Když lidé neletí, vraťte jim příplatky, žádají cestovky

Praha - Ke každé letence musí lidé připlatit ještě stovky až tisíce korun za palivový příplatek. Zahraniční letecké společnosti ale tyto příplatky v případě storna často nevracejí. Podle cestovních kanceláří a prodejců letenek tím porušují české zákony. V pondělním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

"Pokud není palivový příplatek součástí ceny letenky, nemá letecká společnost právo na jeho zadržení," řekl Viliam Sivek, předseda Asociace cestovních kanceláří. Ta se proto spojila s tuzemskými prodejci letenek a žádají okamžitou nápravu situace. S žádostí o pomoc se chtějí obrátit i na ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí. V krajním případě jsou připraveni přistoupit až k bojkotu provinilých aerolinek. Mezi ně patří například British Airways, Lufthansa, Air France - KLM nebo Finnair.

Podle asociace totiž aerolinky, které při zrušení letu palivové příplatky nevrací, jednají nejen v rozporu s dobrými mravy, ale i v rozporu se zákonem o cenách a s občanským zákonem. "Pokud letecká společnost tvrdí, že částka obsažená v palivovém příplatku je nezbytná pro let, nemůže ji zákazníkům účtovat zvlášť," vysvětlil Sivek.

V takovém případě by totiž aerolinky porušovaly zákon o cenách, protože letenka má obsahovat reálné náklady na let a přiměřený zisk.

Loading...
Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama