Češi stráví jarní prázdniny v zahraničí. Vítězí hory a exotika

Na jarní prázdniny se Češi podle tuzemských cestovních kanceláří (CK) a agentur chystají na hory, mnoho jich vyrazí také do exotických destinací. U některých prodejců na rozdíl od doby před pandemií koronaviru převažují cesty za teplem nad lyžařskými pobyty.

Dovolená, ilustrační foto

Důvodem jsou opatření v alpských státech. Někteří lidé si jarní prázdniny, které jsou letos v termínu od 7. února do 20. března, naplánovali v maďarských lázních. Vyplývá to z ankety ČTK mezi CK a agenturami.

Cestovní agentura Invia u zájezdů na jarní prázdniny sleduje meziroční nárůst prodejů zájezdů o 50 procent. "Před pandemií se zájem klientů v podstatě dělil na dvě poloviny. Jedna cestovala za teplem, hlavně do Egypta, a druhá na lyže, přičemž většina klientů volila Rakousko nebo Itálii," řekla ČTK mluvčí agentury Andrea Řezníčková. Letos ale převažují pobyty na plážích. Nejvíce lidí, konkrétně 21 procent, se chystá do Egypta. Do Spojených arabských emirátů (SAE) vyjede 15 procent cestovatelů a u této destinace Invia sleduje nárůst o 70 procent ve srovnání s loňskem.

"Zájem o hory je, ale nedosahuje čísel před pandemií. Lyžovat naši klienti chtějí opět v Itálii, Rakousku a nárůst letos evidujeme v Krkonoších," řekla dále Řezníčková. Doplnila, že tři procenta lidí se chystají do Maďarska.

CK Nev-Dama a Fischer evidují v posledních týdnech výrazný růst prodejů pobytů na horách i v exotických zemích. Většina lidí se vydá na hory, nejčastěji do Itálie a Rakouska. "V uplynulém týdnu jsme zaznamenali pozitivní reakce na to, že se na třetí posilovací dávku očkování mohou přihlásit i děti mezi 12 a 18 lety. Tato možnost je důležitá pro případ, že Itálie a Rakousko zkrátí platnost očkovacího certifikátu na šest měsíců. Je to zřejmé i z křivky prodejů, která po oznámení roste, protože řada lidí na vyřešení této situace čekala," uvedl mluvčí CK Jan Bezděk. Rostoucí trend je podle něj patrný i u dovolených v teple, například v SAE nebo Ománu, kam CK musela přidat další letadlo. Lidé podle Bezděka poptávají ale i Dominikánskou republiku, Zanzibar nebo Mauricius.

"Prodej zimních zájezdů do Rakouska, České republiky a na Slovensko se vzhledem k přijatým opatřením jednotlivých států výrazně zpomalil. Rakousko i Slovensko se nyní plní hlavně domácími hosty, nicméně velmi pozvolně, nabídka je oproti minulým letům stále široká," řekla výkonná ředitelka CK Travel Family Blanka Hrubá. I české hotely hlásí zatím plnou obsazenost výjimečně, ve většině středisek nebude podle ní problém zajistit si ubytování na poslední chvíli.

Prodeje pobytů na portálu Slevomat se vrátily na předkrizovou úroveň, uvedl ředitel společnosti Ladislav Veselý. Lidé tu na jarní prázdniny pořizují hlavně dovolené na horách v ČR, kam se kvůli restrikcím loni nedostali. Nejžádanější jsou Krkonoše, Šumava, Jeseníky a Krušné hory.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Cestovky předpokládají rekordní sezonu, prodeje převyšují rok 2019

12.05.2022 14:15 Velké cestovní kanceláře (CK) a agentury předpokládají letos rekordní sezonu. Současné prodeje…

Češi letos chtějí na dovolenou k moři, inflace je neodradila. Cestovní…

29.04.2022 13:25 V tuzemsku stoupá zájem o cestování, inflace Čechy od nákupu dovolené neodradila. Cestovní…

Související:

Právě se děje

reklama