Činnost od začátku pandemie ukončilo méně provozoven cestovek než v roce 2018

Činnost od začátku pandemie koronaviru v České republice, tedy od března loňského roku, ukončilo podle analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau 69 provozoven cestovních kanceláří (CK). Přitom v roce 2018, po přijetí novely zákona o cestovním ruchu, jich skončilo 131.

Cestování, ilustrační foto

V souvislosti s koronavirovou krizí, ale mnoho poboček CK činnost dočasně přerušilo, od začátku roku opět roste počet těch, které chod obnovily. Pandemie také negativně ovlivnila vznik nových provozoven, od začátku loňského března jich bylo 14. Dříve však běžně vznikalo 40 až 120 poboček ročně. V tuzemsku k 10. červnu fungovalo 1123 provozoven CK. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat webu informaceofirmach.cz. Výsledky má ČTK k dispozici.

Novela zákona o cestovním ruchu začala platit 1. července 2018. Zavedla mimo jiné pojem spojené cestovní služby a povinnost rozšíření koncese těch CK, které je chtěly nadále poskytovat. Současně zavedla povinný příspěvek CK do garančního fondu. Na začátku roku 2018 podle Jana Ciklera, vedoucího datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje datové přehledy o finančním zdraví českých i zahraničních firem, v tuzemsku fungovalo 1579 provozoven CK.

V důsledku pandemie činnost od začátku března podle analýzy přerušilo 358 poboček CK, z toho jich je 201 zákazníkům opět k dispozici. "Řada cestovních kanceláří se pravděpodobně snažila předešlé období přečkat i za cenu přerušení činnosti a maximálního snížení nákladů. S příchodem účinných vakcín se objevila také naděje na záchranu letní turistické sezony, proto se některé z nich rozhodly svoji činnost znovu obnovit," uvedl Cikler.

Zástupci CK dříve ČTK řekli, že už před koronavirovou krizí rostly prodeje zájezdů přes internet. Pandemie pouze zrychlila přesun nabídky dovolených z klasických papírových katalogů do digitální podoby. Zároveň ale upozornili, že mnoho klientů upřednostňuje při koupi zájezdů osobní kontakt a rádo do poboček zajde. Například CK Čedok tak nucené uzavření využila k rekonstrukcím provozoven a v několika městech pobočky přesunula na atraktivnější místa, uvedla dříve mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Ministerstvo pro místní rozvoj letos k 31. květnu evidovalo 639 aktivních CK. Činnost k tomuto datu od začátku roku podle resortu přerušilo 46 kanceláří, 15 bylo zrušeno a čtyři vyhlásily úpadek, vznikla jedna nová. Na začátku loňského roku v ČR fungovalo 856 CK.

Lidé budou moci začít žádat cestovky o peníze za zrušené zájezdy

29.07.2021 11:11 Lidé, kteří vlastní poukaz za loni zrušený zájezd kvůli pandemii koronaviru a neplánují ho do 31.…

O dovolenou ve Španělsku je zájem, změně podmínek navzdory

12.07.2021 13:50 Tuzemské cestovní kanceláře (CK) evidují o dovolenu ve Španělsku velký zájem, v některých případech…

Související:

Právě se děje