Na dovolenou vyrážíme krize-nekrize. Známe trend letošního roku

Praha - Během loňského roku vzrostl zájem Čechů nejvýrazněji o dovolenou v cenově výhodném Bulharsku, kam se vypravilo o 78 procent více turistů než o rok dříve. Celkově stoupl zájem o zahraniční dovolenou navzdory krizi o tři procenta, uvedla ve středu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Přidejte svůj názor

V roce 2012 absolvovali Češi 11,72 milionu dovolených s dobou přenocování alespoň čtyři dny. To je o dvě procenta více než v předešlém roce. Větší podíl přitom zaujímaly dovolené strávené v Česku (62,7 procenta), kterých meziročně přibylo o dvě procenta na 7,35 milionu dovolených.

Nejčastějším se přitom vydáváme za odpočinkem vlastním automobilem (42,5 procenta), následuje letecká doprava, která se těší meziročnímu nárůstu o 11 procent na celkových 38 procent. Až s velkým odstupem následuje, dříve klasický, zájezd autobusem, na který se vypraví pouze 16 procent turistů.

Z analýzy dat Českého statistického úřadu dále vyplynulo, že se větší oblibě těší dovolené na vlastní pěst. Proti tomu cestovní kanceláře prodaly v roce 2012 něco málo přes dva miliony zájezdů (+5 %).

Mezi nejpopulárnější destinace patří tradičně Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Leteckým zájezdům vévodí Řecko, Egypt, Turecko a Bulharsko.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky čekají rekordní rok. Češi se musí připravit na jednu nepříjemnost

30.12.2018 10:42 Chuť Čechů cestovat bude v příštím roce rekordní, očekávají cestovní kanceláře. Trh se zájezdy by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama