Cestovní kanceláře poplatky za lety do Řecka zatím nevracejí

Praha - Cestovní kanceláře přestaly věřit informacím řecké ambasády v Praze. „Jejich vyjádření považujeme za neseriózní,“ řekl Mediafaxu v pátek obchodní a marketingový ředitel Exim Tours Jan Koláčný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Kauzu odstartovalo středeční prohlášení řeckého velvyslance v Praze Constantina Kokossise, že vláda v Aténách rozhodla o odpuštění letištní taxy na všech letištích v zemi s výjimkou Atén a Soluně.

„Okamžitě jsme přijali opatření, že se poplatky budou vracet, případně se jeho výše bude odečítat od doplatku,“ řekl Mediafaxu obchodní a marketingový ředitel Exim Tours Jan Koláčný. „Současně jsme rozhodli, že další nabídky budou odpuštění letištních poplatků již zohledňovat,“ dodal Koláčný.

Výška poplatků na letištích většiny řeckých ostrovů se pohybuje kolem dvaceti eur, proto Exim Tours vracela 300 korun. Během středy a čtvrtka rána tuto částku vyinkasovalo několik set klientů Exim Tours.

Poté, co se ukázalo, že letiště taxy stále vyžadují, společnost výplatu pozastavila. Tento krok se podle pracovníků Exim Tours u zákazníků setkal s nepochopením.

Na čtvrteční vývoj událostí reagovala CK Exim Tours žádostí o dementi původního prohlášení o odpuštění poplatků adresovanou na řecké velvyslanectví v Praze. S odpovědí řeckých diplomatů Koláčný není spokojen a již se jejich informacemi nehodlá řídit.

„Prohlášení řeckého velvyslanectví už pro mě není žádné relevantní prohlášení,“ řekl Mediafaxu Koláčný a dodal, že nyní společnost počká na informace od provozovatelů letišť, případně na informace zprostředkované prostřednictvím leteckých společností.

Poplatky nyní nevracejí ani další české cestovní kanceláře. „Prohlášení řecké ambasády bylo naprosto nešťastné,“ sdělil Mediafaxu mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko.

Plovajko kritizoval i přístup jedné z asociací zastupující české cestovní kanceláře. Jejich činitelé totiž ihned vyzvali k vracení poplatků a specifikovali i částku. „Mělo by jít o částku mezi 150 až 300 korunami," řekl ve středu Jan Papež, ředitel odboru vnějších vztahů Asociace cestovních kanceláří ČR. Tato slova Plovajko označil za nafukování mediální bubliny.

V budoucnu CK Fischer míní vracet ty poplatky, které jí pošle zpět letecká společnost. „V takovém případě klienti dostanou peníze zpět,“ prohlásil Plovajko.

Největšímu českému charterovému dopravci Travel Service, který zajišťuje i přepravu klientů CK Fischer, zástupce řeckého úřadu pro civilního letectví HCAA (Hellenic Civil Aviation Authority), který letištní taxy a letištní poplatky vybírá, sdělil, že řeckému úřadu o zrušení letištních tax není nic známo a ani o tom neuvažují.

V současné době není jisté, jaké poplatky chce řecká strana odpouštět. Pokud k opatření dojde, mělo by platit zpětně od 1. dubna 2010 až do října letošního roku, tedy po celou turistickou sezonu.

Snižování letištních poplatků je motivováno snahou řecké vlády podpořit turistický ruch v zemi. Pověst Řecka jako bezpečné země pro dovolenou totiž poškodily nedávné protesty proti úsporným opatřením, při nichž v Aténách zahynuly tři osoby.

Loading...
Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodeje zájezdů byly v červenci rekordní, největší zájem je o Řecko a…

04.08.2019 08:50 Cestovní kanceláře registrují za červenec rekordní prodeje tzv. last minute zájezdů. Například…

Tržby Čedoku loni vzrostly, zisk klesl. Vázne příjezdová turistika

24.07.2019 08:30 Tržby cestovní kanceláře Čedok loni meziročně vzrostly o 22 procent na 2,55 miliardy korun. Zisk…

Kolik platí Češi za dovolené? Někteří i miliony

20.07.2019 12:28 Za luxusní dovolenou jsou Češi ochotni průměrně utratit 41.500 korun na osobu. Pokud se na ni…

Jak se liší plná penze a all inclusive? Co značí hvězdy u hotelů? Tohle…

10.07.2019 14:55 Cestovní kanceláře nás každý rok zahltí řadou nabídek na nejluxusnější dovolené a ubytování. Jak se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama