Cestovkám zbývá vyplatit za lex voucher za méně než 200 milionů

Cestovním kancelářím (CK) podle odhadu České asociace pojišťoven (ČAP) zbývá vyplatit poukazy za zrušené zájezdy vydané podle tzv. lex voucher za méně než 200 milionů korun. Stav se ale neustále mění, přesná čísla mají nyní pouze CK. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ČAP Veronika Nová. Asociace odhaduje, že CK vydaly poukazy podle nové legislativy i podle podmínek kanceláří v hodnotě 2,5 miliardy korun. Těch podle lex voucher bylo za zhruba 830 milionů korun.

CZK

Klientům, kteří poukaz vydaný na základě lex voucher do konce srpna neuplatnili na jiný zájezd, případně nepožádali o prodloužení platnosti, musejí CK do 15. září vrátit peníze. Na poukazy, které jako alternativu nabízely CK, se vztahují odlišná pravidla. Určily si je jednotlivé kanceláře.

Například CK Blue Style 18. srpna informovala, že všechny zákazníky s poukazy lex voucher již uspokojila. CK jich vydala tisíce, více než třetinu přitom lidé uplatnili na nový zájezd. Blue Style kromě těchto poukazů nabízela i své vlastní pod názvem TravelSafe. Ty si podle dřívějšího vyjádření obchodní ředitelky CK Lenky Pátek za nerealizovaný pobyt vybralo téměř 80 procent ze 130.000 klientů.

S většinou klientů se vypořádaly také CK patřící do skupiny DER Touristik Eastern Europe. Na českém trhu pod ni spadají CK Fischer, Exim Tours, Nev-Dama nebo portál e-Travel. "Peníze za nevyužité vouchery jsme začali klientům vyplácet na konci června. Od té doby jsme klientům poslali částku převyšující 400 milionů korun. Peníze jsme už poslali všem klientům, kteří si přáli voucher proplatit a potvrdili nám své číslo účtu. Jednotky procent, které zbývají, jsou klienti, od kterých zatím zpětnou vazbu nemáme. I jim jsme ale připraveni peníze neprodleně vyplatit," řekl dnes ČTK mluvčí Fischer Group Jan Bezděk.

Klienti CK Čedok využili k nákupu nové dovolené také 60 procent vydaných poukazů, uvedla mluvčí CK Eva Němečková. Čedok za nevyužité poukazy předpokládá vyplatit asi 80 milionů korun, k 25. srpnu měl vyúčtovaných 40 procent voucherů.

Zákon tzv. lex voucher od ministerstva pro místní rozvoj umožnil CK místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna loňského roku vydávat klientům poukazy. Odmítnout voucher mohli lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohli kvůli pandemii pracovat. Peníze mohly rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Cestovní kanceláře opět létají z Prahy do Tuniska

11.09.2021 21:00 Tuzemské cestovní kanceláře (CK) dnes zahájily druhý týden obnovených letů do Tuniska. Z pražského…

CK a agentury zaměstnávají o 65 procent méně lidí než před krizí

07.09.2021 13:08 Cestovní kanceláře a agentury před pandemií koronaviru podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK)…

Některé cestovní kanceláře chtějí vrátit peníze lidem před zákonným…

13.08.2021 14:08 Velké cestovní kanceláře (CK) chtějí zvládnout vrátit peníze za loni zrušené zájezdy kvůli pandemii…

Související:

Právě se děje

reklama