Uzavření letišť se zatím dotklo pěti tisíc klientů českých cestovek

Praha - Kvůli uzavření letišť se komplikuje dovolená zhruba pěti tisícům klientů českých cestovních kanceláří. V neděli to uvedl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura
doporučujeme

"Od pátku do neděle, kdy jsou uzavřená letiště, mělo odletět přímými charterovými lety na dovolenou s cestovními kancelářemi přibližně 2 500 českých turistů a stejný počet čeká v zahraničí na odlet zpět z dovolené do České republiky," uvedl Okamura. V současnosti létají za normálních podmínek chartery s českými turisty do Egypta, Tuniska, Turecka, na Kanárské ostrovy, na Kubu a do Kostariky.

"Cestovní kanceláře by měly podle stávající platné právní normy vynaložit veškeré možné úsilí k tomu, aby nebyli turisté v zahraničí uvedeni do stavu nebezpečí či nouze, což v praxi znamená zajistit na své náklady do doby odletu zpět určité ubytování a stravu," upozornil Okamura. "Klienti však nemají v této situaci zákonný nárok na stejné ubytování, jaké měli dosud podle cestovní smlouvy. Záleží na tom, co se cestovní kanceláři podaří zajistit," dodal.

Klienti také nemají zákonný nárok na žádné další odškodnění či kompenzace za nedodržení cestovní smlouvy, jelikož se jedná o zásah "vyšší moci". Zákon cestovní kanceláře v takovém případě vyviňuje z odpovědnosti za škodu. V případě zhruba 2 500 českých turistů, kteří nemohli odletět na své dovolené, a budou tak mít původní dovolenou zkrácenou, to znamená, že jim cestovní kancelář nemusí proplatit ekvivalentní peníze za nezrealizovanou část dovolené. "Cestovní kanceláře by však měly vyvinout veškeré možné úsilí k tomu, aby se pokusily realizovat zájezd podle cestovní smlouvy, což v praxi znamená pokus o přebukování nebo domluvu na jiné schůdné alternativě," uvedl Okamura.

Škody cestovních kanceláří se podle jeho slov již nyní pohybují v mnoha milionech korun. Republika zároveň přichází i o zahraniční turisty, na čemž tratí také české hotely, restaurace či obchody se suvenýry.

Od pátku do neděle bylo zrušeno jen na pražském letišti 980 příletů a odletů, dalších 170 se jich zruší během pondělního dopoledne. Spolu s Brnem a Ostravou se jedná o zrušení zhruba 1200 letů. "Celkově je tak postiženo přibližně 40 tisíc českých cestujících, zbytek tvoří cizinci," dodal Okamura.

K ochromení letecké přepravy v Evropě došlo poté, co islandský vulkán v ledovci Eyjafjallajökull ve středu vychrlil do výšky až 11 kilometrů sloupec popela, který vítr začal unášet do dalších zemí Evropy. Podle leteckých odborníků se může popel dostat do motorů letadel a poškodit je.

Loading...
Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá pobočka cestovky Thomas Cook končí. Co bude s českou CK Neckermann?

21.11.2019 15:49 Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama