ačkoliv šikovný právník může podat několik výkladů jednoho ustanovení zákona, evropské předpisy mají jasný cíl – ochránit spotřebitele. V případě neúspěchu zákazníka by byl odpovědný stát, protože nesprávně do českého práva převedl evropskou směrnici.

Nepojištěná cestovní kancelář nesmí prodávat zájezdy, nemá k tomu živnostenské oprávnění. Pokud by pojistka zanikla až poté, co jste zájezd zakoupili, nemá to na smlouvu vliv, protože zájezd je pojištěný podle původní smlouvy. Pokud kancelář přesto dál prodává zájezdy, podniká neoprávněně a živnostenský úřad jí může udělit až milionovou pokutu.

Cestující by měli být odškodněni dokonce i v případě podvodného jednání cestovní kanceláře. Evropské právo totiž stanoví, že zákazník musí být před krachem cestovní kanceláře chráněný i v případě podvodných jednání, mimořádných událostí a nečekaných důvodů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi na Vánoce v Česku rezignovali? Rodí se nový hit

27.10.2019 22:10 Aktualizováno Přestože bývají dovolené v zahraničí o Vánocích a na Silvestra dražší než po zbytek roku, zájem o…

Češi ve velkém skupují zájezdy. Odjíždí do zahraničí

13.10.2019 16:40 Až o 50 procent vzrostly některým cestovním kancelářím prodeje zájezdů do zahraničí kolem 28. října…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama