Cestovky vybírejte pečlivě, nekalých praktik a podvodů přibývá

Praha - Co nevidět vypukne turistická sezóna a řada Čechů vyrazí za zážitky nevšedních dnů s cestovními kancelářemi. Vybírejte pečlivě, řada z nich totiž porušuje své povinnosti a klienty řádně neinformuje. Česká obchodní inspekce provedla za první čtvrtletí 122 kontrol, porušení zjistila ve 30 procentech.

Přidejte svůj názor

"Z kontrol provedených ve sledovaném období je zřejmé, že stejně jako v loňském roce poskytovatelé služeb cestovního ruchu nejčastěji porušují informační povinnosti o spotřebitelských právech, užívají nekalých obchodních praktik a stále řádně nevyřizují reklamace nespokojených klientů," uvedl ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Výsledky kontrol
(Inspektorát, Počet kontrol, Kontroly se zjištěním, Zjištěná porušení v %)

Středočeský a Hl. město Praha 27, 12, 44,4 %
Jihočeský a Vysočina 12, 5, 41,7 %
Plzeňský a Karlovarský 23, 4, 17,4 %
Ústecký a Liberecký 11, 1, 9,1 %
Královéhradecký a Pardubický 11, 4, 36,4 %
Jihomoravský a Zlínský 6, 3, 50,0 %
Moravskoslezský a Olomoucký 22, 4, 18,2 %
Celkem 112, 33, 29,5 %

Zjištěná porušení a uložené sankce

Kontroly se uskutečnily v období od 1. 1. do 31. 3. 2013. Nejčastěji (11 porušení) nebyl spotřebitel řádně informován o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady poskytnutých služeb. Dalším častým nedostatkem bylo užití nekalých obchodních praktik, které bylo zjištěno v 10 případech. V sedmi případech šlo o nedodržení formálních náležitostí reklamačního řízení, porušení povinností při označování zboží a služeb cenami a dalších pět porušení jednotlivých ustanovení zákona o ochraně spotřebitele.

Cestovní kanceláře a agentury celkem ve čtyřech případech porušily zákon o podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Konkrétně nesplnily povinnost informovat spotřebitele o cestovní kanceláři pořádající zájezd a dalších skutečnostech, které mohly ovlivnit rozhodnutí zájemce o koupi zájezdu.

Česká obchodní inspekce uložila během prvního čtvrtletí 22 pokut v celkové výši 542 tisíc korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky čekají rekordní rok. Češi se musí připravit na jednu nepříjemnost

30.12.2018 10:42 Chuť Čechů cestovat bude v příštím roce rekordní, očekávají cestovní kanceláře. Trh se zájezdy by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama